vakbélgyulladás okok tünetek

Ilyen a vakbélgyulladás, a rejtélyes hasfájás, amitől mindenki retteg

Komolyan kell venni a tüneteket, hogy elkerüljük a nagyobb bajt! A probléma az, hogy a vakbélgyulladásnak nagyon sokféle tünete lehet, és egyes jelek könnyen összekeverhetőek más betegségekkel.
  • Magyarországon évente körülbelül 7-8 ezer vakbélgyulladásos esetet diagnosztizálnak.
  • A vakbélgyulladás tünetei hasonlítanak a vesekő vagy a petefészekciszta okozta görcsökre.
  • A vakbélgyulladás kezelés nélkül szepszishez vagy bélelzáródáshoz vezethet, mindkettő végzetes állapot orvosi segítség nélkül.

Ijesztgettek már olyasmivel, hogy ha lenyeled a rágódat, esetleg a meggy vagy a cseresznye magját, vakbélgyulladást kapsz? Riogattak azzal, hogy ha ez megtörténik, bizony rettenetesen fog fájni, majd „perforál” és meg kell műteni? Akkor bizonyára te is úgy félsz ettől a titokzatos kórtól, mint én. Ha pedig te is időről időre elgondolkodsz azon hasfájáskor, hogy melyik oldalon is érezhető a vakbélgyulladásos fájdalom, ez az írás neked szól. Ebből a cikkből ugyanis választ kapsz minden, a vakbélgyulladással kapcsolatos kérdésedre. 

Arról, hogy mi a vakbél

A vakbél egy zsákszerű képződmény, mely a vastagbél jobb alsó részén, a hasüreg jobb alsó negyedében, a jobb csípőcsont közelében található. Nem különálló szerv, ellenben egy kis nyúlvány, az úgynevezett féregnyúlvány nyúlik ki belőle. A vakbél elnevezése abból ered, hogy annak egyik vége zárva van, így olyan, mint egy sötét zsákutca: nem vezet sehova. A vakbél latin, orvosi elnevezése, a caecum szintén a vak jelentésű szóból ered.

A vakbél és a féregnyúlvány funkcióját hosszú ideig rejtély övezte,

hiszen sokáig még a szakorvosok is azt gondolták, hogy a vakbél egy maradványszerv, amely az evolúció során elvesztette eredeti, emésztéssel kapcsolatos funkcióját. E teória alapja az volt, hogy egyes állatoknál, például a növényevő emlősöknél a vakbél jóval nagyobb szerepet játszik emésztésében, és feltételezték, hogy korábban esetleg nálunk is így lehetett.

Ma már úgy tartják, hogy a vakbélnek és a féregnyúlványnak immunológiai szerepe van, a féregnyúlvány falában ugyanis nyiroksejtek találhatók, amelyek segíthetnek a fertőzések elleni küzdelemben. Egyes kutatások szerint a féregnyúlvány egyfajta baktérium-rezervátumként is működhet, ahol azok a hasznos bélbaktériumok tárolódnak, amelyek a bélflóra helyreállításában játszanak szerepet például a heveny hasmenéses betegségek után.

A vakbél szerepéről ebben a korábbi cikkünkben is írtunk. 

A vakbélgyulladás okai

A vakbélgyulladás, orvosi nevén appendicitis, egészen pontosan a féregnyúlvány gyulladását jelenti, ami leggyakrabban akut formában jelentkezik, és sürgős orvosi beavatkozást igényel. A gyulladás oka legtöbbször a féregnyúlvány elzáródása, amely különböző tényezők miatt következhet be.

A vakbélgyulladás mögött álló egyik leggyakoribb ok az úgynevezett bélsárkő, azaz olyan kemény székletmaradványok összessége, melyek elzárják a féregnyúlványt. Ez akadályozza a féregnyúlvány természetes ürülését és baktériumok felszaporodásához, majd fertőzéshez vezethet.

Emellett a féregnyúlvány falában található nyirokszövet is megduzzadhat valamilyen vírusfertőzés következtében,

és ezzel elzárhatja a nyúlvány kijáratát. Bizonyos paraziták szintén felelősek lehetnek a féregnyúlvány elzáródásáért, ami gyulladást idézhet elő. Ritkábban, de előfordulhat, hogy lenyelt idegen testek, mint például magvak vagy egyéb nem emészthető anyagok zárják el a vakbelet.

És végül: bár ritkán, de daganatok is okozhatják a féregnyúlvány elzáródását, különösen az idősebb korosztályban. A vakbélgyulladás a leggyakrabban a 10 és 30 év közötti korosztályban fordul elő, emellett statisztikák szerint valamivel gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél. Ennek pontos oka nem teljesen ismert, de hormonális és anatómiai különbségek is szerepet játszhatnak benne.

