Az ótvar hátterében olyan gennykeltő baktériumok állnak, melyek a bőr legfelső rétege alatt gennygyülemet okoznak, ezen aztán seb, úgynevezett pörk képződik. A betegség könnyen terjed, általában a szülők csak a terjedés után fognak gyanút, hogy nem egy ártalmatlan hámsérülésről, sebről van szó.
Dr. Csécsei Márta, a Dr. Rose gyermekorvosa szerint a szülőket általában villámcsapásként éri a ronda nevű diagnózis. „Sokszor sebnek nézik a foltot, sebkezelő krémmel kenik be, és csak a rohamos terjedése miatt jönnek el orvoshoz. Aztán a diagnózis hallatán szinte szemlesütve, szégyenkezve állnak a rendelőmben, mert sajnos máig az a tévhit él sokakban, hogy magasabb társadalmi rétegekben ez a betegség nem szokott előfordulni, mert a gyerekek mindennap fürdenek, és különben is az ótvar a régi idők betegsége.
Igyekszem a szülőket megnyugtatni, hogy ugyanúgy, mint bármilyen másik vírus vagy baktérium, az ótvart okozó Staphylococcus vagy Streptococcus is könnyen összeszedhető.
Akár tömegközlekedési eszközön vagy játszótéren, játszóházban is, akkor is, ha a gyerek a legtisztább ruhát viseli. Ez a betegség az óvodáskorú, a 2 és 5 év közötti gyermekeknél fordul elő leggyakrabban. Ebben a korosztályban azért is terjed könnyen az ótvar” – magyarázza a doktornő. A gyermekek közötti közvetlen érintkezés, a közös játékok, akár egy bújócska során a testi érintkezéssel könnyen átadható tehát ez a baktérium.
Az ótvar jellemző tünetei
Az ótvar leggyakoribb formájában apró, vöröses sebek jelennek meg a bőrön, melyeket mézsárga pörk fed be. Ezek a sebek általában viszketnek és fájdalmasak. A kezelés több lépcsőből áll – magyarázza a gyermekorvos. „Ha csak a lábszáron, a kézen vannak foltok, akkor fertőtlenítő áztatást kell végezni, aminek eredményeképpen jó esetben magától, rosszabb esetben kis fellazítással megsegítve sikerül az elszáradt pörköt leszedegetni.
Ez, bármennyire furcsán is hangzik, nagyon fontos művelet.
Mert a valódi gyógyító kezelés csak ezután kezdhető el az antibiotikumos kenőcs felvitelével a pörk alatti, még eleven bőrfelületre. Igazából ilyenkor ugyanúgy járunk el, mintha egy heget szeretnénk elhalványítani: akkor sem a száraz, vastag, felső sebrétegre visszük fel a hegkezelő krémet, hanem megvárjuk míg leesik a var és csak utána kenjük be vele.”
Az ótvar kezelése, gyógyítása
Sok helyen olvasható, hogy kamillás fürdőben célszerű a pörkök áztatása, de a tudomány mai állása szerint a kamilla erősen allergizáló hatású növény, ezért szakértőnk szerint semmiképp nem javasolt a gyermeket ebben fürdetni – még ótvar esetén sem. Ehelyett az érintett területeket, kivéve az arcot, érdemes laza fedőkötéssel ellátni, hogy a gyermek akaratlanul se nyúlhasson bele, így tovább ne vigye más bőrfelületére a kórokozót. A sebkezelést mindaddig folytatni kell, amíg az utolsó pörk is eltűnik.
Ha nagy felületet érint a betegség, akkor jön szóba, hogy szájon át is kapjon antibiotikumot a gyermek, de a sebeket akkor is ugyanígy végig kell kezelgetni egyesével. Ahogy a gyermek a saját testét továbbfertőzi, úgy adhatja át másoknak is az ótvart: elég, ha valaki olyan nyílt sebhez nyúl, amin megtalálható a baktérium. Nyáron az elvakart szúnyogcsípések, télen a sok orrfújástól kisebesedett orr és a kicserepesedett száj lehet melegágya a fertőzésnek.
Kapcsolódó: Felnőtteket is megtalálhat az ótvar, például az edzőteremben
Sokszor megesik, hogy az őszi-téli időszakban érzékenyebbé váló atópiás dermatitises bőr felülfertőződik, és megjelennek rajta a pörkös hólyagok. Az ótvar alkalmat adhat arra, hogy megértessük gyermekeinkkel, miért kell óvatosan bánni testünk viszkető bőrfelszíneivel. De a szülő dolga az is, hogy segítse ebben a gyermeket és kezelje a szúnyogcsípéseket hűsítő krémmel, és a kisebesedett száj és orr környéket szintén ápolni kell, tudjuk meg Dr. Csécsei Mártától.
A folyamatos fertőtlenítés fontossága
A betegség terjedésének megakadályozására odahaza is fokozottan figyelni kell, mert a testvérek, sőt még a szülők is megfertőződhetnek. Gyakori kézfertőtlenítés, kézmosás javasolt ezekben a napokban, hetekben, illetve az ótvarral fertőzött gyermek ágyneműjét akár naponta cserélni javasolt, valamint a ruhák magas hőfokon történő fertőtlenítő mosása, gyakori törölközőcsere és -mosás is szükséges. Gondolni kell a játékok, használati tárgyak fertőtlenítésére is.
Érdemes figyelni a körmök rövidre vágására, nagyobb gyermeknek elmagyarázni, hogy miért nem jó dolog vakarni a sebeket. Javasolt a kádban fürdés helyett a gyors zuhanyozás ebben az időszakban. Közösségbe a gyermek csak akkor mehet, ha az összes pörk leesett és begyógyult. A macerás kezelés után az ótvar nem hagy nyomot a gyerekeken, teljesen meggyógyul az érintett hámréteg. Legalább ennek örülhetünk.
Kapcsolódó: Ha nedves hajjal alszunk, annak akár ótvar is lehet az eredménye!
Kiemelt kép: Canva