- Jó testtartással nemcsak fájdalomtól szabadulhatunk meg, az egész szervezetünk optimális működését elérhetjük általa.
- Sokat fáj a fejed, nyakad? Valószínű, hogy állás és ülés közben nem jó pózt veszel fel.
- Ha a nyaki, vállövi rész befeszül, az az egész szervezetre nagyon rossz hatással lehet.
Rengeteget halljuk, olvassuk, hogy a mozgásszegény életmód milyen káros hatással van a szervezetre, de kevesebbet tudunk arról, milyen ártalmas a rossz testtartás, a kitolt has, a görbe hát, a sok ülés keresztbe tett lábakkal és a puha székek. Ezek mind-mind nehezen helyrehozható deformációkat hoznak létre, az állandósult rossz pozitúra pedig az egész szervezet működésére negatívan hat.
Kapcsolódó: Rossz testtartás esetén ez 4 technika segíthet
A sok ülés, a nem megfelelő ágymatracok, ülőbútorok, a vékony talpú cipők és a kevés mozgás miatt az izmaink megrövidülnek, gyengévé válnak. Ezek az izmok pedig előbb-utóbb nem lesznek képesek megtartani a vázukat, hagyják a gerincet elferdülni, a medencét kicsavarodni, majd befeszülnek a nyak, a derék, a hát izmai.
A rossz testtartás következményei
Nem is gondolnád, milyen szerteágazó élettani hatásai lehetnek annak, ha nem tanulod meg, milyen a helyes testtartás. Az emésztéstől a hormonrendszeren át az idegrendszeri bajokig sokféle tünetet okozhat. Fontos, hogy ezekkel mindig fordulj szakemberhez, hogy együtt javíthassátok az ízületeid és az izmaid állapotát. Ha a következők közül többet is rendszeresen tapasztalsz, akkor valószínűleg rossz a tartásod:
- fejfájás
- állandó kimerültség
- fájdalom, feszülés a nyakban, vállakban
- rossz emésztés: székrekedés, puffadás
- vizelet-visszatartási problémák
- derékfájás
- légszomj
- rossz keringés (zsibbadás, érgörcs a végtagokban)
- izomgyengeség
Mi okozza ezeket a tüneteket?
Általában arról van szó, hogy a helytelen testtartástól az egész vázizomzat rosszul működik, az izmok nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat, renyhék lesznek, megrövidülnek, gyengül az izomerő. Ráadásul a testtartás okozta rossz működéstől az idegi visszacsatolás és a vérkeringés sem lesz megfelelő.
Ne feledjük, az izmaink egyik fontos feladata, hogy a gravitációt leküzdjék, mindig dolgoznak, úgyhogy érdemes a törzsizmokat folyamatosan erősíteni. A korral csökken az izomtömeg és megindulhat a csontritkulás is, így 50 éves kor felett kifejezetten nagy figyelmet kell fordítani a mozgásra, az izmok edzésére.
Milyen a jó testtartás?
„Amikor helyes tartásról beszélünk, a gerincoszlopot körülölelő izmok egyensúlyban vannak, és egyenlő mértékben támogatják a testet az úgynevezett természetes tartásban – részletezi Miasnikov Tímea mozgásterapeuta, a Hormon Balance program egyik megalkotója. –
Az ideális ülő testtartás a következő: a lábakat a talajra tesszük, így egyenlő arányban elosztjuk a súlyt a csípőn.
A hátunk egyenes tartásban van az ágyéki, háti és nyaki szakaszon a normál görbületekkel. A vállakat lazán hátrahúzzuk, a füleink a kulcscsonttal egy vonalban vannak. A helyes álló testtartásnál ezt kiegészítjük a térdek enyhén behajlításával, nem jó, ha túl van nyújtva.” Ha ez a normál testtartás túl fárasztó vagy fájdalmas, akkor bizony személyre szabott tornára lesz szükség, amit szakember (mozgásterapeuta, gyógytornász) tanít be, és otthon egyedül is gyakorolni kell.
Ergonomikus, speciális és egyedi
Érdemes arra is figyelni, hogy ne aludjunk vagy üljünk sokat puha, süppedős bútorokon. Hosszú távon jó befektetés olyan nyakpárnát, széket és ágymatracot vásárolni, aminek ergonomikus kiképzése van. Ezeket arra fejlesztették ki, hogy megfelelően megtámassza a testünket, főleg a gerincünket. Amennyiben gerincferdüléssel, bokasüllyedéssel, lúdtalppal is küzdünk, ne feledkezzünk meg a jó talpkiképzésű lábbelikről, na és persze az egyedi készítésű talpbetétekről sem.
Ha türelemmel, odafigyeléssel szépen rendbe tudjuk tenni testtartásunkat, akkor idővel több egészségi problémánk is megszűnhet. Ha viszont elhanyagoljuk a rossz testtartásból fakadó bajokat, akkor csak szaporodni fognak a kellemetlen tünetek.
Kapcsolódó: A rossz testtartás sokféle fájdalmat okozhat
Kiemelt kép: Getty Images