A vakbélgyulladás tünetei

A vakbélgyulladás tünetei hirtelen, gyorsan alakulnak ki és hamar súlyosbodnak. A betegség egyik legjellegzetesebb tünete a hasi fájdalom, amely kezdetben általában a köldök környékén jelentkezik, majd később a has jobb alsó részére sugárzik ki. A fájdalom folyamatosan fokozódik, és mozgatásra, köhögésre vagy hasprésre még erősebbé válik.

Gyakran a hasi fájdalommal párhuzamosan jelentkezik hányinger, hányás, valamint étvágytalanság is, emellett enyhe láz és deréktáji fájdalom is kísérheti a tüneteket. Magas láz általában akkor jelentkezik, ha a gyulladás súlyosbodik és szövődmények lépnek fel, például perforáció vagy hashártyagyulladás. A gyulladás következtében a bélgázok is felgyűlnek, ami miatt puffadás is kialakulhat, illetve előfordulhat, hogy a betegek székrekedést vagy hasmenést tapasztalnak a vakbélgyulladáshoz kapcsolódóan.

A betegség felismerését sokszor nehezíti, hogy a vakbélgyulladás tünetei sok más hasi kórképre is hasonlíthatnak, ezért a diagnózis felállítása nem mindig egyszerű. Tünetei hasonlíthatnak a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás egyes tüneteire, emellett

nőknél a petefészek cisztái, kismedencei gyulladások vagy méhen kívüli terhesség is okozhat a vakbélgyulladáséhoz hasonló tüneteket.

A vesekő fájdalma gyakran a has jobb oldalán is érezhető, hasonlóan a vakbélgyulladáshoz, és az erős hasi fájdalom, a hányinger és hányás fekélybetegség tünete is lehet.

vakbelgyulladas-okok-tunetek

Bélrendszerünk szerves, fontos része a vakbél is (Getty Images)

A vakbélgyulladás szövődményei

A vakbélgyulladás kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezethet. A legveszélyesebb szövődmény a féregnyúlvány perforációja, azaz kilyukadása, ami a fertőzés további terjedéséhez és hashártyagyulladáshoz vezethet. Ez életveszélyes állapot, mivel a hasüregbe kerülő baktériumok és gennyek kiterjedt gyulladást okoznak. Sajnos az sem sokkal jobb, ha a gyulladás helyben marad, mert ebben az esetben tályog alakulhat ki a hasüregben. Ez szintén sürgős beavatkozást igényel. 

Ha a fertőzés a véráramba kerül, szepszis, vagyis vérmérgezés alakulhat ki és a  vakbélgyulladás, illetve a hozzá kapcsolódó gyulladásos folyamatok miatt bélelzáródás is felléphet. Mindkettő életveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő állapot. 

Mikor forduljunk orvoshoz?

A vakbélgyulladás esetén nagyon fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor azonnal orvoshoz forduljunk, mert állapotunk gyorsan romolhat, és a gyulladás súlyos szövődményekhez vezethet. Ha a következő tünetek együttesen jelentkeznek, sürgős orvosi ellátás szükséges:

  • erősödő, jobboldali hasi fájdalom, amely mozgásra, köhögésre súlyosbodik
  • hányinger, hányás, étvágytalanság
  • enyhe láz, amely később súlyosbodhat
  • erős puffadás, gázok visszatartása

A vakbélgyulladás kezelése

A vakbélgyulladás kezelése általában műtéti beavatkozást igényel: ez a leggyakoribb akut hasi műtét világszerte. A gyulladt részt leggyakrabban laparoszkópos vagy nyílt műtéttel távolítják el. A laparoszkópos módszer kisebb vágásokkal és gyorsabb gyógyulással jár, míg a nyílt műtétet általában akkor alkalmazzák, ha a vakbél már perforálódott vagy komplikációk léptek fel. Egyes esetekben, különösen ha a vakbélgyulladás korai stádiumban van, illetve ha nincs perforáció, antibiotikumos kezelést is alkalmazhatnak, amivel elkerülhető a műtét.

Magyarországon évente körülbelül 7-8 ezer vakbélgyulladásos esetet diagnosztizálnak.

A vakbélgyulladás megelőzésére nincs célzott recept, de azzal, ha igyekszünk megőrizni bélrendszerünk egészségét, sokat tehetünk azért, hogy elkerüljön bennünket ez a kór is. A magas rosttartalmú ételek, a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák segíthetnek az emésztőrendszer egészségének fenntartásában, ami szintén kedvezően befolyásolhatja a vakbél állapotát.

A rendszeres testmozgás és a megfelelő folyadékbevitel megint csaj hozzájárulhat az emésztőrendszer egészségéhez. A megfelelő kézmosás és az élelmiszerek helyes kezelése tovább csökkentheti a fertőzések kockázatát, ezáltal pedig csökken a gyulladás kialakulásának esélye.

És az epehólyag gyulladásáról vajon mennyit tudsz? 

Kiemelt kép: Getty Images