Kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor legyek döngicsélnek az ember konyhájában. Hangjuk zavaró, a karunkra, lábunkra szállva idegesítően csiklandós érzést keltenek. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a legyek nem átallanak rászállni konyhai eszközeinkre és ételeinkre is.
Milyen fajta legyek élnek velünk, és mi dolguk az ételeinken? Megehetjük azt, amire már egyszer rászálltak? És hogy védekezhetünk ellenük?
Mi a baj a legyekkel?
Értjük persze, hogy a légy is csak élni akar. Meg persze azt is, hogy bizonyára nagyon fontos szerepe van a táplálékláncban. De ezzel együtt: azért mégis csak jobb lenne, ha nem a mi konyhánkban sertepertélne, nem igaz?
És főleg nem azután, hogy odakinn – ki tudja, milyen – kutyaürülékre vagy épp szemétre szállt… Sajnos ezek az apró lények csak a konyhánkban mutatkoznak olyan ínyencnek, hogy a legfinomabb falatokat kóstolgassák. Házon, konyhán kívül repülnek ők mindenre, aminek a szaga csábító lehet a számukra. Leszállópályáikról aztán baktériumokat és egyéb mikroorganizmusokat hoznak magukkal, és ezeket a kórokozókat könnyen átterjeszthetik az ételeinkre is. Ennek következtében
a legyek nemcsak bosszantók, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek a háztartásokra nézve.
Milyen légy?
A háztartásokban előforduló legyek leggyakrabban közönséges házilegyek. Ezek a legyek a világ legelterjedtebb rovarai közé tartoznak. Majd minden kontinensen megtalálhatók, és mindenütt jóval gyakrabban találkozunk velük az év melegebb időszakaiban. Viszonylag kicsik, általában 6-7 milliméter hosszúak, szürke színűek, és hatalmas, összetett szemeik vannak. Ezek segítségével nemcsak azt figyelik ki, mire kellene leszállniuk, hogy a legtöbb kellemetlenséget okozzák az embernek, de azt is, hogy melyik oldalról készülünk lecsapni rájuk a légycsapóval.
Zavarnak a gyümölcslegyek (muslicák)? Így szabadulhatsz meg tőlük!
Mellettük a háztartásunkba tévedhetnek a kicsit nagyobb, fémes-zöldes csillogású hús- vagy döglegyek is. Vagy ott vannak a rohadó gyümölcsre vonzó dologként tekintő apró gyümölcslegyek. Ja, és a nagyobb méretű (a hab a tortán, hogy vért is szívó) istállólegyek is… Bár mind kicsit másképpen néznek ki, hasonló életmódot folytatnak, és
mindannyian képesek potenciálisan veszélyes kórokozók terjesztésére is.
Mit csinál a légy a lakásban?
A legyek többnyire azért húzódnak be otthonunkba, hogy megfelelő táplálékot és szaporodási lehetőséget találjanak. A házilegyeknek kedvező életfeltételek közé tartozik a meleg hőmérséklet, a könnyen elérhető élelmiszerek és a biztonságos, zárt helyek. Különösen vonzza őket a konyha, ahol ételmaradékokat, morzsákat vagy erjedő gyümölcsöket, a szemetesben aszalódó ilyen-olyan cafatokat találhatnak, és ha kedvük tartja, könnyedén el is bújhatnak.
A legyek táplálkozási szokásai mondjuk úgy: különlegesek. Mivel nem tudnak szilárd táplálékot fogyasztani, táplálkozásukhoz egy speciális technikát alkalmaznak. Amikor rászállnak egy élelemre, először kívülről megemésztik azt. Ez úgy történik, hogy az ételre öklendeznek egy kevés enzimekben gazdag emésztőnedvet. Ez feloldja az ételt, így azt szívó szájszervük segítségével már fel tudják szippantani. Igen, kicsit olyan, mintha ráhánynának az ételre, mielőtt beleesznek. Ez a folyamat nemcsak gyomorforgató, de ennek során számos kórokozó is átkerülhet az ételre.
A legyek által hordozott baktériumok és vírusok pedig veszélyesek lehetnek az emberi egészségre is.
Legyek és fertőzés
A teljesség legkisebb igénye nélkül, íme néhány fertőzés/kórokozó, amit a legyek okozhatnak és terjeszthetnek.
A Salmonella baktérium például súlyos élelmiszer-eredetű betegséget okoz, amely erőteljes hasmenést, hányást és lázat idéz elő. Sajnos a legyek gyakran terjesztik a szennyezett élelmiszereken vagy ürüléken keresztül az ezt a fertőzést okozó baktériumot. Az Escherichia coli fertőzés szintén súlyos gyomor- és bélrendszeri problémákat okoz. Ez a baktérium jellemzően székletről, vagy széklettel szennyezett felületekről kerülhet át (például a legyek előzékeny közreműködésével) az ételekre.
