Fene gondolta volna néhány hete, a kínzó kánikula idején, hogy még szeptemberben már a fűtés legyen terítéken, és azon veszünk össze, hány fokra melegítsük a lakást. Pedig nálunk ma megtörtént. A reggel odakint 7 fok körüli hűvössel köszöntött be, a termosztát pedig úgy gondolta, itt az ideje elindítani a fűtést. Naná, mivel valaki 24 fokra állította. Botrány!
Rendhagyó módon nálunk nem én vagyok a fázós. Sőt, többnyire inkább melegem van, és megmondom őszintén, spúr is vagyok. Úgy gondolom, azért van az otthoni, kényelmes hosszúnadrág és vékony pulcsi, hogy az ember ősszel-télen felvegye, és ne rövidnadrágban szaladgálva reklamáljon, hogy hideg van.
Lányom ezzel szemben folyamatosan fázik, férjem pedig egyszerűen a kényelmet szereti, amihez az ő fogalmai szerint hozzátartozik az is, hogy ne nyakig beöltözve kelljen otthon lenni. Megértem őket, tényleg. És tudom azt is, hogy az én igényeimnek megfelelő spártai 18 fok talán kevéske. De azért de a 24 fok mégis csak nonszensz, nem? Vagy nem?
A fűtési szezon szerintem nem csak a mi családunkban konfliktusforrás, és párhuzamosan azzal, hogy egyre többen dolgoznak home office-ban, egyre több az ütközési felület is. Érvek és ellenérvek, egyéni preferenciák, hőérzetek és ingerküszöbök feszülnek egymásnak, és a végén csak egy maradhat. Én például igyekszem addig fennmaradni, hogy lefekvés előtt biztosan lejjebb tudjam tekerni a szabályzót, és legalább éjjel ne érezzem dunsztos üvegben magam.
De kinek van igaza? Hány foknak is kellene lennie a lakásban? Mennyi az ideális hőmérséklet?
Fűtési szezon
Magyarországon a fűtési szezon jellemzően október közepétől április közepéig tart – igaz a klímaváltozással párhuzamosan erre se lehet már mérget venni. Az elmúlt években nagyon enyhe teleink voltak, de sokszor előfordult olyan is, hogy csak nagyon lassan akart kitavaszodni.
Akárhogy is, az év csaknem felében fűtünk, ez pedig nem tréfadolog.
A lakás hőmérséklete hatással van egészségünkre és közérzetünkre is. Ha odabenn túl hűvös van, szervezetünk megpróbál több energiát fordítani a testmeleg fenntartására, ami fáradtsághoz, gyengébb koncentrációhoz és hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet. Az alacsony hőmérséklet miatt a vérkeringés lassul, ami növeli a kockázatát annak, hogy ilyen-olyan fertőzéseket szedjünk össze.
Ezzel szemben a túl magas hőmérséklet sem ideális, hiszen akkor meg izzadunk, fáj a fejünk, és erősen unni kezdjük az életünket. A túl meleg levegő emellett szárítja a nyálkahártyát, ami légzőszervi problémákhoz vezethet, és azt is eredményezheti, hogy felerősödnek allergiás tüneteink. A megfelelő hőmérséklet tehát nemcsak a komfortérzet miatt fontos, hanem az egészség megőrzése szempontjából is.
Ideális hőmérséklet: kinek mi
Azt viszont már nem is olyan könnyű megítélni, mi a túl hideg vagy a túl meleg. Az emberi hőérzet, vagyis hogy egy adott hőmérséklet mennyire tűnik kényelmesnek, számos tényezőtől függ.
Az idősek általában fázósabbak, mivel az anyagcseréjük lelassul, és a vérkeringésük sem olyan stramm, mint fiatalabb korukban. A nők gyakran (!) szintén fázósabbak, ami részben az eltérő testkompozícióból, részben a hormonális különbségekből adódik.
Azok, akik rendszeresen több fizikai tevékenységet végeznek, általában kevésbé fázósak, mivel a mozgás fokozza a vérkeringést és hosszú távon is magas szinten pörgeti az anyagcserét. A kevésbé aktívak viszont hamarabb érezhetik hidegnek a környezetet, mert a testük kevesebb hőt termel.
Bizonyos egészségi állapotok, például a pajzsmirigy alulműködés szintén csökkentik a test hőtermelését, ami miatt az érintettek hajlamosabbak lehetnek a fázásra.
A hőérzetet emellett a levegő páratartalma is befolyásolja. A száraz levegő hidegebbnek tűnhet, mivel gyorsabban elvonja a test hőjét, ezzel szemben a magas páratartalom melegebbnek érezteti a levegőt.
Az egyéni preferenciákon túl azonban vannak általános ajánlások, amiket érdemes megfogadni, amikor az ideális hőmérsékleten törjük a fejünket. Viták helyett tehát nézzük, mit mondanak a szakértők az egyes helyiségekben ildomos hőmérsékletről!
