Az ízesített vizek világában nincs megállás: alig ittuk meg az utolsó uborkás, cukormentes limonádénkat, újabb vízkombók várnak arra, hogy felfedezzük őket az egészséges életmód jegyében. A citromos víz régi történet, hiszen télen-nyáron isszuk, csak a hőmérséklet változik és a hozzáadott gyógynövény vagy zöldfűszer.
Hűsítőként óriási népszerűségre tett szert az uborkás víz, de aztán előbukkant az articsókás változat is, amelyet puffadásgátló bájitalként hirdettek, vagy a spárga víz, melyet vízhajtóként javasoltak.
Az interneten terjedő legújabb őrület az okra víz, ami iránt számokban is kimutatható az érdeklődés. Közösségi médiás felhasználók ezrei szerint az okra víz komoly egészségügyi előnyökkel bír, ezért mindenkinek javasolt, aki komolyan veszi az egészséges életmódot.
Mi az az okra?
Afrikában évszázadok óta használják ezt a rendkívül egészséges zöldséget, de itthon is egyre több helyen lehet kapni, sőt egyre többen fognak bele a termesztésébe is. A mályvafélék családjába tartozó esztétikus konyhakerti növény meglehetősen hőérzékeny, ezért jellemzően a déli területeken fejlődik ki igazán.
A szegények eledelének is nevezik. Egy 2015-ös, a fejlődő országok alultápláltsági problémáit vizsgáló tanulmány kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy az őshonos zöldségek fogyasztása segíthet-e az élelmezési bizonytalanságban.
A létfontosságú tápanyagokat, fehérjét, rostot, kalciumot, cinket és vasat tartalmazó okra az elsők között szerepelt.
A termése leginkább egy éretlen paprikára hasonlít, enyhe ízű, ropogós héjú, a színe pedig halványzöld. Sokoldalú felhasználása mellett az okra nagyon sok oldható rostot tartalmaz, a főzéskor kibocsátott nyálkát pedig remekül alkalmazhatjuk ételsűrítőként.
Miért fogyasszuk az okrát?
Kimagasló rosttartalma miatt az emésztőrendszer egészséges működésének segítéséhez ajánlják. A benne található C-vitamin az immunrendszert erősíti, de van benne magnézium és folsav is. Utóbbi miatt felmerült, hogy esetleg a várandósoknak is több okrát kellene fogyasztaniuk.
A zöldség tartalmaz továbbá antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket, például
flavonoidokat és fenolsavakat, amelyek segíthetnek csökkenteni a bélgyulladást.
Állatkísérleteket ugyan folytattak az okra hatásainak vizsgálatához, az emberekre vonatkozó széleskörű kutatás egyelőre nem áll a rendelkezésre. Egy 2019-es tanulmányból kiderült, hogy cukorbeteg patkányoknál az okra víz napi szinten történő elfogyasztása csökkentette a vércukorszintet és a gyulladást jelző markereket.
A várandósok vitaminjának hívott folsavat is tartalmaz az okra, ugyanakkor majdnem egy kilónyit kéne elfogyasztani a zöldségből ahhoz, hogy az orvosok által terhesség alatt javasolt napi 600 mikrogramm folsavat kinyerjék a leendő anyukák.
Egyes állatkísérletek szerint a flavonoidok jótékony hatással vannak a női termékenységre. Habár az okra is tartalmaz ilyen vegyületeket, közel sem annyit, mint más zöldségek, például a kelkáposzta és a lilahagyma.
Víz helyett jobb az egész zöldség
Az okravizet úgy állítják elő, hogy a nyers, szeletelt okrahüvelyeket egy éjszakán át hidegen áztatják, majd szűrőedény segítségével leszűrik. A nyálkás folyadéknak enyhén kesernyés íze van, már csak emiatt is érdemes ízesített víz helyett a teljes zöldséget elfogyasztani.
Az okra tápanyagainak egy része ugyan valószínűleg kiázik a vízbe, a koncentráció bizonyosan alacsonyabb, mintha valamilyen formában elkészítenénk a zöldséget. A zsenge terméseket használjuk leves- vagy saláta alapanyagként, de készíthetünk belőle savanyúságot, curryt, hústölteléket vagy ragut.
Az okra víz kockázatai
Habár az okra víz fogyasztása alapvetően biztonságos, ha naponta szeretnénk inni, érdemes előtte orvossal konzultálni. Az irritábilis bélszindrómában (IBS) vagy gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedőknek fokozott óvatossággal kell eljárniuk. Akárcsak a vesekőre hajlamosaknak is, az okra ugyanis oxalátokat tartalmaz, melyek hozzájárulnak a vesekő képződéshez.
Hidratálásnak persze jó ötlet lehet az okra víz, de arra a sima víz is tökéletesen megfelelő. A tápanyag koncentrációja miatt összességében jobban járunk, ha italkészítés helyett az ételeinkbe illesztjük be a zöldséget. Aki szeretné, és nincsenek egészségügyi problémái, bátran próbálkozzon az okra víz gyártásával.
Közben pedig felkészül a cikória és a lilahagyma…
Riasztó fogyókúrás trendek befolyásolják a fiatalokat.
Kiemelt kép: Getty Images