Régóta tudjuk, hogy kronológiai (azaz éveink száma alapján meghatározott) és biológiai (azaz testünk állapotára reflektáló) életkorunk nem feltétlenül esik egybe. Vannak köztünk, akik kronológiai korukat meghazudtolóan jó kondícióban vannak. Mások – sok esetben káros életmódszokások miatt – nincsenek olyan jó állapotban, mint azt a születésük óta eltelt idő indokolná.
A biológiai kor megállapítására ma már a legkülönfélébb vizsgálatok érhetők el. Legalábbis annak, aki szeretne sokat költeni ilyesmire. Az egészségipar ugyanis méregdrága teszteket kínál az öregedés felmérésére. Kim Kardashian például egy egész testet átfogó, milliós költségű MRI-vizsgálattal népszerűsítette az öregedéshez köthető betegségek szűrését. A high-tech laborok a koleszterinszinttől a tesztoszteronig mindenféle paramétert mérnek egészségünk monitorozására.
Nekünk, többieknek viszont itt egy pofonegyszerű és ingyenes, ráadásul tudományosan igazolt módszer.
Egyensúly és életkor
Egy amerikai klinika kutatói ugyanis arra jutottak, hogy a nem domináns lábunkon való, csukott szemmel történő egyensúlyozás időtartama (azaz, hogy mennyi ideig bírjuk az ilyesmit) prímán jelzi csontjaink, izmaink és idegeink állapotát. Az ezeket a területeket érintő gyengeség pedig sokkal kiszolgáltatottabbá teszi a szervezetet, ami így nehezebben birkózik meg a kihívásokkal.
A rosszabbik lábon való, csukott szemmel álldigálás – noha nagyon egyszerűnek tűnik – egy sor komplex működést követel meg a testtől. Egyensúlyozóközpontunk, izmaink és csontjaink is részt vesznek a folyamatban, amivel a szervezet igyekszik megelőzni, hogy úgy dőljünk el, mint egy zsák krumpli.
Azt, hogy az életkor előrehaladtával bizonytalanabbá válik járásunk, mozgásunk, mindig is tudtuk, az viszont nem volt egyértelmű, hogy mi kezd először hanyatlani. Az egyensúly, az erő vagy a tempó? A Mayo Klinika kutatói ennek kiderítéséhez 50-80 év közötti, egészséges, és normál testsúlyú résztvevőn végeztek el többféle mozgástesztet.
Az eredmények alapján a test öregedése az egy lábon való egyensúlyozás képességében mutatkozott meg leginkább.
A kutatók megállapították, hogy minden évtizeddel 2,2 másodperccel csökken az egyensúlyozási idő a nem domináns lábon.
Míg egy 50 éves ember átlagosan 15 másodpercig bírja, egy 60 éves már csak 12,8 másodpercig, egy hetvenéves körülbelül 10 másodpercig és így tovább – ideális esetben legalábbis. Ha ugyanis testünk gyorsabban öregszik, mint azt kronológiai korunk igazolná, kevesebb ideig bírjuk majd. Ez pedig figyelmeztető jel lehet: érdemes orvoshoz fordulni és kivizsgálást kérni. Na meg nekiállni a sportnak.
Tesztelt a korodat
Ha szeretnéd te is tesztelni magad, nincs más dolgod, mint mezítláb, csípőre tett kézzel a nem domináns lábadra állni, ezután domináns lábad oldalra vagy előre felemelni, és becsukni a szemed. Ahogy nekikezdesz a gyakorlatnak, érezni fogod, mennyi apró izom mozdul meg a fölre tett lábadban és hogy próbálja meg tested apró mozgásokkal megtartani az egyensúlyt. Nos, mennyi ideig tudtál így állni?
Negyvenes éveidig legalább 15 másodpercet, ötvenesként jó 10-12 másodpercet kellene bírnod legalább. Minden egyes eltelt évtizeddel 2-3 másodperccel kevesebb is elfogadható érték.
A kutatók úgy vélik, az egy lábon állás időtartama egy egyszerű, olcsó módszer lehet a biológiai életkor felmérésére, amely a jövőben az orvosi rendelőkben is bevezethető. „Ez az eredmény azért jelentős, mert a módszer nem igényel különleges szakértelmet vagy drága eszközöket, így bárki könnyedén elvégezheti azt” – mondják a szakértők.
Szakértők szerint ha a fenti teszten életkorunk alapján nem jól teljesítünk, érdemes elgondolkodnunk a súlyzós edzések beiktatásán.
Életkor és életód
Az idősebb életkori egészség megőrzéséhez persze más is kell. Kulcsfontosságú a rendszeres, kímélő mozgás, például a séta, a jóga vagy az úszás. Ezek a tevékenységek jelentősen javítják az állóképességet és az egyensúlyt.
A kiegyensúlyozott, rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, (különös tekintettel a kalciumra és D-vitaminra!) szintén támogatja a csontok egészségét. A társas kapcsolatok fenntartása szintén fontos, ha szeretnénk hosszú távon is egészségesek lenni.
A rendszeres egészségügyi szűrések segítenek a korai felismerésben és a betegségek megelőzésében is. A megfelelő alvás és stresszkezelési technikák szintén hozzájárulnak az immunrendszer és az általános jóllét fenntartásához. Minden életkorban.
Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy a fogóerő is milyen fontos jelzője lehet biológiai életkorunknak.
Kiemelt kép: Getty Images