egészséges mosoly fogmosás hibák

Egészséges mosolyt kívánunk! – Ezt a 10 hibát ne kövesd el fogmosáskor!

A mosoly világnapja alkalmából egy dentálhigiénikussal, Ferenczi Eszterrel vettük végig, melyek azok a hibák, amelyeket a leggyakrabban elkövetünk fogmosáskor. Hiszen mindannyian arra törekszünk, hogy épek, szépek maradjanak a fogaink és tökéletes a mosolyunk!
  • Október 4-e a mosoly világnapja, 1999 óta ünnepeljük: a jeles nap ötlete a smiley „feltalálójától”, Harvey Ball grafikustól származik.
  • A mosoly világnapjának célja, hogy sokkal többet mosolyogjanak (egymásra is) az emberek, mert attól jobb, kellemesebb és kedvesebb lesz a világ.
  • Az egészséges mosoly nagyban függ a helyes fogápolástól. Tudtad, hogy lehet károsan fogat mosni?

Nem túl fényes a helyzet, ha az európaiak szájhigiéniájáról van szó. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint Európa a legrosszabb helyzetben van a szájüregi betegségek terén: a lakosság több mint fele fogászati problémákkal vagy más szájüregi rendellenességekkel küzd. A kontinensünk a beteg fogak számában is vezet: több mint 33 százalékuk szuvas.

Nagy része persze azért szuvas, mert nagyon hanyagul ápolják és sok cukrot fogyasztanak, de az is gyakori, hogy nem megfelelően mossák, vagyis a szándék megvan, hogy szép, egészséges fogakat szeretnének, de nem jól tisztítják a fogakat. Rengeteg tévhit él még mindig él az emberekben a fogmosásról, fogzuhanyról, fogselymezésről és arról, hogy mikor kell megsikálni a fogsort.

Szerencsére a modern technikának és a folyamatos fejlesztéseknek hála egyre jobb eszközökkel tisztíthatjuk a fogainkat. Sőt, ma már szinte túl nagy a választék, és érdemes éppen a saját fogsorunkra, egyes problémákra szabott terméket választanunk – ebben persze a fogorvosunk vagy dentálhigiénikusunk tud tanácsot adni. Gondoljunk csak a túl szoros vagy torlódott fogakra, a fogszabályozós vagy a pótlásokkal ellátott fogsorra…

Ferenczi Eszter dentálhigiénikust kérdeztem, szerinte mire kellene jobban figyelnie az embereknek a fogmosáskor, melyek azok a tipikus hibák, amikkel valójában jót akarunk, mégis árthatunk.

10 gyakori hiba fogmosáskor

Semmiképpen nem szeretnénk elvenni senki kedvét az alapos és gyakori fogmosástól, csak kitérünk olyan apró hibákra, amelyeket ha mellőzünk, akkor még hatékonyabban ápolhatjuk a szájüreget, ínyt, fogakat.

egészséges mosoly fogmosas hibák

Nem feltétlenül a fehérség a fogak egészségének mutatója, fontosabb a helyes fogmosás (Fotó: Getty Images)

1. Túl erős sikálás

Tévhit, hogy attól lesz alapos a fogmosás, ha minél jobban rányomjuk a fogkefét a fogunkra, és jó erősen csiszatoljuk. Ezzel csak azt érjük el, hogy a fogzománcon mikrokarcolások, az ínyen pedig sebek keletkeznek. A fogfelszíni sérülésekben pedig megrekednek az ételmaradékok, baktériumok, és előbb-utóbb elkezd szuvasodni a fog. A sérült ínyben szintén megtelepednek a kórokozók, amelyek gyulladást okozhatnak. A rojtosra használt fogkefe árulkodik róla, ha túl erősen rányomjuk a fogkefét a fogra.

2. Az elektromos fogkefe rángatása

Egyre többen térnek át az elektromos és az okos fogkefék használatára, ami örvendetes tendencia, azonban rengetegen használják rosszul az eszközt. Az elektromos eszköz kefés feje nem tud a legjobb hatékonysággal dolgozni, ha gyorsan rángatjuk vagy rányomjuk a fogra, akkor nem tud mozogni, forogni, rezegni.

Szívbetegség is lehet a következménye, ha elbagatellizáljuk a fogmosást!

3. Túl gyakori szájzuhany

A szájzuhany vagy a szájöblítő egy szuper találmány és tényleg nagy segítség az olyan elérhetetlen helyek tisztításában, amit kefével nem tudunk jól kipucolni. Viszont az erős vízsugár ugyanúgy roncsolja az ínyt, mint a fogkefe dörzsölése, vagyis sebeket ejt, ami pedig nyílt terep a baktériumoknak. A szájzuhanyt elég hetente 2-3 alkalommal használni, hogy ne irritáljuk vele az ínyt.

