- Magyarországon 2,5 millió ember szenved allergiában, és minden 10. ember allergiás a parlagfűre.
- Ha kirándulni, nyaralni megyünk ebben az időszakban, mindenképp ellenőrizzük a virágpor koncentrációját az aktuális pollentérképen.
- Többféle allergia elleni szert is bevethetünk a tünetek enyhítésére. Használjunk speciális orr- és szemcseppet, antihisztaminokat!
A nyáron megjelenő allergiás nátha jelei elsősorban a vizes orrfolyás, orrviszketés és -dugulás, illetve tüsszögés, amelyekhez égő és viszkető szemek, könnyezés, valamint torok- és fülviszketés is társulhat. Nyáron a levegő tele van láthatatlan pollenekkel, amelyek megtapadnak a nyálkahártyánkon. A szervezetünk védekezőrendszere ilyenkor működésbe lendül, ez pedig sokszor elviselhetetlen panaszokat okoz. A tünetek erőssége egyénenként változó, azonban minden allergiásnak ajánlott a szezonra felkészülni.
Így enyhítsd a szénanátha tüneteit!
A korábbi években bevált allergia elleni gyógyszereket már a várható pollenszezon kezdete előtt 1-2 héttel érdemes elkezdeni szedni, mert úgy a leghatékonyabbak. Kifejezetten orrtünetek esetén az orrspray-k válnak be leginkább, azonban nem mindegy, hogy melyiket használjuk!
A gyógyszertárakban recept nélkül elérhető orrcseppek többsége csak átmenetileg használható.
Hosszabb távon hozzájuk szokhatunk, és túlzott használatukkal károsíthatjuk az orr nyálkahártyáját. Az allergiás tünetek sokszor hetekig-hónapokig tartanak, ilyen hosszú ideig pedig csak az orvos által receptre felírt orrspray-k jöhetnek szóba. Érdekes, hogy ezek a készítmények akár a szem égő, viszkető érzését, pirosságát, könnyezését is enyhíthetik.
Fertőzést jelezhet, ha egyoldali tünetek, szemkörnyéki- és/vagy arcduzzanat, sűrű, színes orrváladékozás, fejfájás, láz is fellép. Ilyenkor mindenképpen fül-orr-gégész szakorvosi vizsgálatra van szükség. Asztmára utalhat, ha nehézlégzést, fulladást, sípoló légzést, esetleg fizikai terhelés után jelentkező köhögést vagy mellkasi feszülő érzést tapasztalunk. Ilyenkor pulmonológus szakorvost is fel kell keresni.
5 tipp pollenallergia ellen
Ha allergia kínoz minket, érdemes átnézni egy pollentérképet és egy pollennaptárat is a nyári szabadság megtervezése előtt, hogy csökkentsük az allergiás tünetek kialakulásának valószínűségét. Ám ha otthon tartózkodunk, vagy épp be kell járnunk dolgozni a munkahelyünkre, akkor sem árt megfogadni néhány tanácsot.
- A pollenkoncentráció jellemzően a hajnali és reggeli órákban a legmagasabb, ezért ezekben a napszakokban ne szellőztessünk!
- Légkondicionált helyiségben enyhülhetnek az allergiás tünetek, a rendszeresen cserélt szűrő ugyanis meggátolja, hogy a virágpor a beltéri levegőbe jusson. Tévhit, hogy a klíma rossz hatással lenne az allergiásokra, de ne hűtsük le túlzottan az épületet a kinti hőmérséklethez képest, mert könnyen megfázhatunk!
- Ajánlott a gyakoribb hajmosás, mivel a pollenek a hajunkról a párnánkra tapadhatnak, éjjel pedig fokozhatják a tüneteket.
- A ruháinkat naponta cseréljük tisztára, mosás után pedig inkább beltérben szárítsuk, hiszen ez is hozzájárulhat a tünetek csökkentéséhez.
- Nem mindegy az sem, hogy allergiásként milyen ételeket fogyasztunk. Bizonyos élelmiszerek – főként zöldségek és gyümölcsök – fogyasztása esetén keresztallergia léphet fel pollenek és ételek között.
Ezek a legjobb természetes gyógymódok szénanátha esetén
A dinnyefélék, a banán, a kivi, az uborka és a cukkini néhány allergénmolekulájának szerkezete kémiailag nagyon hasonlít a parlagfűére, így a szervezetünk ezeket hasonló allergénként érzékelheti, mint magát a parlagfüvet, és allergiás reakcióval reagálhat. Ez az arc, ajak, száj, nyelv duzzanatával, viszketéssel, esetleg hólyagok megjelenésével járhat.
Terápiák szénanátha ellen
Allergiás nátha esetén tartós megoldást jelenthet az allergénspecifikus immunterápia, amely során tisztított allergénkivonatot juttatnak az allergiás beteg szervezetébe (szájon át vagy injekciós formában) napi vagy heti-havi rendszerességgel. Ezzel a módszerrel a szervezet fokozatosan „hozzászokik” az adott allergénhez, ami a tüneteket okozza, vagyis módosul az immunválasza.
Az immunterápiás készítmények elérhetők a leggyakoribb nyári allergének mindegyikére, így fűkeverékre, parlagfűre és fekete ürömre egyaránt.
Gyermekeknél is alkalmazhatók, általában ötéves kor felett. Az allergia elleni immunterápia célja, hogy a tünetek súlyosbodását megakadályozzuk, például az eredetileg allergiás náthának induló betegség ne menjen át allergiás asztmába, illetve az allergének köre ne terjedjen ki évről évre egyre több allergénre. Sikeres immunterápia esetén hosszú távú tünetmentesség is elérhető, tehát mindenképpen érdemes egy esélyt adni ennek a módszernek, hogy jövőre már kellemesen, szénanátha nélkül teljen a nyár vége.
Allergiásként szép kertet szeretnél? Ez sem akadály, mutatjuk, hogyan csináld!
Kiemelt kép: Getty Images