- Az öregedés elkerülhetetlen, de ha figyelünk testünk jelzéseire, lelassíthatóvá válik a folyamat.
- Tanulással sokat tehetünk az agyi öregedés ellen.
- De de legalább ugyanilyen fontosak az életmódbeli tényezők is – mutatjuk, hogy melyek ezek!
A kutatókat régóta foglalkoztatják az idősödés mögött húzódó pontos mechanizmusok, melyek két fő ok együttes hatásai miatt következnek be: sejtjeink egyrészt idővel „romlásra” vannak ítélve, másrészt a környezeti tényezők által okozott károk halmozódnak fel a szervezetben. Az öregedés természetes, de kétségkívül elkerülhetetlen folyamat.
Ami a kognitív képességeket illeti, kutatások ugyanakkor azt sugallják, hogy egyszerű, de hatékony módszerekkel szabályozhatóvá – vagyis lelassíthatóvá, sőt, bizonyos mértékig visszafordíthatóvá – válik az agyi öregedés folyamata.
Persze, jó lenne 60 fölött egy fiatal felnőtt agyi kapacitásaival rendelkezni, a valóságban azonban ennél árnyaltabb képre kell gondolni. Az Aging & Mental Health című folyóiratban megjelent tanulmány a téma kapcsán azt sugallja, hogy bizonyos tevékenységekkel, ha nem is pont ugyanolyan, mindenesetre a diákokéhoz hasonló memóriaképességeket sajátíthatunk el idősebb korban.
Vagyis a kognitív hanyatlás megelőzésének egyik hatékony módja a tanulás – amit soha nem késő elkezdeni.
Tanulással az agy fiatalságáért
Dr. Rachel Wu idegtudós és csapata három olyan készséget jelölt meg, amelyeket az idősödés során érdemes újratanulni – mindezt egyszerre, ahogyan a diákok teszik az iskolában. Bár egyetlen ilyen készség – vagy mondjuk úgy, hogy hobbi – is nagy segítség lehet, egyszerre három új dolog elsajátításával azonban látványosabb, érezhetőbb hatást érhetünk el.
Az eredményeket 30, átlagosan 60 év körüli emberrel végzett kísérletek alapján határozták meg. (A memóriateljesítményt mérő tesztek alapján az alanyok kognitív képességei csökkenést mutattak.) A résztvevők három hónapon keresztül heti 15 órát töltöttek három új, maguk által kiválasztott készség elsajátításával. Többek között nyelvtanfolyamokon vettek részt, elsajátították a fotózás, a festészet, a zene alapjait, vagy megtanulták a laptop, a tablet és más kütyük működését.
A módszerrel mindössze egyetlen hónap alatt a résztvevők kognitív képességeit a középkorú felnőttekéhez hasonló szintre sikerült növelni, míg a kontrollcsoport azon tagjai, akik nem vettek részt hasonló órákon, nem mutattak teljesítménybeli változást a memóriateszteken. Sőt, amellett, hogy a kognitív teljesítmény két-háromszorosára, vagy bizonyos esetekben többszörösére nőtt, hatása később, 12 hónap elteltével is megfigyelhető volt.
Ebben a két életkorban gyorsul fel az öregedésünk.
„Tanulmányunk résztvevői rövid idő alatt áthidalták a kognitív képességek 30 éves különbségét, miközben számos új készséget is elsajátítottak.
Eredményeink bizonyítják az élethosszig tartó tanulás fontosságát és azt, hogy az idősödéssel nem feltétlenül áll meg az élet.
A fiatalabb generációkhoz hasonló, intenzív tanulási módszerekkel sokat javíthatunk a kognitív működésünkön, ami főként az idősebb felnőttek számára jelentős üzenet” – írta a tanulmány közleményében dr. Rachel Wu.
Mit tehetünk még?
Hogy miként öregedünk, abban a genetika és a biológia is szerepet játszik, az viszont kétségtelen, hogy nekünk is ráhatásunk van arra, hogy milyen gyorsan, illetve milyen szinten következik be az elkerülhetetlen folyamat. Nagyszerű, ha 60 fölött is nyitottak vagyunk új kihívásokra, de legalább ugyanilyen fontosak az életmódbeli tényezők is. Lássuk, hogy melyek ezek!
1. Alvás
Lassíthatjuk az öregedéssel járó sejtkárosodást, ha prioritásként kezeljük a pihenést. Az alvásidőt és a hosszú élettartamot számos tanulmány összefüggésbe hozta, melyek egyöntetűen a napi 7-9 óra kiegyensúlyozott alvásra esküsznek. Ha mindez adott, azt hosszú távon a szervezetünk is megérzi majd. Többek között:
- javulnak az izomfunkciók
- ellenállóbb lesz az immunrendszer
- kiegyensúlyozottabban működnek az anyagcsere-folyamatok
- csökken a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a depresszió kockázata
- javul a memória.
2. A hormonszint fenntartása
A hormonok egyfajta kémiai hírvivőkként működnek: számos funkciót és folyamatot koordinálnak a szervezetben – optimális szintjük tehát az öregedés szempontjából is fontos. A tesztoszteron például szerves része az izomműködésnek, az energiaszintnek, a szexuális működésnek és a kognitív funkcióknak. Sőt, a kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy a férfiak egészséges öregedésének is.
Jó hír, hogy férfiak esetén az optimális tesztoszteronszint elérése idősebb korban sem lehetetlen, amennyiben figyelünk a megfelelő minőségű és mennyiségű alvásidőre, a rendszeres fizikai aktivitásra, a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásra, valamint kerüljük az alkoholt és a dohányzást.
Ami a nőket illeti, a tudósok a dehidroepiandroszteron-szulfátokat (DHEAS) azonosították az egészséges női öregedés biomarkereként. A DHEAS hormonok szintje az életkor előrehaladtával csökken, ami a szív- és érrendszeri betegségek, illetve az elhízás magasabb kockázatával jár. A DHEAS hormonok szintjét mérsékelt aerob tevékenységekkel – például kocogással, gyaloglással, túrázással –, illetve a vörös húsok és feldolgozott élelmiszerek kerülésével növelhetjük.
3. Kevesebb hús, több zöldség és gyümölcs
A növényi alapanyagokban gazdag étrend olyan hasznos vegyületekkel látja el a szervezetet, mint a szulforafán és a karotinoidok, melyek a gyulladásos folyamatok mérséklése és a sejtkárosodás megelőzése révén a vér összetételét is javítják.
Kutatási eredmények alapján a növényi alapú, illetve a sok zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó étrend a koleszterin- és vércukorszint csökkenéséhez járul hozzá, szemben a vörös- és feldolgozott húsokkal, melyek nagy mennyiségben fogyasztva a rákos megbetegedések, a szív-és érrendszeri betegségek, az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kockázatát is növelhetik.
Egészséges öregedés: kattints tovább, és mutatjuk, a szakemberek szerint mit nem ajánlott fogyasztani egy bizonyos életkor felett!
Kiemelt kép: Getty Images