- A korai pubertás ma már egyre több gyermeket érint.
- Pontos okait nem lehet tudni, azonban egyre több kutatás talál összefüggést egyes vegyszerekkel is.
- Mutatjuk, hogyan csökkenthetjük a kockázatot!
A korai pubertásban érintett gyerekek eleinte gyorsabban nőnek, mint kortársaik. Előbb kezdenek el szőrösödni, mutálni, hamarabb kezdődik a mell és a herék növekedése, és a menstruációval is korábban kell számolni. Mindez pedig nemcsak testileg-lelkileg, de szociálisan is megterhelő lehet, hiszen közel sem biztos, hogy egy 8-9 évesnél fiatalabb gyerek érzelmileg felkészült a fizikai változásokra.
A korai nemi érés okát sok esetben nehéz pontosan meghatározni. Gyakran nem áll mögötte súlyosabb probléma, és nagy esély van arra is, hogy a genetikai tényezők számítanak elsődleges kiváltó oknak. Ugyanakkor ritkán, súlyosabb esetben bizonyos állapotok, például fertőzések, hormon-, pajzsmirigy- és központi idegrendszeri problémák, elhízás vagy daganatos elváltozások is előidézhetik. Eddigi kutatások szerint a korai pubertás mindemellett olyan betegségek kockázatát is növelheti a későbbiekben, mint a cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, az emlő- és petefészekrák.
Ha tehát a fenti tünetek bármelyikét idő előtt tapasztaljuk, mindenképp ajánlott csemeténkkel orvoshoz fordulni, hogy kizárhassuk a háttérben húzódó súlyos okokat!
Bizonyos vegyszerek is növelhetik a kockázatot
A kutatók megfigyelték, hogy a mai lányok manapság jóval (hozzávetőlegesen 4 évvel) hamarabb kezdenek menstruálni, mint 100 évvel korábban. Bár a pontos okok egyelőre tisztázatlanok, az viszont biztos, hogy a nem megfelelő étrendnek, az anyagi- és társadalmi háttérnek, illetve a mindennapok során használt termékeknek is közük lehet a hormonok nem megfelelő működéséhez, illetve a korai pubertáshoz.
Tudtad, hogy a korai pubertással még a légszennyezés is összefügg?
A lányokat érintő korai pubertás kapcsán felmerült az elmúlt években, hogy bizonyos vegyszerek is ludasak lehetnek. Az endokrin diszruptor vegyületek (EDC-k) például felboríthatják a hormonegyensúlyt, amit nemrég egy, az Endocrinology tudományos folyóiratban megjelent új tanulmány is kiemelt.
„10 000 környezeti vegyület átfogó szűrését végeztük el, kiterjedt utóvizsgálatokkal, emberi agysejtek felhasználásával, és csapatunk több olyan anyagot azonosított, amelyek hozzájárulhatnak a korai pubertáshoz a lányoknál” – mondta a tanulmány egyik szerzője, dr. Natalie Shaw.
Az azonosított anyagok közé tartozik a pézsma ambrette, egy növényi eredetű illatanyag, amit az illatos ábelfű magjából nyernek ki. Ez pedig mosószerek, parfümök és szépségápolási termékek összetevőjeként is ismert. Lehetséges toxicitása miatt az európai törvények korlátozzák a használatát, ugyanakkor
olcsó parfümutánzatokban, illetve olyan importált, filléres testápolási szerekben is jelen lehet, amelyeken nincs a címkén feltüntetve, hogy mit tartalmaznak.
A kutatóknak emellett sikerült azonosítaniuk a vegyszerek egy második csoportját is. Ezek az úgynevezett kolinerg agonisták, amelyek szintén képesek lehetnek beindítani a korai pubertásért felelő nemi hormonok termelődését. Ezek a vegyületek azonban többnyire vényköteles gyógyszerekben találhatók, így szerencsére viszonylag ritkán jutnak el a gyerekekhez.
Örök vegyi anyagok
A korai menstruáció és a vegyi anyagok között más, korábbi tanulmányok is összefüggést találtak, beleértve az endokrin rendszert károsító vegyi anyagokat, amelyek a hormonok normál működését is megváltoztathatják. Ide sorolhatók a nagyon nehezen lebomló, úgynevezett örök vegyi anyagok (PFAS), amelyek a talajban felhalmozódva, illetve az élelmiszerek csomagolásában, fényvédőkben, vízálló sminkszerekben is megtalálhatók.
De további aggodalomra adnak okot a flatátok is, melyeket főként a műanyag lágyítására, rugalmassá tételére használnak. Vagyis a háztartási cikkektől kezdve a flakonokig szinte mindenben előfordulhatnak a környezetünkben.
A mindennapi életben szinte lehetetlen teljesen elkerülni a vegyi anyagokat, tekintve, hogy nem csak a testápolási- és tisztítószerekben, de a talajban és az élelmiszerekben is megtalálhatók. Vannak azonban olyan lépések, amelyek segíthetnek csökkenteni a kockázatot, többek között:
- fogyasszunk kevesebb csomagolt ételt
- az ételeket műanyag helyett inkább üvegedényben tároljuk
- tapadásmentes edény vagy serpenyő helyett válasszunk rozsdamentes acélt
- válasszunk olyan ellenőrzött, biztonságos szépségápolási termékeket, amelyek megfelelnek az egészségre és az átláthatóságra vonatkozó szabványoknak
- és minden esetben nézzük meg, hogy milyen összetevők szerepelnek a vásárolni kívánt termékek címkéjén – a PFAS-mentes jelölést különösen figyeljük!
Mit tehetünk szülőként, ha a gyors testi változások megviselik a kamaszokat?
Kiemelt kép: Getty Images