- A glicin egy aminosav, amit a szervezetünk is előállít, amit édesítőszerként is szokás használni. Serkenti a szerotonin hormon termelődését, a memóriát, a méregtelenítést. És ez még nem minden!
- Mutatjuk, milyen ételeket érdemes fogyasztani, ha természetes forrásból jutnánk hozzá!
- Utánajártunk annak is, hogy mennyi mindenben lehet még segítségünkre ez az igazán fontos vegyület.
Gondjaid adódnak az alvással, ha fontos számodra a bőrápolás? Megelőznéd a későbbi egészségügyi problémákat? Jól jöhet, ha ismered a fehérjében gazdag élelmiszerek és bizonyos étrend-kiegészítők egyik lenyűgöző összetevőjét, a glicint.
A glicin egyike azon fehérjéket alkotó aminosavaknak, amelyek sok szempontból előnyösek az emberi szervezet – sőt, összességében minden emlős – számára. A legtöbb aminosavat különböző élelmiszerek fogyasztása révén nyerjük, a glicint azonban a szervezet is képes előállítani. Mivel kis mennyiségben termelődik, fontos, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyekből még több glicint nyerhet ki a szervezetünk. Ilyenek a magvak, hüvelyesek, spenót, fejes káposzta, kemény sajtok, tojás, halak, quinoa, vörös hús, csirkehús, zselatin, valamint a hús- és csontleves.
Tekintve, hogy ízre kellemesen édeskés, a por formájában kapható glicint sütemények, italok, zabpehely, joghurt és trumixok ízesítésére is használhatjuk – nem kell aggódni, a legtöbb édesítővel ellentétben kíméli a beleket és a gyomrot.
De nézzük meg közelebbről, mennyi mindent tud még a glicin!
6 ok, amiért különösen hasznos a glicin
A glicin az emberi test aminosav-tartalmának 11,5%-át teszi ki, és számos anyagcsere-folyamatban játszik fontos szerepet. A kollagén körülbelül 35%-át biztosítja az emberi szervezet számára, hatással van a központi idegrendszerre, támogatja az immunrendszert, védi a sejteket az oxidatív stressztől, segít semlegesíteni a káros szabadgyököket, enyhíti a májkárosodást, a gyomorfekély tüneteit, és sejtvédő hatása révén rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. És ez még nem minden!
1. A kiegyensúlyozott alvásban is segít
Rágcsálókon végzett kutatások szerint a glicin képes megváltoztatni a testhőmérsékletet, a cirkadián ritmust, és mivel az idegrendszer gátló neurotranszmittereként működik, a nyugodt, kiegyensúlyozott alvást is segítheti, ha lefekvés előtt fogyasztjuk.
Nehezen megy az alvás? Ez az 5 csodaszer és a jó esti rutin segít!
2. Csökkentheti a stroke kockázatát
Az akut ischaemiás stroke akkor fordul elő, amikor az agyi artériák elzáródnak vagy beszűkülnek (például egy vérrög miatt), ami korlátozott véráramlást eredményez az agyban.
Bár a tudomány ezzel kapcsolatban még gyerekcipőben jár, mindenesetre egy 2020-as kutatás azt találta, hogy a glicint magas számban tartalmazó étrend megvédheti a szervezetet, és a glükóz-anyagcsere, valamint a gyulladásos folyamatok szabályozásán keresztül az akut ischaemiás stroke okozta halálozás kockázatát is csökkentheti.
3. A szívbetegségek ellen is védhet
A glicin olyan gyulladásgátló aminosav, ami a sejtkárosodást is képes lassítani, illetve megakadályozni. Ezen hatásokat vizsgálva a tudósok a glicin és a szívbetegségek kockázata között is összefüggéseket találtak: egy, a Journal of the American Heart Association orvosi szaklapban megjelent 2015-ös tanulmány megállapította, hogy a magasabb glicinszinttel rendelkezőknél a szívbetegségek kockázata is alacsonyabb.
4. Feszesíti a bőrt
Mivel a glicin serkenti a szervezet kollagén– és antioxidáns-termelését, nemcsak a káros szabadgyökök, idegrendszeri zavarok, valamint szív- és érrendszeri betegségek ellen védhet, de még a bőrünket is feszesebbé, fiatalosabbá és hidratáltabbá varázsolja, miközben a csontokat és az izmokat is erősíti.
5. Apropó izmok!
A glicin egyike azon aminosavnak, amelyeket a szervezet a kreatin nevű vegyület előállításához használ. Tekintve, hogy fehérjéket szintetizál, létfontosságú szerepet játszik a kollagén és a kreatin előállításában, és a növekedési hormon felszabadulását is serkenti, a glicin az edzőteremben is kiváló segítségünkre lehet, különösen akkor, ha az izomépítés a cél.
Sőt, gyulladáscsökkentő és sejtmegújító tulajdonságai révén a sérülések utáni felépülésben is hasznos terápiás kiegészítő lehet.
6. Elhízás, cukorbetegség és májbetegség megelőzése
Számos tanulmány talált összefüggést az alacsony glicinszint, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a nem alkoholos eredetű zsírmájbetegség között: azaz alacsonyabb glicinkoncentrációt figyeltek meg a vérben és a vizeletben azoknál, akik a fenti betegségek valamelyikében küzdöttek. Mindez pedig arra enged következtetni, hogy a glicinhiány adott esetben bizonyos betegségek kockázatát is növelheti.
Mennyi az annyi?
Hogy mennyi glicinre van szüksége a szervezetünknek, az egyénenként, egészségi állapottól, illetve az elérni kívánt céloktól (például izomépítéstől) függően változhat – mindenesetre az egészséges, átlagos felnőtt szervezet számára hozzávetőlegesen 2-5 gramm ajánlott naponta.
Ha túllövünk a célon, a glicin fogyasztása bizony kellemetlen mellékhatásokkal is járhat. Bár nagyon ritkán fordul elő, mindenesetre érdemes óvatosnak lennünk, ha elkerülnénk a hányingert és a hasmenést.
Terhesség, illetve szoptatás idején nem ajánlott a fogyasztása,
és mivel bizonyos gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, mindenképp konzultálj dietetikussal vagy szakorvossal, mielőtt glicines étrend-kiegészítőket szednél!
A kollagént is sokféle forrásból pótolhatjuk – így szedd, hogy tényleg hasson!
Kiemelt kép: Getty Images