- A nyelv nagyon fontos számos életfunkciónk szempontjából.
- A nyelvnek szerepe van a nyelésben, a légzésben és a beszédben is.
- A nyelv színe és felülete sokat elárul egészségi állapotunkról.
Az egészséges nyelv legfőbb ismérve, hogy nedves, színe pedig valahol a halvány rózsaszín és a sötétvörös között van. A tetején egészen vékony, fehéres réteg található, illetve apró dudorokat is látunk rajta, melyek a nyelv hátsó részén kissé nagyobbak lehetnek. Jelenlétük teljesen normális. Érdemes a reggeli fogmosásnál kinyújtott nyelvvel is a tükörbe nézni és megvizsgálni, megfelel-e a kritériumoknak a nyelvünk.
Ahogy az egészséges nyelvet is könnyen felismerjük, éppen így könnyen észrevehetjük, ha valami nincs rendben ezzel a testrészünkkel. Érdemes is figyelnünk rá. A nyelv megváltozott külseje nemcsak arra utalhat, hogy magával a testrésszel van probléma. Akár a test egészen más pontján kialakult komoly betegségek első jelzője is lehet.
Nem minden eltérés aggasztó persze. A nyelv megjelenése ugyanis napról napra változik attól függően is, hogy mit eszünk és iszunk, mennyi folyadékot fogyasztunk. Egyes ételek és italok (például a kávé, a bor, a különböző curryk) átmenetileg elszínezhetik a nyelvet. Ez nem ad okot az aggodalomra. Az elszíneződés emellett bizonyos gyógyszerek eredménye is lehet, előfordul például, hogy antibiotikum szedésekor feketés-kékes lesz a nyelv. Ez ijesztő, de a kúra végeztével többnyire helyreáll a rend.
Bizonyos változások azonban komolyabb egészségügyi problémákra is utalhatnak.
Íme néhány eltérés, amelyre érdemes odafigyelni.
Élénkpiros nyelv
Az élénkpiros, pettyezett, úgynevezett málnanyelv számos betegséget jelezhet az allergiától kezdve a skarláton és a toxikus sokk szindrómán át a B12-vitamin hiányig. Annak érdekében, hogy meg tudjuk ítélni, a mi esetünkben milyen betegségről van szó, fontos figyelni a kiegészítő tüneteket. Ha láz és közérzetromlás is jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni.
Fehér foltos nyelv
A nyelv fehér foltjai textúrájuktól függően különböző állapotokat jelezhetnek. A tejszerű fehér foltok, amelyek fájdalmasak, ugyanakkor a nyelv felületéről lekaparhatók, szájpenészre utalnak. Ez egyfajta élesztőgomba-fertőzés, amely gyakrabban fordul elő csecsemőknél és 65 év feletti embereknél, illetve a legyengült immunrendszerű személyeknél, és amit gombaellenes gyógyszerekkel kezelnek.
Ha a fehér foltok vastagabbak és nem lehet lekaparni őket, az az úgynevezett leukoplakia (a száj a folyamatos irritációra adott válaszreakciója) jele lehet, amelyet szintén komolyan kell venni, mert ennek talaján akár rákos megbetegedés is kialakulhat.
Sárgás nyelv
Ha valakinek sárgás-zöldes lepedék halmozódik fel a nyelvén, az rossz szájhigiéniára utalhat, illetve ilyen színű lepedék jellemző az erős dohányosoknál is, főleg, ha azzal együtt kávéznak is. Itt megint csak arra kell figyelni, indokolják-e az elszíneződést életmódszokásaink. Ha nem, akkor mindenképpen érdemes orvosnak megmutatni a nyelvünket.
Térképszerű rajzolat a nyelven
Előfordul, hogy a nyelven nagyobb, éles szegéllyel körülhatárolt foltok jelennek meg. Ezt a jelenséget nevezik „térképnyelvnek”. A dolog kellemetlen és fájdalmas is lehet, és egyelőre nem tudni pontosan, miért és hogyan alakul ki. Egyes szakirodalmi adatok arra utalnak, hogy autoimmun betegségről van szó, és néhány érintett ember esetében úgy tűnik, hogy összefügg a stressz magasabb szintjével.
Sebek a nyelven
A nyelven vagy a száj lágyszövetén lévő apró sebek valószínűleg fekélyek. Ezeket okozhatják különböző szájsérülések (például a saját nyelvünk megharapása vagy fogszabályzó okozta irritáció), stressz, hormonális változások, valamint egyes allergiák és ételérzékenységek. Bizonyos autoimmun betegségek, például a Crohn-betegség vagy a cöliákia jele is lehet, ha ilyesmit fedezünk fel a szánkban.
Fekete nyelv
Az antibiotikumok kellemetlen mellékhatása is lehet, de néha az okozza, hogy a papillák (a nyelvünk felületén lévő kis kitüremkedések) nem kopnak megfelelő módon, és köztük baktériumok és lepedék gyűlnek össze. Ez az állapot gyakrabban fordul elő immunhiányos állapotokban, például HIV fertőzés esetén.
Tartsuk egészségesen a nyelvet
Ha azt szeretnénk, hogy nyelvünk egészséges legyen, fontos, hogy figyeljünk oda állapotára és gondoskodjunk megfelelő tisztításáról, ápolásáról is. A jó szájhigiénia általános fenntartása érdekében naponta kétszer két percig mossunk fogat, illetve a fogmosás végén dörzsöljük meg nyelvünket is egy kicsit. Erre a legtöbb fogkefe hátulján célzott kis göböket is találunk. Fontos viszont, hogy ne vigyük túlzásba a dörzsölést, mert az erőteljes dörgölés gyulladást okozhat, vagy akár fel is sértheti a nyelvet.
Ha nyelvünkön oda nem illő foltot, sérülést fedezünk fel, és a dolog nem múlik el néhány napon belül, keressük fel orvosunkat és ne feledkezzünk meg a félévenkénti fogorvosi szűrésről sem.
Ebben a korábbi cikkünkben arról is írtunk, hogyan segíti a mesterséges intelligencia a nyelv állapotainak felimerésében.
Kiemelt kép: Getty Images