1. Alakítsunk ki egészséges étkezési szokásokat
Azt, hogy hogyan érezzük magunkat, alapvetően meghatározza a táplálkozásunk. Persze szó sincs arról, hogy teljesen le kell mondanunk a gyorsételekről, a zsíros, egészségtelen falatokról, ezek mennyiségét azonban érdemes jelentősen lecsökkenteni. Ha már huszonévesen hozzászokunk egy kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrendhez, ennek megtartása később sem fog nehézséget okozni, ráadásul már most jelentősen csökkenthetjük az elhízás, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét.
2. Kezdjük el időben a kollagén pótlását
Ez a fehérje a kötőszöveteink fő alkotóeleme, ami rugalmasságot ad a bőrnek, erősíti a porcokat, inakat és szalagokat, így azt az ízületvédelem egyik legfontosabb eszközének tekinthetjük. Testünk természetes módon termeli a kollagént, ez a folyamat azonban az idő előrehaladtával lelassul, ennek köszönhetően alakulnak ki a ráncok, ereszkedik meg a bőr és jelentkeznek az ízületi fájdalmak.
Érdemes tehát minél hamarabb elkezdeni ezen fehérje pótlását, melyet a jól megválasztott ételek mellett a megfelelő táplálékkiegészítők fogyasztásával valósíthatunk meg.
3. Mozogjunk rendszeresen
Valószínűleg mindenki tisztában van azzal, hogy a rendszeres sportolás elengedhetetlen a testünk karbantartása érdekében. A húszas éveinkben még nem gyötör minket a hátfájás, a testsúlyunkat könnyen kordában tudjuk tartani, és az ízületvédelem sem tűnik még olyan fontosnak, érdemes azonban időben elkezdeni a rendszeres testmozgást, hogy az az életünk természetes részévé válhasson. Ha így teszünk, azzal jelentősen javítjuk a teljesítőképességünket, a stressz-szintünket pedig csökkentjük, ez pedig már huszonéves korunkban is rendkívül hasznos.
4. Ne hagyjuk ki az egészségügyi szűrővizsgálatokat
A szerencsésebbek egészségi állapota huszonévesen alapvetően rendben van, ez azonban azzal is együtt jár, hogy elmaradnak a rendszeres orvosi látogatások. Kétségtelen, hogy számos vizsgálat szükségessége csak idősebb korban merül majd fel, évente egy laborvizsgálat elvégzése azonban már ilyenkor is javasolt, hiszen ennek segítségével számos, komolyabb betegséget csíphetünk el még időben, jelentősen javítva a gyógyulás esélyét.
5. Figyeljünk a mentális egészségünkre
A legtöbben húszas éveinkben fejezzük be a tanulmányainkat, ilyenkor kezdünk bele a karrierünk építésébe, ez pedig óriási stresszel jár együtt. Kezdetben úgy érezhetjük, hogy remekül kezeljük a problémás helyzeteket, a nyomás azonban bármikor túl nagyra nőhet, ez pedig könnyen kiégéshez, de akár depresszióhoz is vezethet.
Fontos tehát, hogy már ilyenkor ügyeljünk mentális egészségünkre: néha tartsunk egy kis szünetet, találkozzunk a barátainkkal és kapcsolódjunk ki, de ugyanilyen jelentősége van annak is, hogy pihenjük ki magunkat: próbáljunk meg naponta legalább 7-8 órát aludni és néha tartsunk egy kis digitális detoxot is, így el tudjuk terelni a gondolatainkat a folyamatos pörgésről.
Fektessünk a jövőnkbe
Fiatal korunkban úgy érezzük, miénk a világ: dolgozunk, szórakozunk és élvezzük az életet. Erről persze senkit nem szeretnénk lebeszélni, azt azonban ne felejtsük el, hogy a most meghozott döntések, a kialakított szokások alapvetően meghatározzák egész későbbi életünket. Legyünk tehát egy kicsit tudatosabbak, figyeljünk oda a testünk és a lelkünk karbantartására, így hosszú ideig maradhatunk egészségesek és energikusak.