Ha bélrendszerünk tisztítására asszociálunk, akaratlanul is a méregtelenítő folyadékdiéták vagy a kúraszerű beöntések jutnak az eszünkbe, pedig nem kell azonnal végletekben gondolkodnunk. Természetes, otthoni megoldásokat is bevethetünk, hogy serkentsük a bélmozgást – ezekből mutatjuk a legjobbakat.
  • Beleink egészsége számos más területre kihat, ezért fontos, hogy odafigyeljünk állapotára. 
  • Fogyasszunk rostban gazdag ételeket, elegendő folyadékot, fermentáljunk zöldségeket és mozogjunk rendszeresen.
  • Ha bélrendszerünket szem előtt tartva vágnánk bele az életmódváltásba, próbáljuk ki az alábbi béltisztító módszereket.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, beleink állapota mennyire fontos testi-lelki egészségünk szempontjából. Egyre több tudományos bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy a bélrendszer felelős nem pusztán az emésztési folyamatokért vagy a tápanyagok felszívódásáért, de a hormontermelés egy részéért, az immunrendszer egészségéért, sőt, mentális jóllétünkért is.

Tehát saját érdekünk, hogy bélbaktériumaink állománya minél sokfélébb, minél gazdagabb legyen, melyet hosszú távon agyműködésünk, hangulatunk és teljesítményünk, de bőrünk, körmünk és hajunk is meghálál. Ha az új évszak beköszöntével úgy gondoljuk, ideje életmódot váltani, kezdésnek próbáljuk ki valamelyiket az alábbi béltisztító módszerek közül. Ezek a jótékony otthoni megoldások nem mellesleg székrekedés ellen is rendkívül hatékonyak.

5 módszer, ami segít megtisztítani a bélrendszert

A témában az egészséges bél és a normális székletürítés kapcsán is már számtalan érdekességet körül jártunk. Írtunk többek között arról, milyen az egészséges széklet, hogyan segítenek a probiotikumok, milyen szokásokkal károsítjuk bélrendszerünket, de arról is szót ejtettünk, melyek az egészséges, gyulladásmentes bél ismérvei. Nem hiába foglalkoztunk a kérdéskörrel ennyit, ugyanis

a legújabb orvostudományi elméletek szerint a bél az „új agy”, vagyis bélrendszerünknek saját idegrendszere van.

Ennek tudatában nem árt, ha apróbb szokásokkal odafigyelünk egészségére: rostban gazdag ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonákat fogyasztunk, a jótékony probiotikumokért zöldségeket fermentálunk, ügyelünk a megfelelő folyadékbevitelre és rendszeresen mozgunk.

Amennyiben ezekkel már tisztában vagyunk, mégsem tudjuk, hogyan fogjunk neki a váltásnak, próbáljunk ki egyet a most következő házi módszerek közül, melyeket már eleink is előszeretettel hasznosítottak. 

Útifűmaghéj

Az útifűmaghéj fontos szerepet játszik emésztésünkben. Segíthet lágyítani a kemény székletet, illetve felszívni a felesleges vizet a bélben, így székrekedés és hasmenés esetén egyaránt alkalmazható. Érdemes kisebb adaggal kezdeni, például naponta egy teáskanállal, majd fokozatosan növelni a mennyiséget egy evőkanálig. Fontos, hogy ha útifűmaghéjat fogyasztunk, növeljük mellette a vízbevitelt is.

bélrendszer tisztítása

A jótékony útifűmaghéjat mindig valamilyen folyadékkal keverve fogyasszuk (Fotó: Canva)

Búzakorpa

Már nagyszüleink is esküdtek a búzakorpára, mint házi béltisztító megoldásra, mivel ez a sokoldalú élelmiszer segít fokozni a bélben lévő víz mennyiségét és a bélfal nyálkahártyájának nedvesedését. Így a széklet könnyebben képes áthaladni a bélcsatornán és aztán kiürülni is egyszerűen, fájdalommentesen tud. Kezdetben ügyeljünk arra, hogy fokozatosan vigyük be, például szórjuk rá a reggeli joghurtunkra vagy keverjük turmixokhoz, muffinokhoz. 

Vess véget a székrekedésnek! – 5 ital a jobb emésztésért.

Kivi gyümölcslé

A gyümölcslevek magas rost- és cukortartalma beindítja a bélmozgást, de a kiviből készül a leghatásosabb természetes csodaszer. Egy 2022-es tanulmány eredményei szerint a kivit anyagcsere-serkentőként, kifejezetten székrekedésre ajánlják, de általánosságban a bélmikrobiomra, beleink mikroorganizmusaira is pozitív hatással van. Kivilevet így készíthetünk házilag: tegyük a megtisztított, felkockázott kivit turmixgépbe, majd szűrjük le, hogy eltávolítsuk a magokat. Ha túlságosan sűrűnek érezzük, hígíthatjuk még vízzel vagy citromlével is. 

Hüvelyesek

Az már látható, hogy az élelmi rostok növelése kulcsfontosságú lépés a rendszeres bélmozgás fenntartásához. Az útifűmaghéjon kívül az olyan hüvelyesek, mint a lencse, a csicseriborsó és a bab szintén azonnali eredményt nyújtanak. Ezek az élelmiszerek ugyanis oldható rostokat tartalmaznak, melyek prebiotikumként segítenek a méregtelenítésben. A javasolt adag körülbelül fél csésze, mert mint ismeretes, a hüvelyesek túlzott mennyiségben kellemetlen gázképződést okozhatnak.

Lenmag

A lenmag szintén igazi szuperélelmiszer, ugyanis nem csupán serkenti a bélmozgást, de gyulladáscsökkentő hatással is bír, sőt, segít eltávolítani a felhalmozódott salakanyagokat a bélből. Székrekedéskor egyaránt gyakran alkalmazzák, mivel gazdag rostforrás, de ez esetben is

elegendő a napi egy-két evőkanál, például a reggeli zabkásánkba vagy joghurtunkba.

Ilyen finomságok mellett már nem is tűnik olyan nehéznek az életmódváltás, pláne, ha beleink és közvetve mi is jobban érezzük majd magunkat ezektől a jótékony összetevőktől. 

5 meglepő jel, amivel problémát jelez a bélrendszered.

Kiemelt kép: Getty Images