koraszülött cerny koraszülöttmentő

„Hiába ülünk mentőautóban, egy 40 dekás babával nem lehet száguldozni”

Nemrég lehetőségünk volt benézni a Peter Cerny Alapítvány kulisszái mögé, akik nélkül nem létezne ma Magyarországon professzionális koraszülöttmentés. Koraszülött-mentők meséltek elképesztően stresszes munkájukról, sőt még egy koraszülöttmentő-autóba is beleshettünk.

Neked is szorult már össze a szíved, amikor elhúzott melletted egy koraszülöttmentő-autó? Az ember kívülállóként is túlságosan jól el tudja képzelni, mennyi aggódással járhat, ha túl korán, az életre még nem teljesen készen születik meg egy baba. Azon, hogy a születése utáni pillanattól megfelelő ellátást kap-e, egészsége, sőt élete is múlhat. 

A koraszülött babák – koraszülöttségük fokával összefüggésben – nem mindig rendelkeznek az életben maradáshoz szükséges teljesen kifejlett, megfelelően működő szervekkel és fiziológiai rendszerekkel. Légzési és szívproblémáktól kezdve hőszabályozási nehézségeken át az immunrendszer fejletlenségéig sokféle komoly problémával küzdhetnek.

Minél kisebb súlyúak, és minél kevesebb időt töltöttek az anyaméhben, annál komplexebb támogatásra szorulnak. Ma már szerencsére akár az extrém koraszülött (a terhesség 28. hete előtt született) babáknak is esélyük lehet az egészséges felnőttkorra. Ennek eléréshez többek közt arra van szükségük, hogy világrajövetelük pillanatától a lehető legjobb ellátásban részesüljenek. 

A Peter Cerny Alapítvány 1989 óta biztosítja a koraszülöttmentés és szállítás professzionális feltételeit Magyarországon. Az Alapítvány fő célja, hogy magas szintű, szakszerű orvosi ellátást nyújtson a legkisebb és legsebezhetőbb páciensek számára, akik különleges figyelmet és gondoskodást igényelnek.

Ebben a korábbi cikkünkben szintén a koraszülöttség témájával foglalkoztunk. 

Az alapítvány és a Shell Hungary közös sajtótájékoztatóján nemcsak az alapítvány és a petrolkémiai vállalat együttműködéséről, hanem a koraszülött-mentés mindennapos kihívásairól is szó esett.

Együtt a koraszülött babákért

A Peter Cerny Alapítvány állami feladatot vállal át, amikor a speciális neonatológiai ellátásra szoruló babák szállításáról és sürgősségi ellátásról gondoskodik.

Pácienseik között újraélesztésre szoruló babák; érett, de valamilyen fejlődési rendellenességgel, azonnali beavatkozási igénylő állapottal születő csecsemők; illetve enyhe, súlyos és extrém koraszülött (a 22. és a 27. hét között világra jövő) kicsik is vannak. Emellett az Alapítvány kocsijai kísérik azokat a mentőket is, amelyek olyan édesanyákat szállítanak, akiknél idő előtt indult meg a szülés.

koraszulott-cerny-koraszulottmento

Apró életeket mentenek a Peter Cerny Alapítvény kocsijai (Fotó: Grayling)

Az Alapítvány munkatársai egy éjjel-nappal indulásra kész neonatológiai rohamkocsival, és egy indulásra kész, orvos nélküli neonatológiai mentőkocsival, valamint speciális diszpécser szolgálattal teljesítenek a hét minden napján, napi 24 órás szolgálatot.

A Vecsey Sarolta Mobilitási Üzletág-igazgató elmondta, hogy a Shell Hungary több mint 30 éve támogatja a Peter Cerny Alapítvány munkáját. A cég többek között teljes éves üzemanyag felhasználásukat fedezi, de segít munkaruházat- és eszközbeszerzésben is. A támogatás kiemelt jelentőségű, mert az Alapítvány működési költségeiknek csak mintegy felét fedezi a költségvetési támogatás.

Mindeközben a koraszülött ellátás és koraszülött-mentés költségigénye nagyon nagy. Az apró újszülöttek ellátásához speciális, a méretükre szabott és az ő igényeiknek megfelelő eszközökre és eljárásokra van szükség. Az adekvát, modern eszközökkel a koraszülött babák esetében komoly későbbi szövődmények védhetők ki, és jelentősen javulnak életkilátásaik is.

Koraszülöttmentés kalákában

Az alapítvány – mintegy 36 éve – akkor jött létre, amikor a koraszülöttmentés Magyarországon még gyerekcipőben járt, és a koraszülött újszülöttek túlélési esélyei lényegesen alacsonyabbak voltak a mainál – elsősorban a speciális orvosi felszerelések és szállítási lehetőségek hiánya miatt.

