ekcéma vagy bőrrák

Viszket, pikkelyes és hámlik: ekcéma vagy bőrrák?

A viszkető, száraz és hámló foltokkal járó ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, egyes tüneteit pedig könnyű összetéveszteni a bőrrák bizonyos típusaival.
  • A viszkető, száraz és hámló foltokkal járó ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség gyerekeknél, felnőtteknél egyaránt.
  • Az ekcéma egyes tüneteit könnyű összetéveszteni a bőrrák bizonyos típusaival.
  • Mutatjuk, mi a különbség a kettő között, és mit kell figyelnünk önvizsgálat során!  

Magyarországon az elmúlt 20 évben duplájára nőtt a bőrrákkal diagnosztizált esetek száma, évente körülbelül 20-25 ezer ember érintett – hívta fel a figyelmet tavaly a Magyar Dermatológiai Társulat.

A kockázatot növeli a magas UV-sugárzás, aminek jobban ki vagyunk téve a globális felmelegedés, valamint az ózonréteg elvékonyodása miatt. A helyzetet pedig a szoláriumhasználat, a túlzásba vitt napozás, valamint a nem megfelelő fényvédelem is tovább rontják. Ezért fontos, hogy a rendszeres, évenkénti szűrővizsgálatok mellett önvizsgálatot is tartsunk, és képesek legyünk felismerni a korai figyelmeztető jeleket.

Az ekcéma (vagyis a bőr felszínes gyulladása) nem feltétlenül növeli a bőrrák kialakulásának valószínűségét, ugyanakkor bizonyos mértékig képes lehet elfedni a bőrrák első jeleit, ami megnehezíti a kezdődő kóros elváltozások azonosítását.

aktinikus keratózis

Az aktinikus keratózis egy daganatmegelőző állapot, a laphámrák előfutára (Fotó: Getty Images)

Tudtad, hogy a magyarok 43 százaléka csak nyáron használ fényvédő krémet?

A bőrrák hatékonyan kezelhető, amennyiben időben felismerik, az önvizsgálat ezért akkor is kiemelten fontos, ha nincs meglévő bőrbetegségünk.

Az ekcémára azonban különösen érdemes odafigyelni, hiszen súlyosabb esetben olyan pikkelyes, hámló, érzékeny, fekélyes vagy vérző tüneteket is produkálhat, mint a bőrrák.

Amit kifejezetten könnyű összetéveszteni az ekcémával, az az aktinikus keratózis, a laphámrák és a bázelsejtes karcinóma. A gyakori napnak való kitettség és aktív napsugárzás következtében kialakuló aktinikus keratózis vagy napkeratózis egy kisebb bőrfelületet érintő, daganatmegelőző, kérges, pikkelyes és hámló állapot.

A laphámrák a bőr külső rétegeiben található laphámsejtek kóros elváltozása, ami pikkelyes, vörös, viszkető és kérges tünetek formájában is jelentkezhet.

laphámrák

Laphámrák előrehaladott állapotban (fotó: Getty Images)

A bázelsejtes karcinóma (basalioma) az egyik legelterjedtebb típusú bőrdaganat világszerte. A bőrrák e fajtája a mélyebb rétegeket érinti, ami kérges, viszkető, elszíneződött, gyöngyházfényű, fekete, barna, kékes vagy vöröses elszíneződések, kinövések formájában is jelentkezhet a bőrön.

bázelsejtes karcinóma

Bázelsejtes karcinóma (fotó: Getty Images)

Ekcéma vagy bőrrák?

A két állapot jelei és tünetei között vannak különbségek, még ha elsőre hasonlónak is tűnhetnek. Sokan a bőrrákot úgy képzelik el, mint egy furcsa kinézetű anyagjegyet a bőrön, a rákot megelőző állapot, illetve a rákos elváltozás megjelenése azonban ennél jóval szerteágazóbb lehet.  

  • Az ekcémás elváltozások, foltok általában a test több területén, egyszerre jelennek meg, többek között olyan helyeken is (például hónalj vagy ágyék), amit nem ér annyi napfény.
  • Ezzel szemben a bőrrák jellemzően napfénynek kitett felületeket érint, és az ekcémától eltérően ritkán jelenik meg egyszerre több helyen. Egy másik szembetűnő különbség, hogy az ekcéma gyakran 6 éves kor előtt kialakul, ezzel szemben a bőrrák inkább a felnőtteket érinti, különösen az életkor előrehaladtával.  

Így végezz önvizsgálatot!

A furcsa, megszokottól eltérő elváltozásokat könnyebben észrevehetjük, ha tetőtől talpig, havonta tartunk önvizsgálatot – amihez jól jöhet egy tükör, illetve valamelyik családtagunk segítsége is.

Mutatjuk, mire kell figyelni:

  • Heghez hasonlító, sárgás színű, kemény bőrfelület.
  • Barnás, feketés vagy bőrszínű kinövés.
  • Pikkelyes foltok.  
  • Megnőtt, megvastagodott, barnás foltok, megváltozott színű, textúrájú, aszimmetrikus, viszkető, kérges vagy vérző anyajegyek, amelyek nagyobbak, mint egy ceruzaradír.
  • Folt vagy seb, ami viszket, kérgesedik, hegesedik vagy vérzik, és ami három héten belül sem gyógyul be.
  • Sötétes elváltozások a tenyéren, ujjbegyeken, lábujjakon, talpakon, a száj, az orr, valamint a nemi szerveken és azok környékén.
  • Barnás, feketés csíkok a köröm alatt.
  • Egy anyajegy vagy folt, ami szokatlanul eltér a testen lévő többi anyajegy formájától és színétől.      

A sötétebb bőrtónussal rendelkezőknél nagyobb valószínűséggel alakulhat ki bőrrákos elváltozás a talpakon, a kézfejeken és a körmök alatt, míg a világosabb bőrt illetően főként a napsugárzásnak gyakrabban kitett felületek (fejbőr, arc, nyak, mellkas, alkar, lábszár) számítanak rizikósabbnak.

A rendszeresen végzett ön- és szűrővizsgálatok életeket menthetnek, többek között a melanoma és más bőrrák-típusok esetében is.

Ha olyasmit látsz a bőrödön, ami merőben eltér a megszokottól, a lehető leghamarabb fordulj orvoshoz!

Ebben a cikkben bőrgyógyászokkal és szakértőkkel szedtünk össze minden fontos tudnivalót a fényvédelemről.

Kiemelt kép: Getty Images