- A moon milk egy nyugtató, stresszoldó, alvást segítő forró, fűszeres ital felnőtteknek.
- Az egyik összetevője az ashwagandha gyökér kivonata, ez az ayurvedikus gyógynövényt álombogyónak is nevezik, a növény bogyóját es gyökerét is használhatjuk.
- Hiába „csak” gyógynövényital, az ajánlott dózist nem szabad túllépni, mert a májnak árthat.
Oké, nincs mit tenni, itt a hideg, a szürkeség és a hosszú esték időszaka, itt az ideje, hogy megbékéljünk vele és kellemesebbé tegyük a hűvös őszi, téli estéket! Ebben a szezonban időszakban nemcsak a hideg és a fertőző betegségek okoznak sokaknak egészségügyi problémákat, de sajnos azoknak is nehéz időszak, akik lelki problémákkal küzdenek. A depresszió és a szorongás súlyosbodik, a kevés és rossz alvás pedig csak tovább ronthat a helyzeten.
A nehéz elalvás vagy felületes alvás gyógynövényekkel és egészséges életmóddal megelőzhető és javítható, a gyógyszeres terápiát pedig kiegészítheti. A természetes altató, nyugtató szerek az adaptogének, amelyekhez bátran nyúlhatunk. Időszakosan is használhatjuk ezeket a gyógynövényeket egy stresszes időszakban, de szedhetjük, ihatjuk akár egész ősszel és télen.
Moon milk, vagyis álombogyóital
A moon milk, ez a mostanában nagyon népszerű forró, fűszeres gyógynövényes ital egyik fő hatóanyaga az álombogyó (ashwagandha). Ez a gyógynövény az ayurvédikus, holisztikus gyógyászat egyik fő gyógynövénye, rengeteg problémára jó. Erős hatóanyaga miatt azonban nem szabad túllépni az ajánlott mennyiséget. Írtunk is már arról, hogy bizonyos gyógynövények nagy dózisban májkárosító hatásúak lehetnek.
A álombogyó gyulladáscsökkentő, stresszoldó és antioxidáns hatású gyógynövény, ami segíthet a szorongás oldásában és az álmatlanság megszüntetésében, de hozzájárul a hormonális egyensúly fenntartásához, erősíti az immunrendszert, de valójában az egész nyirokrendszerre hatással van. Éppen ezért azonban bizonyos betegségek, átmeneti egészségi romlás esetén nem is szabad orvosi engedély nélkül használni az álombogyót.
Mikor ne igyuk a moon milket?
Hiába a sok pozitív hatás, vannak esetek, amikor ez az alvást segítő ital nem ajánlott. Kerülendő terhesség, szoptatás alatt, pajzsmirigy- és autoimmun betegségek esetén és akkor, ha a vércukorra vagy magas vérnyomásra szedünk gyógyszereket. Akkor is kerüld a moon milk fogyasztását, ha valami mellékhatást tapasztalsz magadon, például émelyegsz tőle, vagy hasi diszkomfort érzeted van, esetleg fáj a gyomrod tőle.
Így készítsd el az alvássegítő italt!
Ez az ital tökéletes, meleg lazító ital lehet akár minden este, de rendkívül fűszeres! Tehát, ha érzékeny a gyomrod az erős fűszerekre vagy refluxod van, akkor lefekvés előtt legkésőbb 2 órával kortyold el, és ne forrón, inkább langyosan!
Hozzávalók:
1 csésze növényi tej, például mandula- vagy kókusztej
1/2 teáskanál őrölt ashwagandha por
1/2 teáskanál őrölt fahéj
1/4 teáskanál őrölt gyömbér
egy csipet őrölt szerecsendió
1 teáskanál kókuszolaj
1 teáskanál méz vagy juharszirup
Elkészítés
Melegítsük fel a tejet alacsony lángon, de ne hagyjuk felforrni. Amint a tej forró, keverjük bele az ashwagandhát, a fahéjat, a gyömbért és a szerecsendiót, főzzük öt percig. A végén keverjük bele a kókuszolajat, majd öntsük a moon milket egy csészébe. Ízlés szerint édesítsük mézzel vagy juharsziruppal.
Mennyi az ideális adag ?
Tanulmányok szerint az alvás javítására, feszültség oldására ajánlott ashwagandha adag nagyjából 250 mg és 600 mg között van naponta. Egyesek alacsonyabb adagnál is érezhetik a teljes hatást, míg másoknak nagyobb adagra lehet szükségük. Ennél nagyobb bajunk ne legyen, mint letesztelni, hogy egy ilyen ízletes italból, mennyi elég…
Nem megy az alvás? Ez a vitamin is segíthet!
Kiemelt kép: Getty Images