4. Nem jól mozgatott fogselyem

A fogselyem, a zuhanyhoz hasonlóan elengendhetetlen az alapos fogtisztításhoz, azonban a szakember azt mondja, hogy a rosszul mozgatott fogselyemmel többet ártunk, mint használunk. Ha sokszor megcsúszik a selyemszál a fogak között, akkor elvágjuk az ínyünket, az állandó sérülés, állandó gyulladást fog előidézni, ez pedig az ínysorvadáshoz, ínylazuláshoz vezethet. (Használhatunk heylette fogköztisztító kefét is.)

5. Nem használunk lepedékfestőt

Sokan gondolják, a lepedékfestő tabletták csak gyerekeknek valók, hogy jól szemléltessük vele a kicsiknek, hogy milyen hanyagul mostak fogat. Ferenczi Eszter dentálhigiénikus szerint azonban havonta 1-2 alkalommal érdemes a saját fogsorunkat is tesztelni vele, valószínűleg meglepő lesz látvány!

Könnyen lehet, hogy te is rossz technikával mosol fogat. Mutatjuk, hogyan kellene!

6. Rosszkor mosunk fogat

Savas ételek, italok (pl. alma, narancs, szénsavas üdítő, gyümölcslé, limonádé) után közvetlenül nem szabad fogat mosni, mert olyankor sérülékenyebb a zománc. A hideg-meleg váltakozása is árt a fogaknak, ha forró lángosra jeges üdítőt iszunk, azzal is rengeteget ártunk.

fogmosás szájápolás elhanyagolása szívbetegségek

1. Oclean X Pro Digital Premium csomag extra fejekkel, kb. 35 000 Ft (pl. Office Depot) 2. Philips Sonicare For Kids HX6322/04, szónikus fogkefe, 25 999 Ft (profimed.hu) 3. Oral-B, iO Series 9, kb. 100 000 Ft (elektronikai üzletek)

7. Nem jó fogkefén tanítjuk meg a fogmosást

A gyerekek helyes fogmosásra tanítása nem könnyű feladat, de mind a szülőknek, az óvónőknek, mind a fogorvosnak nagy felelőssége van abban, hogy a kicsik jól sajátítsák el a mozdulatokat. A legkisebbek fogát mindenképp sima, manuális fogkefével kezdjük mosni és a helyes fel-le sikálást rögzítsük, és csak kisiskolás korban térjünk át az elektromos fogkefe használatára, de azt is meg kell nekik tanítani használni: nem szabad például olyan aktívan mozgatni, mint a sima fogkefét.

Remek telefonos applikációk vannak már a korrekt fogmosás megtanítására.

Ilyen a Disney Magic Timer, a Sonicar For Kids, a Pokémon Smile vagy például a MoodBrush.

8. A pótlásokat nem ápoljuk megfelelően

A fogászati pótlások (korona, híd, héj, implantátum) más, finom mozdulatokat igényelnek. Sokkal kisebb mozdulatokkal szabad tisztítani, és inkább több alkalommal menjünk át ezen a területen, ugyanis az ily módon kezelt fogak nyaka sokkal érzékenyebb és kitettebb mindenféle sérülésnek.

9. Nem tisztítjuk a fogkefét

A fogkefe tisztítja meg a fogainkat a lepedéktől, ételmaradékoktól, baktériumoktól, na de a kefét ki tisztítja meg? Általában senki! A fogkefét vagy az elektromos kefék fejét 6-8 hetente legkésőbb érdemes cserélni, és addig is minden egyes használat után alaposan ki kell mosni. A legjobb, ha beszerzünk egy olyan fogkefetartót, amiben van UV fényes fertőtlenítő. Egy ilyen sterilizáló hosszú távon nagyon jó befektetés és családonként elég egyet venni, mert több kefének is van benne hely.

10. Nem használjuk a technika nyújtotta előnyöket

Már több márka is gyárt szónikus fogkeféket – ez az elektromos fogkefék legújabb generációja. A szónikus fogkefék nem körkörösen mozognak, mint a sima elektromos fogkefék, hanem nagyon magas hertzen rezegnek fogmosás közben. A szónikus fogkefék legjobbjai például képesek akár 84 000 kefemozgást végezni percenként, ez a rezgés pedig rengeteg apró kis buborékot képez.

Amikor ez a több millió kis buborék kipukkad, felületi feszültséget hoz létre, így ezzel a módszerrel olyan apró résekből is leszedhetjük a lepedéket és a nem túl súlyos fogkövet, ahonnan semmilyen más otthoni módszerrel nem tudjuk eltávolítani. Az új generációs, szónikus, okos fogkefékhez egyébként applikáció is tartozik, így a telefonunkon láthatjuk, hol kell még alaposabban megmosni a fogat. 

A fogmosás és a fogkefe típusa mellett arra is figyelni kell, hogy milyen magas a fogkrém fluoridtartalma.

Kiemelt kép: Getty Images