Ha egyszer kulcsszerepet játszik a növények szaporodásában, hogyan lehet, hogy mag nélküli gyümölcsök is léteznek? A válasz a növénynemesítés aprólékos művészetében rejlik. Az oltás és dugványozás ősi technikája gyors és megbízható módszer, ha azt szeretnénk, hogy mag nélküli terméseink genetikailag azonosak legyenek az anyanövényekkel. Ha a termelők a növények legjobb tulajdonságait szeretnék keresztezni, a legtöbb gyümölcsfa esetében manapság is így járnak el.
A mag nélküli gyümölcsök a partenokarpiának nevezett biológiai folyamat eredményeként, azaz természetesen vagy mesterségesen előidézett gyümölcstermelés révén jönnek létre. Bár az igaz, hogy mindez jórészt emberi cselekedeteket takar, mutáció útján a természetben is létrejöhet ez a folyamat. A legtöbb mag nélküli gyümölcs természetes genetikai mutáció eredménye, amit az emberiség oltás vagy dugványázás útján szaporított tovább.
Vegyük például cikkünk főszereplőjét, a mag nélküli szőlőt. Amikor valami miatt a genetika megakadályozza, hogy a szőlőben lévő magok kifejlődjenek, csak aprócska foltok maradnak hátra a helyén. Úgy tartják, hogy már az ókori Rómában is nagy népszerűség övezte a mutálódott szőlőfajtákat, ám világszerte csak a mazsolaipar fejlődésével, az 1870-es évek után terjedt el William Thompson kaliforniai termesztő által – neki köszönhető, hogy a legtöbb mag nélküli szőlő az úgynevezett Thompson fajtából származik.
Magvas vs mag nélküli szőlő
Ma már magvas és mag nélküli fajtákból egyaránt válogathatunk a szupermarketekben és a piacokon. Kétségtelen, hogy sokan szavazunk inkább a mag nélküli szőlőfürtökre, de vajon mennyire éri meg így dönteni?
Ami a magvas fajták mellett szól
A szőlő héja és magja rostokban gazdag, amelyek természetes módon erősíthetik az immunrendszert. Emellett a szőlőmagban magas az antioxidánsok, OPC flavenoidok, a proantocianidinok, a polifenolok, illetve a rezveratrol vegyületek mennyisége, amelyek együttesen a vérkeringésre is pozitívan hatnak, normalizálva a koleszterinszintet, és csökkentve a szív- és érrendszeri betegségek, daganatos elváltozások, a gyulladások és a fertőzések kockázatát.
A bőrünk egészségének is jót tesz, ha minél több magvas szőlőt fogyasztunk, a magban lévő antioxidánsok ugyanis védenek az UV-sugárzás okozta károsodástól, miközben a szőlő nedvességtartalma belülről hidratál.
A szőlőmagokban található flavonoidok szabadgyök-megkötő tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyek jótékonyan hatnak az agyműködésre, ezzel együtt pedig az olyan neurodegeneratív betegségek kialakulását is késleltethetik, mint az Alzheimer-kór. Mindezen nagyszerű tulajdonságok mellett a szőlőmag ráadásul melatonin hormont is tartalmaz, ami köztudottan nagy szerepet játszik alvási ciklusunk szabályozásában is.
Figyelem! Ezek a hatások az eltérő szőlőfajták és termesztési körülmények függvényében változhatnak.
Kijelenthetjük tehát, hogy a magos szőlő valamivel gazdagabb egészséges tápanyagokban. A rossz hír azonban az, hogy a gyomrunk nem képes lebontani a magvak héját, így, ha kihasználnánk az előnyöket, muszáj lesz elrágnunk a magvakat. Ha nem szeretjük a magok ízét, és nincs kedvünk bajlódni sem velük, számos olyan szőlőmag-kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőt találhatunk a boltokban, amelyek rendelkeznek ezen tulajdonságokkal.
Amiért jó választás lehet a mag nélküli szőlő is
Kétségtelen, hogy egészségünk szempontjából nagyszerű választás lehet a magvas szőlő, ugyanakkor nem kell rosszul éreznünk magunkat, ha mégis a mag nélküli fajtát választjuk inkább. Az egyik legnyomósabb ok az utóbbi mellett a kényelem. Nem kell bajlódni a magok elrágásával, az azt követő kesernyés íz sem okoz kellemetlen meglepetést a szánkban, és a fogszabályzóval vagy műfogsorral rendelkezőknek is könnyebb dolguk van vele.
Kapcsolódó: A szőlőmagolaj a töredezett hajvégek ápolásában is segíthet
Sokoldalúságának köszönhetően salátákat, lekvárokat, desszerteket is egyszerűbben készíthetünk a mag nélküli változatból, nem beszélve arról, hogy így a gyerekeket is könnyebben ösztönözhetjük gyümölcsevésre. Láthatjuk tehát, hogy a mag nélküli szőlőnek is megvannak a maga előnyei. Ráadásul a gyümölcshús ez estben is jótékony hatással van az egészségre, hiszen gazdag C- és K-vitaminban, antioxidánsokban és rostokban.
Kapcsolódó: Ismered a szőlő szüretéhez kapcsolódó közmondásokat?
Kiemelt kép: Getty Images