Valamennyi gázt minden ember emésztőrendszere termel. Evés, ivás közben lenyelünk némi levegőt, szénsavas üdítőket iszunk, a szénhidrátok lebontása pedig gázokat szabadít fel a vékony- és vastagbélben.
Testünk ettől az emésztőrendszer mindkét végén meg tud szabadulni. Gond akkor van, amikor a gázok felhalmozódnak és belülről feszítenek, puffadást keltve.
Fűszerekkel a puffadás ellen
A gázok fájdalmat, görcsöket okozhatnak és felnyomhatják a rekeszizmot, ami így a bolygóidegre és a szívre is negatívan hat, legrosszabb esetben akár szívritmuszavart is okozva. Ez utóbbi hívják Roemheld-szindrómának: a szívbajra utaló tünetek mögött valójában puffadás áll. A legegyszerűbb az otthon is megtalálható fűszerek segítségével megelőzni vagy kezelni a puffadást. Nézzük, milyen fűszerek segíthetnek!
1.Fahéj
A fahéj az egyik legszélesebb körben használt fűszer a világon, viszonylag olcsó és könnyen beszerezhető. Ősszel egyre több ételbe és italba csempésszük bele melegítő hatása és íze miatt, az almás fogásokból nem is hiányozhat. Azt kevesen tudják, hogy a fűszer kiválóan kezeli a puffadást, a hányingert, a köhögést, a megfázást, az étvágytalanságot is. Ha egészséges emésztőrendszert szeretnénk, együnk rendszeresen fahéjas ételeket.
2. Kömény
A köményteát mindannyian ismerjük, ha máshonnan nem, a hasfájós csecsemők megnyugtatásának témakörében biztosan hallottunk már róla. Szerencsére a felnőtteknek is éppúgy segít megszabadulni a felesleges gázoktól. A petrezselyem családhoz tartozó fűszer viszonylag sok magyaros ételben megtalálható,
főzhetünk belőle köménylevest, ebből az alapból pedig tojáslevest,
kiváló pörköltekhez, húsételekhez, a káposztás ételeket pedig el sem tudjuk képzelni nélküle. Nem véletlenül: amit a káposzta emésztésekor megtermelünk, azt a kömény segítségével ki is tudjuk dolgozni az emésztőrendszerből. A fűszer emellett gyulladáscsökkentő és szívvédő hatású is.
3. Gyömbér
Az őszi-téli szezon egyik jolly jokere: a hányinger, a fejfájás mellett a puffadást is elűzi. Főzhetünk belőle teát, reszelhetjük különféle ételekhez, keverhetjük mézzel, ha túl erősnek érezzük az ízét, szedhetjük kapszulázott formában is. A Kínában, Indiában és Japánban őshonos növénynek a föld alatt növő gumóját vesszük meg a boltokban, ezt kell meghámozni és lereszelni. Húsokhoz, halakhoz is kiválóan illik, de a sütőtöklevest is megbolondíthatjuk vele. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatása már csak a hab a tortán.
4. Fekete bors
Nem is gondolnánk, hogy a kötelezően minden konyhaasztalon és fűszerespolcon helyet foglaló bors az emésztésre is jótékony hatással lehet. A sós ételeinkhez szinte minden esetben teszünk belőle, persze csak óvatosan, hiszen nagyon erős csípős íze van. Ez viszont a puffadás szempontjából a javunkat szolgálja, mert a piperin nevű anyag bizonyítottan serkenti a véráramlást a gyomorban és a belekben, javítja az emésztést és fokozza a tápanyagok felszívódását. Márpedig minél hatékonyabban emésztünk, annál kevesebb gáz képződik.
5. Koriander
Erősen aromás fűszer, amit vagy nagyon szeretünk, vagy minden erőnkkel elkerüljük. Ha hajlamosak vagyunk a puffadásra, akkor érdemes minél több ételhez hozzáadnunk, ugyanis gyorsítja az emésztést, oldja a görcsöket, felveszi a harcot a káros baktériumokkal, ezáltal egészségesebb mikrobiomot biztosíthat.
A zellerfélékhez tartozó növény leveleit frissen felvágva a legjobb felhasználni, így érvényesül a benne lévő C-vitamin is.
A koriander ázsiai és a közel-keleti konyha egyik alapfűszere, ők a gyökerét, levelét, magját is gyakran használják, de itthon is illik káposztás ételekhez, sültekhez, szószokhoz, pácokhoz is. Létezik korianderrel ízesített édesség és likőr is. Magját savanyúságokhoz használhatjuk fel.
6. Édeskömény
A jellegzetes kinézetű hagymás őszi zöldség tele van antioxidánsokkal, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatású. Emellett támogatja a bélrendszer egészségét, elpusztítja a káros bélbaktériumokat, és segít megelőzni, illetve kezelni a puffadást, oldja a görcsöket. Enyhén édes ízű, ezért magjából egész finom teát főzhetünk, de a konyhában a gumóját is megfőzhetjük, megsüthetjük, grillezhetjük, használhatjuk szószhoz, körethez, salátához is. Meglepően sokan termesztik Magyarországon, így kistermelőktől is hozzájuthatunk.
Vannak olyan esetek, amikor komolyan kell venni a puffadást, és a tünetekkel fel kell keresni az orvost.
Kiemelt kép: Getty Images