jóga ülve székjóga

Ezt a fajta jógát az asztalodnál ülve is végezheted

Kár tagadni, aki irodában dolgozik és aztán otthon szívesen heverészik a kanapén, az ülő életmódot folytat. Ez pedig sok kockázatot rejthet. Az emésztésünk, az ereink, a szívünk, a gerincünk, az ízületeink is megszenvedik a mozgásszegény életmódot. Ezen segíthet a székjóga.

A jóga – természetesen a megfelelő oktatóval – olyan mozgásforma, amit bármilyen életkorban végezhetünk. Nyújt, lazít, erősít, növeli az állóképességet anélkül, hogy száznyolcvanas pulzussal kellene köröket futnunk vagy súlyokat emelgetnünk. Jót tesz a léleknek, elűzi a stresszt, segít megnyugodni és összpontosítani.

Kutatások szerint a rendszeres jógagyakorlás fokozza a véráramlást, segíti a jobb alvást, a jobb légzést és közérzetet, emellett csökkenti a vérnyomást, a depressziót, a szorongást, a krónikus fájdalmat és a gyulladást is. A kérdés tehát inkább az, miért nem jógázunk minden nap? Az egyik ok az idő- és helyhiány, a másik a fizikai sérülés lehet, de mindkettőre megoldást nyújthat a székjóga.

A székjóga forradalma

Tudtad, hogy a jóga a nátha tüneteit is enyhítheti? De a szervezetünknek amúgy is azzal tesszük a legjobbat, ha minél többet mozgunk. Időnként dolgozzunk állva, iktassunk be sétálós vagy lépcsőmászós szüneteket, sportoljunk délután úgy, hogy az egész testünket, keringésünket átmozgatjuk. Ám ha valamiért csak egy széken ülve tudunk tornázni, akkor sincs veszve minden.

Akár sérülésből lábadozunk, például a térdünk miatt szenvedünk, akár hely- és időhiánnyal küzdünk, a székben ülve is jógázhatunk.

Persze nem tudjuk ugyanúgy átmozgatni a testünket, de még így, ülve is fiziológiai és pszichológiai előnyöket mutattak ki a székjógázóknál, már 15 percnyi edzés után is. A résztvevők energikusabbnak érezték magukat, kevésbé fájt a nyakuk, a csuklójuk, emellett pedig jobban tudtak koncentrálni a munkájukra is.

Székjóga: Így kezdd a gyakorlatokat!

Ahogy minden mozgásnál, jóga esetén is fontos a fokozatosság. Eleinte csak öt percig gyakoroljunk, majd fokozatosan növeljük az időtartamot. Minél többször mozgunk így egy héten, annál jobb állapotban leszünk, sőt heti három-négy rövidebb alkalom még hasznosabb is lehet, mint heti egy órányi gyakorlás.

Aranyszabály, hogy ha fájdalmat vagy kellemetlenséget érzünk egy mozdulat végrehajtása közben, akkor azt ne erőltessük!

Inkább pihenjünk, figyeljük a testünket és térjünk át a következő pózra. Ahogy egyre többet gyakorlunk, úgy fejlődik majd a mobilitásunk és az izomerőnk, és ami az elején lehetetlennek tűnt, azt pár hét múlva könnyedén, fájdalom nélkül megcsinálhatjuk. Ha nem így van, érdemes beszélnünk a kezelőorvosunkkal (kivizsgáltatni magunkat vagy csak átbeszélni, milyen mozgásformák tesznek jót nekünk).

jóga ülve székjóga

A székjóga életkortól függetlenül végezhető sport (Fotó: Getty Images)

Kezdetnek üljünk a széken és vegyünk nagy levegőket lassan és tudatosan, majd fújjuk ki. Érezzük meg, hogy a tüdőnk tágulása mellett milyen izmaink aktiválódnak. Ezt követően a szék elején ülve kezdjünk el lassan, figyelmesen körözni a bokánkkal és a csuklónkkal, majd ezt bővítsük ki a térdekre, könyökökre is. Ha van elég hely, vállkörzéseket is végezhetünk.

A nyakunkról se feledkezzünk meg, de ha gondjaink vannak a csigolyáinkkal, csak óvatosan mozgassuk a fejünket!

Az egyik kart fül mellé emelve hajoljunk óvatosan oldalra, majd ezt ismételjük meg a másik oldalra is párszor. Ezután belégzéssel toljuk ki a mellkasunkat, döntsük hátra a fejünket, majd kilégzéssel húzzuk be a mellkast, gömbölyítsük a hát felső szakaszát. Ezt ismételjük lassan és koncentráltan, tízszer. Ha ez megvolt, óvatosan forduljunk el a széken a felsőtestünkkel előbb az egyik, majd a másik irányba. Nem kell sietni, három-öt lélegzetvételnyi időt is hagyhatunk egy-egy pózra.

2 székjóga-gyakorlat a váll egészségéért

Az ülő előrehajlás oldja a vállakban érezhető feszültséget, de nem mindenki tudja elsőre megcsinálni. Fontos, hogy ne erőltessük túlságosan izmainkat! A gyakorlat során a lábunk talppal a földön nyugszik, combok összezárva. Emeljük fel a karjainkat a levegőbe, fonjuk össze az ujjainkat és hajoljunk előre. A mellkasunk a térdünkkel érintkezik, kezeink a padlóval. Óvatosan egyenesedjünk fel.

A másik gyakorlat során hajlítsuk be a karjainkat és fogjuk a tenyerünkbe a könyökünket.

Ezt a pózt megtartva vigyük a karokat fej fölé és próbáljuk szétfeszíteni karjainkat anélkül, hogy az összefonódást elengednénk. Öt lélegzésig játsszunk ezzel az izomfeszítéssel, majd engedjük le a karokat, pihenjünk, és ismételjünk. A székjóga világát érdemes jobban megismerni, hiszen számos gyakorlat van még, amit kipróbálhatunk. Keressünk egy szimpatikus oktatót, és már indulhat is a sport!

Teszt: milyen típusú jóga illik hozzád?

Kiemelt kép: Getty Images