macskagyökér stressz alváshiány gyógynövény

A tökéletes stresszoldó és alvásjavító gyógynövény

Igazi csodanövény, ennek ellenére a hétköznapokban ritkábban aknázzuk ki a macskagyökérben rejlő lehetőségeket. Itt az ideje ezen változtatni!
  • A macskagyökeret évszázadok óta alkalmazzák csodaszerként, mivel rengeteg bajra gyógyírként szolgál. 
  • Napjainkban főként nyugtatónak alkalmazzuk szárítva, teaként, tinktúraként vagy valeriána kapszulaként.
  • Noha íze és szaga kellemetlen, jól elkészítve hatékonyan és azonnal enyhíti a szorongást és az alvászavarokat.

Rohanó életmódunk velejárója az állandó szorongás, a krónikus stressz és az ebből fakadó alváshiány, mely problémákra igyekszünk a létező összes megoldást felkutatni az alternatív gyógyászattól kezdve az orvosi készítményekig. Persze van, hogy már csak a speciális gyógyszerek nyújtanak segítséget, de amíg csak tehetjük, forduljunk bátran a természet nyújtotta orvosságokhoz, hiszen legtöbbjük hatóanyagként a vény nélkül kapható készítményekben is megtalálható.

Miért ne gyűjtenénk be mi magunk vagy vásárolnánk meg ezeket a jótékony csodaszereket naturális formájukban, hogy aztán otthon kúraszerűen alkalmazva élvezhessük áldásos hatásukat? Válogassuk össze, személy szerint milyen füvekre van szükségünk, így mindig kéznél lesz nálunk a természet gyógyszertára, melyből

50 év felett nem hiányozhat az emésztést segítő gyömbér, a gyulladáscsökkentő kurkuma, a nyugtató kamilla, a vérnyomáscsökkentő fokhagyma és természetesen a macskagyökér. 

Ha stresszre és szorongásra csupán egyetlen gyógynövényt tartunk házi kamránkban, javasoljuk, hogy az a macskagyökér legyen (bár legutóbb a szintén nyugtató citromfűről is bebizonyosodott, mennyi bajra orvosság), ugyanis ez a legjobb természetes nyugtató, mely az alvás javításában és a szorongás enyhítésében egyaránt a segítségünkre lesz.

Macskagyökér, vagyis valeriána

Több évszázada csodaszerként számon tartott növény a macskagyökér. Egyes források szerint már az ókorban előszeretettel használták a kellemetlen szagáról ismert, „mindent gyógyító” macskagyökérfüvet, többek között emésztésserkentőként, fájdalomcsillapítóként és vizelethajtóként is.

macskagyökér stressz alváshiány gyógynövény

A macskagyökér föld alatti részében találhatók meg a legnagyobb koncentrációban a gyógyító hatóanyagok (Fotó: Getty Images)

Elsőként mégis Bingeni Hildegárd bencés apátnő volt az, aki nyugtató és altató gyanánt alkalmazta a gyógynövény jótékony kivonatait, de a középkorban gyakorlatilag nem volt olyan főzet, melynek receptjéből kihagyták volna, mivel a menstruációs görcsöktől kezdve a hisztérián át a görcsös rohamokra egyaránt kiváló, azonnal ható orvosságnak bizonyult.

Kvíz: Ismered a gyógynövények, fűszernövények népies neveit?

Kellemetlen, de hasznos

Manapság inkább már stresszre, szorongásra, krónikus kimerültségre és alvászavarokra használjuk a jótékony macskagyökeret, vagyis valerianát, melynek kellemetlen, földes, dohos szagáért egyenesen bolondulnak a macskák. Mi már sajnos kevésbé, sőt, kesernyés íze el is tántoríthat az első fogyasztáskor, de cukorral, mézzel és citrommal vagy más gyógynövényekkel könnyen enyhíthetjük erőteljes aromáját.

A boltokban jellemzően szárítva, teaként, tinktúraként vagy kapszulaként juthatunk hozzá, de mi magunk is gyűjthetünk a természetben macskagyökeret – főként a nyirkos, lápos réteken, erdőkben és partmenti helyeken érzi jól magát. Általában júliusban és augusztusban borulnak szirmokba apró, fehér vagy pirosló virágai, melyek mostanra valószínűleg már elhullottak, ám szerencsére valójában a növény gyökértörzse termeli a gyógyhatású hatóanyagokat.

Ennyi mindenre jó a macskagyökér

De hogyan lehet, hogy a macskagyökér – azon túl, amire napjainkban alkalmazzuk – ennyi bajra gyógyírként szolgál? A válasz a nyugtató hatású vegyületekben keresendő: illóolajok, alkaloida vegyületek, például a valeriánsav és a csersav, de a benne található cukrok és egyéb nyugtató hatású összetevők is magas koncentrációban fordulnak elő a gyökérzetben.

A macskagyökér kivonatai ezáltal rövid időn belül segítenek csökkenteni a szorongást, a stresszt, javítják az alvásminőséget, támogatják az emésztést és enyhítik a fájdalmat.

Ezen felül gyomorgörcs, gyomorbántalmak, fejfájás valamint klimaxos tünetek csillapítására is bátran bevethető. 

Különösen akkor érdemes használni, ha a rossz alvást ideges kimerültség vagy szellemi túlterheltség okozza, de a macskagyökér teája például izzasztó és vizelethajtó hatású is. 

Noha a macskagyökér köztudottan idegnyugtató, nem képes olyan erőteljes hatást kifejteni, mint a kombinált gyógyszeres készítmények. Ám enyhébb panaszok esetén fogyasszuk bátran bármilyen formájában, hiszen természetes módon nyújt segítséget anélkül, hogy befolyásolná a központi idegrendszer normál működését. 

Ezekkel a gyógynövényekkel az életmódváltás is könnyebb lesz.

Kiemelt kép: Getty Images