„Évente két-három alkalommal is arcüreg-gyulladásom van. Ilyenkor lüktet, fáj az arcom, a homlokom, még a fülem is. Nem tudom azonosítani az okokat, mert nemcsak hideg időben, hanem nyáron is képes rám törni. Vajon merrefelé lenne érdemes kutakodni a kiváltó tényezőket illetően? Van rá esélyem, hogy egyszer s mindenkorra kigyógyuljak a betegségből?” – tette fel a kérdést olvasónk. A Nők Lapja Egészség szakértőjét, Dr. Varga Zsuzsanna fül-orr-gégész szakorvost kérdeztük az orrpolip hatékony kezelésének lehetőségeiről.
„Az elmúlt évek nagy áttörést hoztak ezeknek a gyulladásos folyamatoknak a megismerésében, és új kezelési lehetőségek kidolgozásában, amelyek most már egyre több beteg számára jelentenek kiutat a kínzó panaszokból” – mondja a szakorvos. A krónikus orrmelléküreg-gyulladás nemcsak közvetlenül orrpanaszokat képes kiváltani, de rányomja bélyegét életünk számos területére. A tartós orrdugulás, orrfolyás mellett sokszor kénytelenek szájon át levegőt venni a betegek, a szagláscsökkenés akadályozza az ételek élvezetét.
Kiújulhat a betegség
Édesanyák sokszor beszámolnak róla, hogy nem érzik gyermekük illatát. A betegség nemcsak az éjszakai pihenést teheti tönkre, de sokszor ennek következményeként napközben tapasztalható fáradtság, koncentrációzavar, csökkent munkaképesség társul a panaszokhoz, ami hosszú távon a hangulatra is kedvezőtlen hatással lehet. Az összeadódó tünetek sokaknál rosszabb életminőséget eredményeznek.
„Fül-orr-gégészeti szempontból ma már nagyon egyszerűen kideríthető, hogy orrpolippal, illetve krónikus orrmelléküreg-gyulladással állunk-e szemben.
Mindehhez segítségünkre vannak a száloptikás műszerek, például endoszkópok, vagy a képalkotó módszerek, mint az arckoponya-CT, a gyulladás típusát meghatározó labor- és szövettani vizsgálatok, szaglástesztek. A legnagyobb kihívást azok az esetek jelentik, amikor asztmával és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel szembeni allergiával társul a krónikus gyulladás. Ezekben az esetekben igen gyakran kiújul a betegség” – mondja Varga Zsuzsanna.
Biológiai kezeléssel az orrpolip ellen
A biológiai kezelések során élő szervezetekből származó anyagokat, például fehérje természetű molekulákat használnak fel a célzott hatás érdekében. Biológiai terápiának minősül számos védőoltás, de a daganatos megbetegedések és a mozgásszervi rendellenességek kezelése terén is kimagasló hatékonyságú szereket fejlesztettek ki. A súlyos fokú orrpolippal járó idült orrmelléküreg-gyulladások kezelésében közel három éve rendelkezésre álló biológiai kezelés eredményessége hazánkban is kimagasló – a betegek és a szakma örömére egyaránt.
A tünetek megjelenésekor mindenképpen forduljunk szakorvoshoz!
Számos kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.
A cikk a Nők Lapja Egészség 2023. augusztus-szeptemberi számában jelent meg.
Kiemelt kép: Unsplash