- A laktózérzékenység, akárcsak számos más ételintolerancia, egyre több embert érint világszerte.
- A laktóz egy természetes cukorféle, melyet felnőttkorunkra nehezebben tud a szervezet megemészteni.
- Az, hogy laktózérzékenységgel küzdünk, még nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a tejtermékekről.
Nem kell, hogy mi magunk ételintoleranciával éljünk, már az is elég, ha a közvetlen környezetünkben megfigyeljük, milyen sokan küzdenek glutén-, tojás- vagy laktózérzékenységgel. Az ételintoleranciák gyakorisága több tényezőre vezethető vissza, melyek közül a legtöbben a feldolgozott élelmiszereket és adalékanyagokat, illetve a mesterséges összetevőket okolják.
Ugyanígy azonban szennyezett környezetünk és megváltozott életmódunk is negatívan hat bélflóránk egyensúlyára, ahogy a stressz és a kevés mozgás sem segíti emésztésünket. Hazánkban a felmérések szerint a lakosság 10–35%-a szenved laktózérzékenységben. Világszinten ez 75% a felnőtteknél. Ám mielőtt rátérnénk a jellegzetes tünetekre, nem árt tisztázni, mi is az a laktóz és egyáltalán, hogyan lehetünk rá érzékenyek.
Mi az a laktóz?
A laktóz tulajdonképpen nem más, mint egy természetes cukorféle, amely a legtöbb emlős tejében megtalálható. Szervezetünk normál esetben a laktáz enzim segítségével bontja le, hogy így könnyebben felszívódhasson az emésztőrendszerünkben. Amennyiben azonban nem termelődik elegendő laktáz a vékonybélben, idővel laktózérzékenység alakulhat ki, ez pedig emésztési problémákhoz vezethet.
Kapcsolódó: Így derítheted ki egyszerűen, hogy van-e ételallergiád
A jelenség azonban nem is annyira meglepő, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az emlős genetika szerint – az anyatejjel való táplálkozás megszűnésével – felnőttkorunkra természetes módon csökken a laktáz enzim termelődése a szervezetben. Amíg újszülöttként az anyatej megemésztéséhez különösen fontos számunkra, addig felnőttként már kevésbé van szükségünk a tejcukor lebontását végző laktáz enzimre.
Laktózérzékenység esetén – az emésztőenzim csökkenése miatt – az emésztetlen laktóz a vastagbélbe kerül, ahol a bélbaktériumok fermentálják, ez pedig kellemetlen panaszokat okozhat. Érdekesség, hogy a laktózérzékenység a genetika és a fentebb felsorolt tényezők mellett (táplálkozási szokások vagy életkorral összefüggő laktázhiány) akár bélbetegségek és bakteriális fertőzések következtében is kialakulhat.
A laktózérzékenység jellemző tünetei
Ezek a laktózintolerancia leghamarabb jelentkező tünetei:
1. Gyomorfájdalom és puffadás
A laktózintolerancia leggyakoribb tünetei közé tartozik a gyomorfájás és a puffadás. Mivel laktáz hiányában az emésztetlen tejcukrot a vastagbélben lévő baktériumok fermentálják, ott felesleges gáz és víz képződik. A fájdalom leggyakrabban a köldök és az alhas területén jelentkezik.
2. Megnövekedett gázképződés
A laktóz bélben zajló fermentációja fokozott gázképződést is eredményez: felesleges hidrogén, metán és szén-dioxid képződik a vastagbélben. Ezek a gázok felelősek a puffadásért és az – egyébként szagtalan – szellentésért is.
3. Hasmenés
Ugyanez a folyamat a bélben nem csupán fájdalmat és puffadást okozhat. A laktóz nem megfelelő emésztése következtében víz halmozódhat fel a vastagbélben, így a széklet vizesebbé, hígabbá válik, ami hasmenéshez vezethet.
4. Hányinger
A hányinger és a hányás felnőttek és gyermekek esetében egyaránt a laktózérzékenység tünetei lehetnek. Ugyanúgy, mint más panaszok, ezek is általában legalább 30 perccel, de legfeljebb 2 órával a tejtermék elfogyasztása után jelentkeznek.
5. Egyéb panaszok
A legjellemzőbb tüneteken túl mindenkinél egyéni lehet, mit vált ki a tejcukor a szervezetében. Van, aki még fejfájásra, fáradtságra, izom-és ízületi fájdalomra, sőt, ekcémára is panaszkodik. Fontos, hogy ne keverjük össze a laktózérzékenységet a tejallergiával, hiszen utóbbi – amennyiben nem veszik észre időben – akár még halálos is lehet.
Laktózintolerancia esetén nem ihatunk tejet?
A laktózintolerancia szerencsére nem jelenti azt, hogy teljesen ki kell iktatnunk a tejet vagy más tejtermékeket az életünkből. Bár garantáltan megváltoztatja étkezési szokásainkat, elkerülhetjük a felsorolt tüneteket, amennyiben laktózmentes alternatívákat vásárolunk. Ma már sok üzletben kapható laktózmentes tej (sajt, joghurt, túró és egyéb), melyhez előre hozzáadják a lebontáshoz elegendő laktáz enzimet, így a terméket az érzékenyek is bátran fogyaszthatják.
Ezenfelül vannak olyan tejtermékek, melyekben kisebb mennyiségben található laktóz, ilyenek például a szárazabb sajtok, de választhatunk növényi alapú, vegán helyettesítőket is. Ha ezek mellett biztosra szeretnénk menni, akár a drogériákban, vény nélkül is kaphatunk laktáz enzimet, mely szintén segíthet könnyebbé tenni mindennapi életünket és enyhítheti a lehetséges tüneteket. Fontos azonban, hogy hivatalos diagnózist csak orvos állíthat fel, így mindenképp konzultáljunk vele, ha laktózérzékenységre gyanakszunk!
Kapcsolódó: Glutén-, tojás- és tejérzékenység – Mit tudnak és mit nem a tesztek?
Kiemelt kép: Getty Images