A Listeria szintén egy igen veszélyes baktérium, amely súlyos betegséget okozhat legyengült immunrendszerű embereknél, terhes nőknél és újszülötteknél. A Staphylococcus aureus a baktérium – amit szintén sokszor terjesztenek legyek – bőr- és lágyrész-fertőzéseket, valamint ételmérgezést okozhat. Mivel ezeknek a baktériumoknak az ételekben való jelenléte többnyire észrevehetetlen (tehát nem látható szabad szemmel, mint például a kenyér penészesedése), a megbetegedés kockázata nagy, hiszen a fertőzésről mit sem tudva jóízűen eszünk az adott ételből.
Rászállt a légy, megehetem?
Sokszor felmerülő kérdés, megehető-e az az étel, amiről legyet kellett elhessegetnünk. A válasz általában az, hogy nem tanácsos. Habár egy-egy légy pillanatnyi alászállása nem feltétlenül okoz azonnali megbetegedést, a legyek által hordozott kórokozók tényleg komoly kockázatot jelentenek, amit nem érdemes félvállról venni.
A legyek által felöklendezett emésztőnedvben és a légy lábain, szárnyán hordozott baktériumok ugyanis gyorsan elszaporodhatnak az ételben, különösen meleg környezetben. Bár az embernek sokszor vérzik a szíve, jobb a békesség. Ha egy légy rászállt az ételre, és különösen, ha az étel hosszabb ideig szabadon volt hagyva, a legbiztonságosabb megoldás az étel kidobása.
Legközelebb inkább próbáljuk megelőzni a légy-támadást.
Hogyan védekezhetünk a legyek ellen?
A legyek elleni védekezés kulcsfontosságú egészségünk és a lakásunk higiéniájának megőrzése érdekében. Ez kell ahhoz is, hogy ne menjenek pocsékba a nagy gonddal készített ételek sem.
Mindig zárjuk el vagy fedjük le az élelmiszereket, mert ez jelentősen csökkentheti vonzerejüket a legyek szemében. A morzsák, az ételmaradékok és az erjedő gyümölcsök viszont nagyon is csábosak a legyek számára. Fontos ezért, hogy rendszeresen töröljük le a konyhapultot, mossuk el az edényeket, és tartsuk tisztán a szemetest, ha azt szeretnénk, hogy konyhánkat ne lepjék el a legyek.
A szúnyogháló (és az ételekre borítható háló) az egyik leghatékonyabb módszer a legyek és más rovarok távol tartására. Az ajtókra és ablakokra felszerelt hálók megakadályozzák, hogy a legyek bejussanak a lakásba. Így nemcsak ételeinket, de bennünket is távol tartanak a legyektől, az ételekre borítható háló pedig anélkül védi meg őket a legyektől, hogy közben hagyná befülledni őket.
Vannak olyan növények, amelyek illata kifejezetten taszítja a legyeket. Ilyen például a bazsalikom, a levendula vagy a menta. Ezeket a növényeket az ablakpárkányra vagy a konyhában érdemes elhelyezni, ha szeretnénk jelezni a legyeknek, hogy kívül tágasabb.
Léteznek emellett elektromos rovarriasztók is, légyfogó szalagok vagy UV-fénnyel működő csapdák is, melyek szintén hasznosak lehetnek. A szemetes tartalmának rendszeres ürítése szintén segít csökkenteni a legyek jelenlétét: biztosan észrevetted, hogy a legyek gyakran a szemetesek körül gyülekeznek, különösen akkor, ha az ételmaradékok rothadásnak indulnak. A legyek vonzódnak az elhalt növényi és állati részekhez is. Ezért
érdemes a rothadó gyümölcsöket, zöldségeket vagy más szerves anyagokat gyorsan eltávolítani a konyhánkból, ha végeztünk a főzéssel és evéssel.
Nem mind rossz, ami légy
És azt tudtad, hogy vannak olyan légyfajok, amelyeket nem kártékony, bosszantó jószágként tartanak számon? A zengőlegyek lárvái például levéltetvekkel táplálkoznak, ezért fontos szerepet játszanak a mezőgazdaságban, ahol is természetes módon szabályozzák a kártevők populációját, így kifejezett hasznot hajtanak az embernek.
Egyes kultúrákban és vallásokban pedig olyannyira alapvetés az élet minden formájának tisztelete, hogy egy legyet sem tekintenek elpusztítandó ellenségnek! Inkább a békés együttélésre törekednek. A dzsainizmus követői például olyannyira tisztelik az életet, hogy gyakran maszkot viselnek, nehogy véletlenül is beszívjanak valamilyen repülő rovart, az óegyiptomi kultúrában pedig a legyeknek egészen szimbolikus szerepe volt. Az egyiptomiak a légy kitartását és szívósságát olyan nagyra értékelték, hogy aranylegyet használtak katonai kitüntetésként.
Ebből a cikkünkből az is kiderül, megiható-e az ital, amibe légy esett.
Kiemelt kép: Getty Images