A nők is viszonylag gyakran éreznek mellkasi fájdalmat, mégsem asszociálnak rögtön az infarktusra. Talán azért sem, mert sejtik, milyen sokféle oka lehet annak, ha szorít a mellkasuk. Most nézzük meg, melyek a főbb okok, amiért a nők szervezetében kialakulhat ilyen tünet. Az egyik közülük valóban a szívroham, de gyomorproblémák vagy a tüdőt érintő gondok is okozhatják.
A mellkasi fájdalom nem jelent rögtön szívrohamot
Az egyik legegyszerűbb ok a stressz, a félelem, az idegi túlterheltség. Amikor túlhajtjuk magunkat, vagy valami nagyon rossz hírt kapunk, esetleg megijesztenek az utcán, rögtön a mellkasunkhoz kapunk. Sokaknál a félelem és a szorongás konkrét fizikai fájdalom képében jelentkezik.
A pánikrohamok és a depresszió is okozhat mellkasi fájdalmat.
Fontos, hogy ilyen esetben, amint sikerül megnyugodnunk, a rossz érzés is elmúlik a mellkasunkból. Ha ez nem történik meg, keressük fel az orvosunkat mihamarabb. Ha hajlamosak vagyunk ilyen tünetekre, fokozottan oda kell figyelnünk a stresszkezelésre. Meditáljunk rendszeresen és próbáljuk ki a megnyugtató légzőgyakorlatok valamelyikét! Depresszió vagy pánikbetegség esetén szakemberre is szükségünk lehet, forduljunk pszichoterapeutához, vagy, ha gyógyszeres kezelésre van szükségünk, pszichiáterhez.
Mellkasi fájdalom és táplálkozás
A másik banális ok a túlevés. Ha nagyon megterheltük a gyomrot és a bélrendszert, gázosodhatunk, és ez nyomhatja a rekeszizmot, ezáltal a mellkast és a szívet, ez pedig szorítás vagy tompa fájdalom képében jelentkezhet. Ha puffadásgátló és egy kiadós séta hatására a tünetek csillapodnak, lehet, hogy csak az étkezési szokásainkon kell változtatnunk.
Még ennél is gyakoribb, hogy gyomorsavtúltengés és reflux okozza a szívrohamhoz hasonló fájdalmat. Ilyenkor a savlekötő hatására elmúlnak a panaszok. Hasonló tüneteket okozhat emellett az epekő, az epehólyag gyulladása és időnként a hasnyálmirigygyulladás is. Ezeket hasi ultrahanggal, vérvétellel tudják az orvosok diagnosztizálni.
A csontok és az izmok fájdalma
Akinek volt már bordatörése, annak nem kell elmagyarázni, hogy micsoda fájdalomról van szó, ami minden légzésnél abroncsként szorítja a mellkast. Időnként egy-egy esés vagy ütés után nem eltörik, hanem csak megreped a borda, de ez is komoly fájdalmat generál.
Ha olyan sportot űzünk, amelynek során ez megtörténhetett, mindenképpen végeztessünk röntgent és tartsuk be az orvos utasításait. Mellkasi panaszokkal járhat még az izomhúzódás, ami egy sima edzés során is kialakulhat, illetve az izmok túlterhelése is. Ne feledkezzünk meg a gerinc különféle betegségeiről sem, ezek is okozhatnak mellkasi fájdalmat.
Ha a mellkasi fájdalom szív- vagy tüdőbajra utal
Időnként sajnos előfordul, hogy a mellkasi fájdalom valami komolyabb elváltozás jele. A kiugróan magas vérnyomás, a szívizom-gyulladás, a szívizom betegsége, a kardiomiopátia, a szívburokgyulladás, az aorta megrepedése is ezek közé tartoznak.
Talán mondanunk sem kell, hogy ezek mind szoros orvosi felügyeletet és ellátást igénylő problémák.
Ha a kezelés mellett is mellkasi fájdalmat tapasztalunk, azonnal konzultáljunk a kezelőorvosunkkal. Az is előfordulhat, hogy a tüdőben kialakuló betegségek miatt fáj a mellkasunk, ez tüdőgyulladás, vérrög, hörgőgörcs, összeesett tüdő miatt is kialakulhat. Hasonlóan a többihez, azonnali segítséget és folyamatos orvosi kontrollt igénylő állapotokról beszélünk.
Más a férfi és a női szívroham
Végül természetesen szót kell ejtenünk arról is, amitől mindannyian félünk, a szívrohamról. Nagyon fontos tudni, hogy ez a férfiaknál és a nőknél más-más tünetekkel zajlik le. Míg előbbieknél tényleg előfordul a filmekben látott mellkashoz kapás ájulással kísérve, addig a nők a mellkasi fájdalom mellett, vagy akár ahelyett szédülést, fáradtságot vagy hányingert tapasztalnak.
Az American Heart Association szerint emellett hideg verejtékezés, légszomj, szédülés, zsibbadás, nyaki fájdalom, illetve a gyomorban, a hátban vagy az állkapocsban érzett fájdalom is felléphet. A mellkast érintő érzések általában néhány percnél tovább tartanak, vagy megszűnnek, mielőtt újrakezdődnének. Ilyen tüneteknél azonnal hívni kell a mentőket és mielőbb kórházba kell juttatni a beteget.
A kivizsgálás részletei
Ahhoz, hogy az orvosok megtalálják a mellkasi fájdalom valódi okát, egy sor vizsgálatot írhatnak elő. Mindegyikre menjünk el, legyen szó vérvételről, tüdőröntgenről, mellkasi CT-ről, normál és terheléses EKG-ról, szívultrahangról, hasi ultrahangról, angiográfiáról.
A vizsgálatok segítenek a baj okának azonosításában, így a megfelelő kezelési terv összeállításában is.
Ha nincsenek rendszeres mellkasi fájdalmaink, akkor is érdemes évente egyszer tüdőröntgenre, EKG-ra és vérvételre menni. Ezekre a beutalót a háziorvosunktól kell kérnünk. A megelőzés része az egészséges testsúly megtartása és a heti minimum háromszor egy órányi testmozgás, illetve a stresszkezelési módszerek elsajátítása is. Jó egészséget kívánunk!
Csak a bal mellbe sugárzik a fájdalom? A következő cikkből kiderül, mi a teendő!
Kiemelt kép: Getty Images