- Nemcsak Magyarországon, de az egész világon vezető halálok a szívroham.
- A nőknél másképp zajlik a szívinfarktus, mint a férfiaknál, és van egy tünet, ami hetekkel a szívroham előtt jelentkezik.
- A menopauza alatt és után nagyobb eséllyel csap le a szívroham, a nőknek érdemes évente egyszer kardiológián ellenőriztetni a szívműködést.
Bár anatómiailag a nők és a férfiak szívének felépítése ugyanolyan, a betegségek, rendellenességek másképp jelentkeznek a két nemnél. A menopauza a női szervezetet olyan kihívások elé állítja, amivel nehezebb egyszerre megbirkóznia, főleg, ha nem élünk egészségesen és tudatosan.
A hormonális változás az egész szervezet működését felborítja, hajlamosabbak leszünk a hízásra, a koszorúér- és vérnyomásproblémákra, a csontritkulásra és a vércukor-ingadozásra, valamint a koleszterinszintre is jobban kell figyelni. Ezek a tényezők pedig külön-külön is növelik a szívroham esélyét, de együttesen már nagyon nagy rizikófaktort jelentenek.
Mi is a szívroham?
A szívroham, vagyis a szívinfarktus egy életveszélyes állapotot idéz elő. Szívroham közben a szívizom egy része elhal, de nem mindegy, mekkora a létfontosságú szerv sérülése. Az infarktus a szív ereinek rossz állapotára, meszesedésére, szűkületére vezethető vissza, ugyanis ha a koszorúerek – amelyek a szívizmot oxigénben gazdag vérrel látják el – elzáródnak, akkor megszűnik a véráramlás egy adott szívizomrészhez, ami ettől elhal. Ilyen érelzáródást okozhat a túl sok érlerakódás vagy egy vérrög is, ami elakad a szűk érben.
Az érlerakódások kialakulásáért a magas vérzsírszint, vagyis a koleszterin felelős.
Ezért is fontos, hogy 40 éves kor felett rendszeresen, évente legalább egyszer ellenőriztessük vérvétellel a koleszterinszintet, a vércukrot és EKG-t is kérjünk, valamint érdemes a vérnyomást is hetente egyszer otthon megmérni.
Ha rendszeresen furcsán érezzük magunkat, légszomjat, szédülést, szapora szívverést – vagy éppen rendellenes szívdobogást –, gyengeséget vagy a végtagokba sugárzó bizsergést tapasztalunk, azonnal számoljunk be róla az orvosunknak.
A szívroham mellett ezek lehetnek a nőknél a mellkasi fájdalom okai.
Egy tünet előre jelzi a női szívrohamot
A férfiak szimptómáitól eltérően a nőknél atípusos tünetek jelentkeznek, ha súlyos szívproblémájuk van. Az olyan, sokak által ismert, szívrohamra jellemző jelek, mint a mellkasi fájdalom, a légszomj, a mellkasi szorító érzés, a szédülés és az általános rossz közérzet inkább a férfiakra jellemző.
Egy tanulmány szerint a nők 39%-a tapasztalt már a szívroham előtti hetekben furcsa emésztési tüneteket.
A Circulation című folyóiratban közzétett tanulmányból kiderült, hogy a nőknél a szívrohamot megelőző hetekben emésztési zavarok lépnek fel. A diszkomfort érzet mellett gyomorégés és más, bélben jelentkező jelek, valamint szorongás jelentkezik. A szívroham alatt ezek a kellemetlenségek felerősödhetnek, de még akkor sem gyanakodnak sokan, hogy ennek köze lehet a szívinfarktushoz.
Az emésztési zavar lehet fájdalom vagy kellemetlen érzés a has felső részében vagy égő fájdalom a mellcsont mögött (gyomorégés). Tehát a nőknél a koszorúér-betegség tünetei a gyomorban és körülötte jelentkeznek, emellett még a következő szimptómák is megjelenhetnek az infarktust megelőző hónapban:
- Szokatlan fáradtság (71 %)
- Alvászavar (48 %)
- Légszomj (42 %)
- Szorongás (36 %)
A hangsúly a megelőzésen van: népszerű vitamin védhet meg a szívrohamtól
A nők szívrohama alatt pedig a következő tünetek jellemzőek:
- Légszomj (58 %)
- Gyengeség (55 %)
- Szokatlan fáradtság (43 %)
- Hideg verejtékezés (39 %)
- Szédülés (39 %)
Mit tehetünk, hogy megelőzzük a szívrohamot?
Az egészséges életmóddal és rendszeres orvosi szűrésekkel sokat javíthatunk a szervezetünk állapotán, és jobb formába hozhatjuk magunkat. Az olyan kockázati tényezőket, mint a dohányzás és a cukros-zsíros ételek fogyasztása, érdemes kerülni. A szívbarát étrend friss gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, kevés többszörösen feldolgozott élelmiszert tartalmaz. Igyekezzünk sovány húsokat, halakat választani és
csökkentsük az édességek és a cukros üdítők fogyasztását.
Az egészséges táplálkozás mellett fontos még, hogy a vérkeringésünk jó legyen, ehhez pedig rendszeresen mozogni kell. Sétáljunk sokat, hetente három lakalommal végezünk olyan mozgást, amit az orvosunk is enged. Amennyiben túlsúllyal küzdünk, akkor dietetikus segítségével próbáljunk lassan megszabadulni a plusz kilóktól is. Ne egy szívroham figyelmeztessen bennünket arra, hogy változtatni kell, inkább előzzük meg a bajt!
A Nők Lapja Változókor magazin elérhető az újságárusoknál
Kiemelt kép: Getty Images