Jön az ősz, és vele a munka, iskola és a szokásos őrült rohanás.

Nem véletlen, hogy a táplálékkiegészítők az elmúlt évtizedekben világszerte egyre népszerűbbek lettek. Az ok nemcsak az, hogy az emberek egyre egészségtudatosabbak, és egyre többen vannak olyanok, akik – ha megtehetik – odafigyelnek a betegségek megelőzésére. Közrejátszik az is, hogy a szupermarketek polcairól beszerezhető élelmiszerek tápértéke, vitamintartalma egyre alacsonyabb, na és az is, hogy egyre többen vagyunk, akik a munka, család és egyéb kötelezettségeink között teljesen szétforgácsoljuk magunkat. Kiürülnek a raktárak.

Az étrend-kiegészítők – vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények, aminosavak, antioxidánsok – olyan anyagok, amelyeket tabletták, kapszulák és porok, teák formájában, táplálkozásunkon felül fogyasztunk, mert szükségesek a szervezet optimális működéséhez, de táplálkozásunkkal nem tudunk belőlük elegendő mennyiséget bevinni.

Mi van a stresszel?

Hiába, hogy sok szempontból egyre kényelmesebb a modern élet: a felgyorsult tempó rengeteg stresszforrással jár. A munkahelyi elvárások, a határidők, a túlzott munkahelyi terhelés és verseny, a pénzügyi bizonytalanság, az adósságok éppen úgy stresszorok, mint a családi, párkapcsolati vagy baráti konfliktusok. A krónikus betegségek, a rossz egészségi állapot szintén stresszhez vezethetnek,

az állandó online jelenlét, a közösségi média és a digitális eszközök használata, na meg a folyamatos megfelelési kényszer pedig végképp nem segít a helyzeten.

A stressz viszont hosszú távon számos negatív hatással lehet a szervezetre. A krónikus stressz hozzájárulhat szív- és érrendszeri betegségekhez, emésztési problémákhoz, immunrendszeri gyengeséghez, valamint komoly mentális egészségügyi problémákhoz, például szorongáshoz és depresszióhoz is. A stressz során a szervezet stresszhormonokat, például kortizolt termel, ami hosszú távon károsíthatja a szöveteket és hozzájárulhat a különböző egészségügyi problémák kialakulásához.

Táplálékkiegészítők stresszre

A stresszt többféle módszerrel is megpróbálhatjuk csökkentetni. Segít, ha (és amennyiben ez lehetséges) igyekszünk rendbe tenni életünk azon területeit, amik folyamatos stresszforrást jelentenek, és nagyon hasznos az is, ha kipróbálunk különféle stresszkezelési technikákat is. Emellett viszont nagyon hasznos lehet, ha szedünk néhány olyan étrend-kiegészítőt, ami bizonyítottan segít a stressz hatásainak kiküszöbölésében. Nézzük, melyek a leghasznosabbak!

1. Magnézium

A magnézium alapvető ásványi anyag, amely fontos szerepet játszik az idegrendszer és az izmok megfelelő működésében. A magnéziumhiány gyakran hozzájárulhat a szorongáshoz és a stresszhez, míg a magnéziumkiegészítők segíthetnek enyhíteni a stressz tüneteit és javítani az alvás minőségét is.

2. B-vitamin komplex

A B-vitaminok, különösen a B6, B9 és B12 vitaminok kiemelkedően fontosak az idegrendszer működéséhez és a mentális egészséghez. Ezek a vitaminok segíthetnek a hangulat szabályozásában és a stressz elleni védekezésben is.

3. Omega-3 zsírsavak

 Az omega-3 zsírsavak – amelyek megtalálhatók például halolajban – segíthetnek csökkenteni a krónikus gyulladást, és javítani az agy működését, ezenkívül támogathatják a hangulat stabilizálását és csökkenthetik a szorongásszintet is.

4. Adaptogén gyógynövények

Az adaptogének olyan növényi alapú étrend-kiegészítők, amelyek segíthetnek a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez. Ilyen adaptogén gyógynövény például az aranygyökér vagy a ginseng, vagy épp az ashwagandha, amelyet hagyományosan az indiai ayurvédikus gyógyászatban alkalmaznak. Bizonyítottan segíthet csökkenteni a kortizolszintet, javítani a mentális teljesítményt, és támogatni az alvás minőségét is.

5. L-Theanine

Az L-Theanine egy olyan aminosav, amelyet többek között a zöld tea tartalmaz nagyobb mennyiségben. Kutatások szerint segíthet csökkenteni a stressz-szintet, segít ellazulni és javítani a koncentrációt.

6. Valeriána gyökér

 A valeriána gyökér egy természetes nyugtató hatású gyógynövény, amely segíthet enyhíteni az álmatlanságot és a szorongást.

7. Probiotikumok

Az egészséges bélflóra fontos szerepet játszik a mentális egészségben, a probiotikumok pedig segíthetnek fenntartani a bélflóra egyensúlyát, ami hozzájárulhat a jobb hangulathoz és a stressz csökkentéséhez.

8. GABA (Gamma-aminobutirát)

A GABA (azaz gamma-aminobutirát) egy olyan neurotranszmitter, amely táplálékkiegészítők formájában segíthet a szorongás csökkentésében és a relaxáció elősegítésében.

9. Kava Kava

 A Kava Kava egy olyan gyógynövény, amelyet hagyományosan a dél-csendes-óceáni kultúrákban használnak a szorongás kezelésére, és ami étrend-kiegészítőként segíthet relaxálni és csökkenteni a szorongás-szintet.

Ahhoz, hogy stressz-szintünket kezeljük, persze nem szükséges 5-6 félét beszedni a fentiek közül. Kísérletezzünk, figyeljük legalább 1-2 hónapig, hogy mi válik be nekünk, és ha megtaláltuk a nekünk megfelelőt, tartsunk ki mellette.

Stresszkezelés másképpen

A stressz kezeléséhez ráadásul nem feltétlenül szükséges a sokszor költséges  étrend-kiegészítők használata sem, hiszen számos egyéb módszer létezik arra, hogy nyomás alatt is jobban érezzük magunkat a bőrünkben.

A fizikai aktivitás például az egyik leghatékonyabb módja a stressz csökkentésének, mert segíti az endorfinok termelését, és természetes módon javítja a hangulatot, na meg csökkenti a stresszt. Főleg, ha a szabadban mozgunk. A meditáció és a különböző légzőgyakorlatok segítenek megnyugtatni az elmét és csökkenteni a szorongást is. A hatékony időbeosztás és pláne a feladatok priorizálása szintén erős fegyver, mert segíthet csökkenteni a túlterheltség érzését, amikor sok teendőnk van.

A barátokkal, családtagokkal való beszélgetés, a közös időtöltés, a társas programok és leginkább a közös nevetés mind segítenek csökkenteni a stresszt, emellett pedig a megfelelő alvás is kulcsfontosságú a stressz kezelésében. Érdemes odafigyelni az étkezésre és a megfelelő hidratációra is: a kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban és fehérjében gazdag étrend, segít fenntartani az energiaszintet és támogatja a mentális egészséget.

És végül: a határok meghúzása a munkában és a személyes kapcsolatok terén is segít megvédeni magunkat a túlterheléstől és a kiégéstől. Banális, de igaz: az önérvényesítés és a nem szócska kimondása talán a legfontosabb része a stresszkezelésnek.

Tudtad, hogy a stressz az egyik legnagyobb veszély, ami a nők egészségére leselkedhet? 

Kiemelt kép: Getty Images