- Az elmúlt években több 45 és 64 év közötti felnőtt halt meg stroke miatt, pedig egészséges életmóddal és rendszeres orvosi szűréssel az agyvérzés megelőzhető lenne.
- Stroke-ról akkor beszélünk, ha az agy egy részének vérellátása megszűnik. Halál akkor következik be, ha az agyban az oxigénhiány túl sokáig tart.
- Az agyvérzés akkor is maradandó mozgásszervi és beszédproblémákat okozhat, ha valaki szerencsés módon túléli az agyi katasztrófát.
Az elmúlt években több 45 és 64 év közötti felnőtt halt meg stroke-ban – derül ki az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) új jelentéséből. 2002 és 2012 között csökkent a középkorú felnőttek körében a stroke okozta halálozási aránya, majd 2012 és 2019 között 7%-kal nőtt, és 2021-ig további 12%-kal emelkedett – állapította meg a CDC. A stroke halálozási aránya 2022-ig enyhén (2%-kal) csökkent a férfiak esetében, és „nem változott jelentősen” a nők esetében.
3 tényező, ami növeli a stroke kockázatát
De mi lehet a súlyos stroke gyakoriságának az oka? A szakértők szerint három fő okra vezethető vissza az agyi érprobléma és a halálos agyvérzés. Talán meglepő, de az egészséges(ebb) életmód és a tudatosság a stroke megelőzésének alapja.
1. Magas vérnyomás
Számos betegség a korral egyre súlyosbodik, vagy épp az öregedés következtében jelentkezik. Egyre több felnőtt küzd cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel és az hagyján, hogy nem táplálkoznak egészségesen, de emellett még nem is mozognak eleget.
„Ezek a kockázati tényezők idővel érelmeszesedéshez vezetnek, az erek rossz állapota pedig az időseknél a stroke leggyakoribb oka.
Ugyanakkor a fiatalabb populációnál is megfigyeltük, hogy ugyanezek a kockázati tényezők egyre gyakrabban vezetnek stroke-hoz” – mondta Dr. Fan Caprio, a Northwestern Medicine érsebész neurológusa és az intézmény stroke-központjának orvosigazgatója a Yahoo Life-nak.
A halmozódó kockázati tényezők erősebb és gyakoribb stroke-okat válthatnak ki a kor előrehaladtával, márpedig egy erős vagy több kisebb agyvérzés halálhoz vezethet. Mivel a magas vérnyomás már egyre több negyvenes éveiben járó beteget érint, ez lett az egyik kiemelkedő rizikófaktor.
Nagy probléma, hogy a magas vérnyomásban szenvedő középkorú felnőttek több mint felének „kontrollálatlan magas vérnyomása” van.
Ez azt jelenti, hogy a magas vérnyomásuk kezeletlen vagy nem reagál a kezelésre. Az is probléma, hogy a magas vérnyomás sokaknál néma, vagyis teljesen tünetmentes, és csak akkor veszik észre, ha már nagyon súlyos vagy túl hosszú ideje áll fenn.
2. Az orvosi vizsgálatok elmulasztása
Persze társadalmi és anyagi kérdés is, hogy ki mikor jut el orvoshoz. De egyértelműen az a legrosszabb opció, ha egyáltalán nem nézetjük meg értékeinket. Kérjünk laborra vagy EKG-ra időpontot – akkor is, ha tünetmentesek vagyunk, és esetleg csak több hónappal későbbre hívnak be! Ha valami miatt le kell mondanunk a legfontosabb vizsgálatokat, akkor azonnal kérjünk új időpontot!
Ez az 5 furcsa, meglepő dolog is előre jelezheti a stroke-ot!
Az adatok szerint a koronavírus-járvány is hozzájárulhatott a stroke-os esetek számának emelkedéséhez. (Egyes statisztikák szerint az agyvérzéses esetek száma már a Covid előtt is növekedett.) A járvány első éveiben a stroke okozta halálozások aránya 12%-kal megugrott, ami azért is fordulhatott elő, mert többen mulasztották el az orvosi vizsgálatokat és a megelőző szűréseket, amelyek során az orvosok észrevehették volna a magas vérnyomást, a kiugró koleszterinszintet vagy a cukorproblémákat.
3. A kezdeti tünetek figyelmen kívül hagyása
Dr. Fan Caprio szerint az a legnagyobb probléma, hogy a stroke-ot a legtöbben az idősek betegségének tartják, és ha be is tudják azonosítani a kezdeti tüneteket, nem fordulnak orvoshoz. A negyvenes-ötvenes korosztály gyakran elhessegeti a gondolatot, hogy akár komoly agyi probléma állhat a vissza-visszatérő panaszaik mögött. A szakértő szerint elengedhetetlen, hogy minden korosztály felismerje a stroke enyhébb jeleit, amelyek a következők:
- hirtelen gyengeség vagy szédülés
- váratlanul fellépő zsibbadás, különösen a test egyik oldalán
- előzmény nélkül tapasztalható beszéd- vagy beszédértési zavarok
- hirtelen jelentkező erős fejfájás
Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon vagy körülöttünk bárkinél, arról azon nyomban szóljunk az orvosnak. Amennyiben a tünetek együtt jelentkeznek, ne késlekedjünk, azonnal hívjuk a mentőket, siessünk a kórházba! A gyors orvosi segítség nemcsak életmentő lehet, de csökkentheti a stroke okozta agykárosodás esélyét, és megelőzheti egy újabb stroke kialakulását.
A ministroke is életveszélyes és ugyanúgy stroke – Figyelj ezekre a jelekre!
Kiemelt kép: Getty Images