- Az alkoholizmus az egyik legelterjedtebb betegség, mely világszerte több száz millió embert érint.
- A környezeti és kulturális hatások, a családi háttér és a pszichés jóllét is a kockázati tényezők közé tartozik.
- Egy tanulmány szerint a szemszínünk ugyancsak hajlamosíthat erre a veszélyes függőségre.
Az alkoholizmus, más néven alkoholhasználati zavar (AUD), világszerte az egyik legelterjedtebb krónikus betegség, ráadásul súlyosbodó állapot, ami milliók életét keseríti meg, a családtagokat, ismerősöket is beleértve. A kontroll hiánya, a mértéktelenség komoly egészségügyi, anyagi és pszichés problémákat okozhat, hosszú távon pedig szövődményekkel járhat az érintetteknél, mely betegségek gyakran végzetesek lehetnek.
Az alkoholizmus különösen elterjedt azokban a régiókban, ahol a szociális, kulturális vagy gazdasági tényezők negatív értelemben kedveznek a függőségeknek. Magyarországon például csaknem egymillió ember érintett az alkoholizmusban.
Mivel ilyen súlyos jelenségről van szó, a kutatók folyamatosan igyekeznek vizsgálni az alkoholizmus okait és hatásait, de a hajlamosító tényezők is gyakran képezik kutatásaik központi témáját. Ide tartoznak többek között a már említett környezeti és kulturális hatások, a genetika, de a családi háttér (az örökletesség a függőségek esetében 50-70 %-ra tehető) , a pszichés problémák és a stressz is növelheti az alkoholfogyasztás mértékét.
És ha ez még nem lenne elég, egy korábbi egyetemi kutatásból az is kiderült, a szemszínünk ugyancsak előre jelezheti fogékonyságunkat erre a káros szenvedélyre.
Alkoholizmusra hajlamosíthat ez a szemszín
Néhány éve, az American Journal of Medical Genetics című folyóiratban tették közzé tanulmányukat a Vermonti Egyetem kutatói, melyből kiderült, a világos szemű – középszürke, zöld és világos barna árnyalatú – szemszínnel rendelkező személyeknél magasabb volt az alkoholfüggőség aránya. Tehát, amennyiben világos vagy kékes árnyalatú szemünk van, az fokozott kockázatot jelent az alkohollal való visszaélésre.
A tanulmánnyal kapcsolatos sajtóközleményben Dawei Li kutató kifejtette, bár még mindig nem tudják az alkoholizmos pontos okát, nagy valószínűséggel a szemszínt meghatározó gének ugyanazon a kromoszómán helyezkednek el, közvetlenül az alkoholizmushoz kapcsolódó gének mellett. „Ezek összetett rendellenességek. Számtalan gén van, és sok környezeti kiváltó ok” – magyarázta a professzor.
Megvan, melyik génvariáns felelős az alkoholizmusért.
A Georgia Állami Egyetem pszichológiai tanszékének tudósai már a kétezres években is végeztek egy ehhez hasonló tanulmányt, melyben az elsők között ismerték fel a két génkészlet közötti összefüggéseket. Kutatásukból kiderült, a sötét szemű nők egy hónap alatt átlagosan 4,91 egység italt fogyasztottak, míg a világosabb szemű nők ezzel szemben jóval többet, pontosan 5,78-at.
Nem egyedül a szemszín a felelős
Mivel ez a mentális zavar ennyire összetett, egyelőre nem könnyű átlátni, a fentebb felsorolt kiváltó okok együttesen miként és milyen arányban hozzák létre az alkoholfüggőséget. A Georgia Állami Egyetem szakértői szerint az adott személy külső ingerekre való érzékenysége, gátlásai, szorongásra, stresszre való szenzitivitása is kapcsolatba hozható a szemszínnel és ezáltal az alkoholfogyasztásra való hajlamával.
Ez a 4 jel utal arra, hogy valaki funkcionális alkoholista.
A további kérdések ellenére a kutatók úgy vélik, az új ismeretek – a gének bizonyos kromoszómákon való elhelyezkedésének megismerése – segítenek jobban megérteni az alkoholizmus és más pszichológiai rendellenességek kialakulását is. A megértéssel pedig egy lépéssel közelebb kerülhetünk az alkoholizmus kiváltó okainak feltárásához és ahhoz, hogy hosszú távon megtaláljuk a rendelkezésünkre álló lehetséges gyógymódot.
Van segítség!
Ha úgy érezzük, hogy nekünk vagy szerettünknek meggyűlt a baja az alkoholfogyasztással, tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül, és létezik segítség. Az egyik legfontosabb dolog azonban az, hogy merjünk beszélni a témáról, ne tabusítsuk – ez az első lépés. Az alábbi helyekhez bizalommal fordulhatunk:
- Anonim Alkoholisták: http://www.anonimalkoholistak.hu/
- Al-anon családi csoportok: http://www.al-anon.hu/
- A KIÚT Alapítvány honlapja: http://kiutalapitvany.hu/
- A Homokháti Szociális Központ Szenvedélybetegek Nappali Intézménye: http://hoszkp.hu/index.php/szenvedelybeteg-nappali-intezet
- Dr. Farkasinszky Terézia Drogcentrum: http://www.drogcentrumszeged.hu/
- Drogambulancia Szentes: http://www.szentesdrogamb.hu/
- Horváth Szilveszter addiktológia konzultáns: http://www.szenvedelybetegsegito.hu/
- A BMSZKI addiktológiai hálózatának online műhelye: http://addictus.blog.hu
- Nagy Zsolt és Mészáros Piroska addiktológiai konzultánsok: http://www.addiktologus.hu/
- Magyar Tudományos Akadémia szakkönyvek: http://www.mat.org.hu/szakkonyvek.php
Az, hogy valaki nem iszik, még csak az eleje az alkoholizmusból való felépülésnek. Bajzáth Sándor addiktológiai konzultánssal beszélgettünk.
Kiemelt kép: Getty Images