Mi lehet a kopaszodás, hajhullás oka? Kor, betegség, stressz? Lehet mindegyik és lehet csak az egyik, de szerencsére az összes kiváltó okra van valamilyen megoldás.
  • A kopaszodás – akár nőkről, akár férfiakról van szó – komoly lelki bajokat is okoz, tehát nem csupán esztétikai problémáról van szó.
  • A 18-59 éves nők 50 százaléka küzd hajhullással, közülük sem mindenki kezd el látványosan kopaszodni. Ha már kopasz foltok jelennek meg, súlyos állapotról van szó. 
  • A kóros hajhullás bekövetkezhet súlyos stresszhatásra és hormonális változásra is.

Egyik nagyon régi barátnőmmel beszélgettünk arról, hogyan változik a testünk, külsőnk a korral, és hogy ezek közül a változások közül melyek azok, amelyekkel nem vagyunk kibékülve. Ő bevallotta, hogy nagyon rosszul viseli, hogy a legkevésbé ott nőnek a szálak a fején, ahol szeretné – ezen persze jót nevettünk, de bevallotta, hogy ő tényleg retteg a kopaszodástól. És ezzel nincs egyedül!

Rengeteg középkorú nő veszi beletörődéssel tudomásul, hogy ritkul a haja, nincs mit tenni, ez van! Holott azért ezt a folyamatot le lehet lassítani, és a hajhullás mértékét is csökkenteni tudjuk. Persze ehhez az kell, hogy tisztában legyünk a fokozott hajhullás okaival.

A kemoterápia okozta kopaszodás és az autoimmun betegségek okozta alopecia (amelyben Jada Pinkett Smith amerikai színésznő is szenved) sokak számára ismert, és sajnos ezt a fajta hajhullást nem is nagyon lehet megelőzni. Míg a kemoterápia után a hajhagymák szerencsére újra magukhoz térnek, és elkezd kinőni a haj, addig a alopecia esetében egyáltalán nem, vagy csak foltokban nő vissza.

Fokozott hajhullás, kopaszodás

Ha egy nap 60-100 hajszálnál több hullik ki, akkor már érdemes utánajárni, mi lehet a ritkulás oka. De ki számolja meg a hajszálakat? Az orvos!

„A bőrgyógyász egy úgynevezett »hair pull testtel« állapítja meg, hogy a hajhullás kórosnak számít-e. A vizsgálat lényege, hogy legalább 48 órával a hajmosás után a bőrgyógyász megragad egy 50-60 hajszálból álló tincset, majd egy határozott mozdulattal meghúzza a hajat. Ha a megfogott hajszálak több mint 10 százaléka ilyen módon kihúzható, azaz ha 5-6 szálnál több marad a kezében, akkor szükséges tovább vizsgálódni” – írja a Semmelweis Egyetem az egyik kopaszodásról, hajhullásról szóló cikkében.

Az így kiszedett, kihullott hajszálakat mikroszkóp alatt, és egy másik speciális műszerrel is megvizsgálják, majd így von le következtetéseket az orvos a diagnózishoz. Az esetek nagy részében hormonpótlás, ecsetelők, hajvizek és más szerek segítenek a hajnövesztésben.

női kopaszodás oka

A kalap nagyon stílusos, de nem kell feltétlenül azért hordanod, hogy takargasd a hajritkulást (Fotó: Getty Images)

A női kopaszodás a stressznek és a hormonváltozásnak vagy a hormonrendszer nem kiegyensúlyozott működésének tudható be, de lehet lelki oka, illetve gyulladás is okozhat ilyen tünetet. Most a kopaszodás, fokozott hajhullás leggyakoribb kiváltó okait vesszük sorra.

Ezt a diétát javasolják a szakértők hajhullás esetén!

1. Változókori hajritkulás

A menopauza okozta kopaszodás nagyon ritka, a fokozott hajhullás azonban teljesen normális. Összesen a nők 6%-át érinti komolyabb hajritkulás. A perimenopauza alatt a hormonszint már elkezd ingadozni, a szervezet egyre érzékenyebb a tesztoszteronra, és ez okozza a hajhullást. Ez a típusú hajritkulás meglátszik a hajvonalnál és a fejtetőn is, de ösztrogénnel valamennyire visszafordítható az állapot. Az ösztrogén pozitívan hat a hajhagymákra, az ép hajhagymákból pedig normális ütemben nő a hajszál, és nem hullik ki idő előtt.