A nappali ideális hőmérséklete
A nappali a lakás egyik legfontosabb helyisége, ahol mindannyian sok időt töltünk. Nem tudom, máshol hogy van, de nálunk például hiába a gyerekszoba, és külön rész az elvonulós dolgozgatáshoz is, valahogy mégis mindig itt van mindenki. Mivel a nappali központi hely, ahol viszont általában viszonylag keveset mozogunk, és azt is ülve vagy fekve, fontos, hogy a klíma komfortos legyen. Az ajánlott hőmérséklet 20 és 22 fok között van. Ez elég ahhoz, hogy kellemesen érezzük magunkat, de ne főjünk a saját levünkben.
A hálószoba ideális hőmérséklete
A hálószoba hőmérséklete jelentősen befolyásolja az alvás minőségét. Kutatások szerint a hidegebb környezet elősegíti a nyugodtabb és mélyebb alvást, míg a túl meleg hálószoba megnehezítheti már az elalvást is, és szerepe lehet abban is, ha gyakrabban felébredhetünk éjszaka.
Az ajánlott hőmérséklet a hálószobában 16 és 18 fok között van.
Ez a hőmérséklet ideális a pihentető alváshoz, mivel elősegíti a test hőszabályozását és az optimális pihenést. És hát fázós szeretteinknek ott van ugye a vastag takaró is…
A gyerekszoba ideális hőmérséklete
A gyerekszobák esetében az ideális hőmérséklet életkortól függően változik. A csecsemők és kisgyerekek érzékenyebbek a hidegre, mert még nem tökéletes a hőszabályozásuk, így az ő szobájukban valamivel magasabb hőmérséklet ajánlott, mint a felnőtteknél, de ők sem a finn szauna klímáján érzik jól magukat. A 20-22 fokos éjjeli klíma tökéletes a számukra.
Az idősebb gyerekek szobájának hőmérséklete már jobban közelíthet a felnőtteknél szokásoshoz, 18-20 fokos hálóban nem fognak megfázni. Fontos figyelni arra is, hogy még a csecsemők szobájában se legyen túl meleg, mivel ez megzavarhatja az alvásukat, és légzési problémákhoz is vezethet.
A konyha ideális hőmérséklete
A konyhában gyakran használunk meleget termelő eszközöket, sütőt, tűzhelyet, vízforralót, így általában nincs szükség olyan magas hőmérséklete. Szerencsére – mivel én főzök – ebbe nálunk nem is igen szól bele senki, így nyugodtan tarthatom a 18–20 fok közötti hőmérsékletet. Ez elég ahhoz, hogy kellemes legyen a konyhában tartózkodni, anélkül hogy megütne a guta főzés közben.
A fürdőszoba ideális hőmérséklete
A fürdőszoba az a helyiség, ahol a legmagasabb hőmérsékletre van szükség, hiszen ha testünk vizes lesz, jobban fázunk. Azon nincs vita, hogy a fürdőszobában kellemes meleget kell biztosítani, és hogy ez körülbelül 22–24 fokot jelent. Ez a hőmérséklet kényelmes fürdéshez és zuhanyzáshoz, és a kádból kilépve sem fog vacogni a fogunk.
A dolgozószoba ideális hőmérséklete
Ha otthonról dolgozunk, a dolgozószoba (legyen az akár egy gardrób, vagy egy szem íróasztal egy sarokban) hőmérséklete szintén fontos szempont. A túl hideg környezet megnehezítheti a koncentrációt és a munkavégzést, míg a túl meleg levegő álmosságot, kókadtságot okozhat. Az ajánlott hőmérséklet a dolgozószobában 20 és 22 fok között van. Ez az a hőmérséklet, amely megfelelő a szellemi munkához, és amiben hosszas ücsörgés után se kezd lefagyni az ember lába.
Fűtésügyi kompromisszum
Noha jó tudni, hogy egészségügyileg melyek az ajánlott hőmérsékletek, otthon nem a téma szakértőivel, hanem családtagijainkkal élünk együtt, és a legfontosabb az, hogy velük kompromisszumot tudjunk kötni. Pláne legyünk megértők egymással, ha olyan a fűtési rendszerünk, hogy nem lehet lakóhelyiségenként, kényelmesen szabályozni a hőfokot. Ilyenkor pláne muszáj együttműködni.
Kezdjük azzal hogy meghatározzuk, kinek mi lenne az ideális hőmérséklet, majd egyszerűen keressünk meg a számtani közepet. A mi esetünkből kiindulva az én tizennyolcam a fázós 24 fokos igényével összefésülve 21 fok körüli, a fentiek alapján is ideális hőmérsékletet jelent.
Játszhatunk a páratartalommal is. Ha kicsit hűvösebbet tartunk, de párologtatunk, a kecske se kap hőgutát és a káposzta se hűl ki nagyon. Fázósabb családtagunkat lepjük meg egy pihe-piha takaróval, meleg mamusszal vagy hasonlóval, annak pedig, akinek mindig melege van, kedvezzünk időről-időre kiadós szellőztetéssel. És ha megoldható a helyiségek eltérő fűtése, kössünk paktumokat az egyes helyiségek kapcsán. Egy langyosabbra fűtött nappaliért egy hideg hálószoba például jó alkunak tűnik.
Korábban arról is írtunk, hogyan spórolhatunk a fűtéssel. Ez is fontos szempont lehet.
Kiemelt kép: Getty Images