- A vadgesztenye kivonata nem csupán visszérproblémákra nyújthat hatékony megoldást.
- A keringési elégtelenségen túl az alábbiakra jó még a vadgesztenye krém hatóanyaga.
- Mielőtt alkalmazzuk, érdemes konzultálni orvosunkkal, hogy elkerüljük a mellékhatásokat.
A vadgesztenye magjának kivonata népszerű alapanyag a gyógyászatban, ezért az előírt mennyiségben – de kizárólag úgy, mivel a nyers magok mérgezőek lehetnek – gyakran használják étrend-kiegészítőkben, tinktúrákban, kapszulákban, krémekben és gélekben egyaránt. A drogériák polcait böngészve leginkább visszér kezelésére szánt készítmények címkéin találkozunk vele, mivel köztudottan segíthet a vénás keringés javításában és a duzzanatok csökkentésében.
A vadgesztenye-kivonatban ugyanis megannyi jótékony vegyület megtalálható: szaponinok, flavonoidok, tanninok és eszcin, melyek gyulladáscsökkentő hatásúak, erősítik az érfalat és javítják a keringést. Ám a vadgesztenye, sokoldalúságából kifolyólag, nem pusztán visszérproblémákra nyújthat megoldást. Kutatások bizonyítják, hogy gyulladáscsökkentő hatása révén számos egészségi előnnyel bír.
Mire jó a vadgesztenye krém?
Mutatjuk, a visszér kezelésén túl mire alkalmazhatjuk a vadgesztenye-kivonatot tartalmazó krémeket!
1. Enyhítheti a krónikus vénás elégtelenség tüneteit
A már említett eszcin valójában egy, a vadgesztenye magjából kivont vegyület, ami gyulladásgátló, emellett fokozza a vénák tónusát. Fájdalmas lábdagadáskor az eszcint tartalmazó kivonat javíthatja a véráramlást, ezzel enyhítheti a krónikus vénás elégtelenséget. Egy tanulmány szerint már napi 600 mg vadgesztenye-kivonat is mérsékelheti az említett tüneteket, és akár hatékonyabb lehet a duzzanat csökkentésében is, mint a célzott kompressziós terápia.
2. Beválik visszér ellen
A visszeres lábon duzzadt, kitüremkedett vénák jelennek meg, mivel az erek ebben az állapotban nem képesek maradéktalanul visszajuttatni a vért a szívhez. A vadgesztenyemag kivonata azonban javítja a vénák rugalmasságát, ezáltal elegendő vér áramolhat vissza a szívhez. Egy felmérés során a résztvevők 58%-a tapasztalta a lábfájdalom és a duzzanat csökkenését, miközben napi három alkalommal 20 mg eszcint szedtek és mellette helyileg 2%-os krémet használtak.
3. Erőteljes gyulladáscsökkentő hatású
A nyomás miatt egy idő után gyulladás képződhet a vénák falában és a környező szövetekben, ami folyadékfelhalmozódást és duzzanatot képezhet. A vadgesztenye-kivonatot tartalmazó krémek a bennük található eszcin miatt gyulladáscsökkentő hatásúak. Az eszcin javítja a vénás keringést, csökkenti a duzzanatot és így komplex módon enyhíti a gyulladást.
4. Csillapíthatja az aranyeret is
Ez talán újdonságként hangzik, ám, ha belegondolunk, az eddigiek alapján logikus, hogy a vadgesztenye krém az aranyérrel járó kellemetlen panaszokat is enyhítheti. Az aranyér tulajdonképpen nem más, mint a végbélnyílás és a végbél körüli vénák gyulladása, melyet viszketés, fájdalom és vérzés kísérhet. A vadgesztenye-kivonat természetes gyulladáscsökkentő, így képes csillapítani az aranyér tüneteit is.
5. Antioxidáns tulajdonságokkal bír
A gyulladás csökkentéséért a vadgesztenye-kivonat jótékony antioxidánsai felelnek, általuk megelőzhetjük a szabad gyökök okozta sejtkárosodást. A vadgesztenye krém természetes flavonoidokban gazdag, például megtalálható benne a kvercetin és a kaempferol is, melyek, azon túl, hogy csökkentik a gyulladást, érfal-erősítő hatásukkal javítják a vénás keringést.
6. Rákellenes vegyületeket tartalmaz
Egyes tanulmányok szerint az eszcin visszaszorítja a daganatos sejtek növekedését májrák, leukémia és myeloma multiplex (a csontvelődaganat ezen fajtájával küzd Bruce Springsteen felesége) esetén –bár a használt koncentrációk eltértek a vadgesztenye-kivonatban természetes módon előforduló mennyiségtől. A kutatások azonban még javában folynak, ugyanis további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy a vadgesztenye rákellenes tulajdonságait biztosan megerősíthessék.
7. Segíthet a férfi meddőség kezelésében
A férfi meddőség egyik oka a varicocele, vagyis a here-visszértágulat, melyen szintén segíthet az eszcint tartalmazó vadgesztenye krém. Egy 100 férfi részvételével végzett, két hónapos kutatásban már napi 30 mg eszcin hatására javult a spermiumok sűrűsége, mozgékonysága és minősége, illetve a herevisszeresség is csökkent.
Vadgesztenye-kivonat: fontos az adagolás!
Bár a vadgesztenye-kivonat – és az azt tartalmazó vadgesztenye krémek is – biztonságosak, a feldolgozatlan magok mérgezőek lehetnek a bennük található aesculin miatt, ami nagyobb mennyiségben már toxikus hatású. A túl tömény kivonat emésztési problémákat, gyomorpanaszokat, szédülést, fejfájást és viszketést okoz, de allergiás reakciók is előfordulhatnak tőle a bőrön.
Kapcsolódó: Tízből négy embert kínoz a visszér – Így csökkenthetők a tünetek
Mindemellett nem árt tudni, hogy a vadgesztenye-kivonat kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például véralvadás-gátlókkal, inzulinnal és lítiummal, így vesebetegség vagy májbetegség esetén érdemes elkerülni a belső használatát! Természetesen a krémek esetén a kölcsönhatás kockázata kisebb, de ha vesebetegséggel vagy májproblémákkal küzdünk, érdemes használat előtt inkább kikérni az orvos véleményét.
Kapcsolódó: Visszérgyulladás vagy trombózis? – A tünetek árulkodnak!
Kiemelt kép: Getty Images