2. Pajzsmirigy okozta kopaszodás

Mind az alul-, mind a túlműködő pajzsmirigynek lehet olyan következménye, hogy a hajkefében egyre több hajszál marad. Egy egyszerű laborvizsgálattal kimutatható, hogy jól működik-e a pajzsmirigy, és normális-e a hormonszint. Ez a hormon is jelentős szerepet játszik abban, hogy egészségesek maradjanak a hajhagymák és a hajszálak.

Egy kutatás kimutatta, hogy a hajhullásos esetek 25%-a pajzsmirigy-ellenes antitestekhez és pajzsmirigy-alulműködéshez kapcsolódik. Vagyis ezek az esetek mind autoimmun-betegeknél tapasztalhatók. A Hashimoto-kór és a Grave-kór tipikusan olyan betegségek, amelyek kopaszodással járhatnak.

3. PCOS-ed van? 

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma igen sok nőt érint már fiatal kortól. A PCOS 8-ból 1 nő küzd vele, és a betegségnek több olyan velejárója van, ami hajhulláshoz, sőt, foltos kopaszodáshoz vezethet. Egyrészt megemelkedik a tesztoszteronszint, ami eleve hajritkulást okoz, de sokaknál még inzulinrezisztencia is fellép. 

A tesztoszteronproblémára hormonterápiát írhat fel az orvos, az inzulinrezisztenciára pedig megfelelő étrendet állít össze a dietetikus, de a javulás csak hónapok után észlelhető, amikor a hormonszint újra egyensúlyba kerül.

4. Stressz és lelki eredetű hajhullás

Súlyos lelki vagy fizikai megpróbáltatások után nem ritka a túlzott hajhullás. Baleset, műtét vagy látványos fogyás után például előfordulhat hajritkulás, de egy közeli családtag elvesztése, válás vagy más lelki trauma is okozhat ilyen tünetet. 

Stressz hatásra a szervezetünk azt érzékeli, hogy veszélyhelyzet van, és ilyenkor olyan testi működéseket visszavesz, ami nem „életmentő”, mint például a hajnövesztés. Ilyen megterhelő időszakban nagyon fontos a sok alvás. Lazíts el magad relaxációval, légzőgyakorlatokkal, zenével, hogy az idegrendszered pihenjen. Ha beteg voltál vagy baleset ért, akkor semmiképp ne sürgesd a gyógyulást, regenerálódást, hagyj időt a szervezetednek.

5. Vashiány is okozhatja

Az esetek nagy részében a női hajhullás fő oka a vashiány, hiszen a menstruáció okozta vérveszteség miatt igen sok nőnek alacsony a vasszintje. De okozhat hajhullást a cinkhiány, az A-vitamin és a D-vitamin, illetve a jód hiánya is. Ha menstruáció alatt sok vért veszítesz, vagy olyan nőgyógyászati problémád van, ami vérvesztéssel jár, akkor évente csináltass laborvizsgálatot, hogy van-e elég vasad!

Ha általános hiánybetegséged van, mert mondjuk bélbetegséged vagy ételintoleranciád van, és nem szívódnak fel a tápanyagok, akkor orvos segítségét kérd, hogy milyen vitaminkészítményekkel pótold azokat.

6. Gyulladás, betegség okozta kopaszodás

Ha a hajhullás nagyon drasztikus lesz, vagy foltokban jelentkezik, és semmi jel nem utal arra, hogy a fentiek közül bármelyik okozhatja a kopaszodást, akkor nagyon alapos orvosi kivizsgálásra lesz szükséged. Az autoimmun-betegségeket például nem egyszerű diagnosztizálni, és rejtett gyulladásos folyamatok (például rossz fog) is állhatnak a hajhullás háttérben, amihez komplex szűrések kellenek. Tehát ne késlekedj, mindenképp fordulj orvoshoz, ha fokozódik a hajhullás!

6 összetevő a rossz minőségű samponokban, ami károsíthatja a hajat vagy hajhulláshoz vezethet.

Kiemelt kép: Getty Images