Alzheimer-kór otthon

3 dolog otthon, ami növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

Számos kockázati tényező hozzájárulhat az Alzheimer-kór kialakulásához, ám ezek közül csak néhányra van tényleges befolyásunk. Például bizonyos háztartási eszközök és termékek – a bennük található vegyi anyagok révén – komoly egészségi kockázatot rejthetnek.
  • A környezetünkben előforduló vegyi anyagok károsítják egészségünket.
  • Szakértők szerint az alábbiak az Alzheimer-kór leggyakoribb kockázati tényezői. 
  • Egy új kutatás rávilágított, otthoni termékeink is növelhetik az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét.

Kutatók régóta vizsgálják, hogyan hatnak ránk, fogyasztókra, a szervezetünkre és az egészségünkre a környezetünkből származó – egyre nagyobb mennyiségben jelen lévő – vegyi anyagok. Milyen hatása van, ha belélegezzük a tisztítószerek illatanyagait, a vegyszereket, a mesterséges illatosítókat? Már a mondat olvasása közben is érezzük, hogy valószínűleg nem túl pozitív, melyet a tudomány egyre inkább alátámaszt.

A kutatók nemrég 2000 olyan, gyakran használt háztartási vegyszert azonosítottak, melyek összefüggésbe hozhatók olyan egészségi problémákkal, mint a légzőszervi megbetegedések, a hormonrendszer zavarai, az idegrendszer károsodása, a megnövekedett rákkockázat és egyéb krónikus betegségek. De ha nem is rugaszkodunk ilyen messzire, elég, ha saját mindennapi tapasztalatainkba belegondolunk.

Bizonyos termékek hányszor okoztak irritációt, allergiás reakciókat vagy hosszan tartó fejfájást?

Az élettartam kitolódásával agyunk egészsége is egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, pláne, hogy a kognitív hanyatlás, a demencia és az Alzheimer-kór egyre gyakoribb betegségnek számítanak. A kérdés már csak az, mit tehetünk ezek ellen a hétköznapjaink során. Kezdetnek például száműzhetjük az otthonunkból a kockázatnövelő háztartási termékeket. Ám, mielőtt rátérnénk a kritikus szerekre, tekintsük át, melyek a leggyakoribb veszélyeztető faktorok az Alzheimer-kór kialakulásában. 

Az Alzheimer-kór leggyakoribb kockázati tényezői

Az Alzheimer-kór a demenciák leggyakoribb típusa. A WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet szerint a demencia több mint 55 millió embert érint manapság – közülük 60–70% az Alzheimer-kórban szenvedők aránya. Ez a szám 2050-re várhatóan megduplázódik, mivel a népesség elöregszik, hosszabbá válik az élettartam, egyre pontosabbak a korai diagnózisok, és nem utolsó sorban a betegséget okozó kockázati tényezők száma is növekszik.

Az Alzheimer-kór kialakulásának leggyakoribb mögöttes tényezője az életkor, de a betegség nem tekinthető az öregedés természetes velejárójának. 65 éves kor után az Alzheimer-kór kockázata ötévente megduplázódik, 85 éves korra pedig ez a rizikó már közel egyharmados. A családi háttér ugyancsak sokat nyom a latban.

Kapcsolódó: Ettől a szülőnktől örökölhetjük nagyobb eséllyel az Alzheimer-kórt

Amennyiben egy közeli rokon, például szülő vagy testvér is szenved(ett) Alzheimer-kórban, a kockázat megnő, különösen, ha több családtag is érintett. Emellett a fejsérülések, a szív- és érrendszeri problémák, például a magas vérnyomás és a cukorbetegség szintén növelhetik a betegség előfordulását. Ezeknek nagy részére nincs befolyásunk, ám szerencsére sok olyan körülmény van, melynek megváltoztatásával lassíthatjuk vagy csökkenthetjük a kognitív hanyatlást.

Otthon is tehetünk az Alzheimer-kór ellen

Egy új, krónikus betegségeket vizsgáló tanulmány szerint három olyan háztartási terméktípus van, amelyek jelentős mértékben növelhetik az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. A tanulmány alapjául szolgáló kutatásban nyolc fő háztartási termékkategóriát elemeztek és vetettek össze a 65 év felettiek kognitív állapotával. Az elemzett termékek a következők voltak: rovarirtók, rovarriasztók, fogszuvasodás elleni szerek (például fluoridos termékek), légfrissítők, légtisztítók, fertőtlenítőszerek, WC-tisztítók és zsíroldók.

A kutatás során a szakértők arra jutottak, hogy a fertőtlenítő tisztítószerek, a légfrissítők és a fogszuvasodás elleni szerek rendszeres használata hozzájárulhat az idősebb felnőttek kognitív hanyatlásához.

 Ráadásul, ha együttesen használjuk otthonunkban ezeket a termékeket, az még tovább növeli a demencia, azon belül is az Alzheimer-kór rizikóját.

Alzheimer-kór otthon

Kutatások szerint a mesterséges illatanyagok és vegyszerek felgyorsítják a kognitív hanyatlást (Fotó: Getty Images)

Bár a háztartási vegyszerekről úgy gondolják, elsősorban inkább a gyermekekre és a háziállatokra jelentenek veszélyt, a tanulmány alátámasztja, hogy az időskori kitettség sem elhanyagolható. A kutatók a vizsgálat kapcsán arra is rámutattak, hogy a mai lakosság idejének több mint 90%-át beltéren tölti – az idősek valószínűleg még inkább, mint a fiatalabbak –, ezért elengedhetetlen, hogy ilyen szempontból is megvizsgáljuk otthonunkat, és, ha szükséges, lecseréljük (vagy teljesen elhagyjuk) a felsorolt káros termékeket.

A tanulmány alapján tehát még egy indok szól a friss levegőn való tartózkodás mellett, ami köztudottan jót tesz az egészségnek, de nem kizárólag ezzel a mindennapi szokással tehetünk a kognitív hanyatlás ellen.

Bár, ahogy arra kitértünk, az életkor és a családi háttér nem változtatható meg, kutatások szerint az egészséges életmód – a rendszeres mozgás; a szellemi kihívások, például memóriagyakorlatok, rejtvényfejtés, olvasás; a dohányzás és az alkoholfogyasztás elhagyása; a megfelelő táplálkozás és a pihentető alvás – segíthet csökkenteni a demencia és vele együtt az Alzheimer-kór kockázatát is.

Kapcsolódó: Alzheimer-kór tünetek nélkül? Lehetséges, és ez jó hír!

Kiemelt kép: Getty Images