Dr. Somogyvári Zsolt a Peter Cerny Alapítvány kuratóriumi elnöke a sajtóeseményen részletesen beszélt arról, hogy a szolgálat elindításakor tulajdonképpen „kalákamódra” álltak össze a szükséges feltételek. Az alapítvány névadójától (az osztrák származású, később az USA-ba emigrált filantróp 2020-ban hunyt el) egy mentőautót kaptak, de nem volt anyagi keretük a speciális személyzetre. Somogyvári doktor ezért letette a mentőautó vezetéséhez szükséges pályaalkalmassági vizsgát, hogy ő maga vezethesse a mentőautót.

„Apránként állt össze minden. Az első személyzet például úgy nézett ki, hogy én vezettem az autót, egy másik orvoskollégám volt az ápoló, és egy harmadik kollégánk szolgált ténylegesen orvosként.

Így működtünk az első három hónapban. Azaz csak működtünk volna, ha lett volna pénzünk például üzemanyagra. Ekkor kaptuk a Shell felajánlását, és egy biztosítótársaság is megkeresett minket, hogy ingyen állják a biztosításunkat. Így, apránként épült fel a hazai koraszülött-mentés” – elevenítette fel dr. Somogyvári.

A Peter Cerny alapítvány ma már 51 intézménynek ad támogatást, és egyedülálló abban a tekintetben is, hogy szakembereik szükség esetén már a helyszínen megkezdik a sürgősségi ellátást. A szükséges vizsgálatokkal (például ultrahanggal) felmérve a babák állapotát, rögtön a speciális intézmények megfelelő osztályra tudják szállítani a segítségre szoruló babákat.

Így néz ki egy koraszülöttmentő-autó

Az Alapítványban most egy 6 fős orvos csapat, 11 nővér, 9 gépkocsivezető és 4 diszpécser biztosítja a hét minden napján 0-24 óráig elérhető ellátást. Az Alapítvány kocsijaival elsősorban az ország középső területeit fedik le, de szoros együttműködésben vannak a vidéki mentőszolgálatokkal is.

Ha például az ország egy távoli szegletéből kell Budapestre szállítani egy kicsit, gyakran adnak – ahogy ők mondják – randevút egymásnak valahol félúton. Így egyszerre tudják biztosítani, hogy hamar a neki megfelelő intézménybe jusson egy-egy baba, és azt is, hogy se ők, se vidéki kollégáik ne távolodjanak el túlságosan szolgálati helyüktől.

koraszulott-cerny-koraszulottmento

A koraszülöttmentő-autó legfontosabb felszerelése az inkubátor (Fotó: Grayling)

A sajtótájékoztatón lehetőségünk volt megnézni a mentőszolgálat egyik kocsiját is. Emellett dr. Lantos Lajos neonatológus szakorvostól megtudtuk azt is, hogy a koraszülött babák ellátásához mennyire speciális felszereltségű mentőkocsira van szükség.

A kocsikban két inkubátor és több életmentő eszköz található. Ezek kiemelkedő jelentőségűek, hiszen a koraszülött babáknál a testhőmérséklet szabályozása és a légzéstámogatás éppen olyan fontos, mint az elektrolit egyensúly fenntartása, ugyanakkor az ezekhez szükséges eszközöknek a babák méretéhez igazodva egészen apró kiadásban kell rendelkezésre állniuk.

A korababák méretére szabva

„Itt minden eszközt, módszert és mozdulatot a babák igényeire kell szabni. Képzeljük csak el: míg egy felnőtt tüdeje körülbelül egy felfújt lufiéval vetekszik, egy néhány száz grammos koraszülötté csak akkora, mint egy fürjtojás. A légzésszabályozást itt precíziós műszerekkel, patikamérlegen kell beállítani. De még az sem mindegy, hogy a kollégák hogy vezetik a kocsit” – mondja.

„Valóban nem – kapcsolódott be ifj. Czímer Mihály Endre kivonuló neonatológiai mentőgépkocsivezető, ápoló. A szakember a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy egy kis súlyú, törékeny újszülött esetében nem a gyorsaság az elsődleges szempont. „Sok múlik azon, hogyan vezetjük a kocsit. Nekem pontosan tudnom kell, ki van a hátam mögött.

Egy ilyen pici babával nem száguldunk, sőt! Van hogy 30-40 kilométer per órával megyünk csak,

és kifejezetten olyan utat igyekszünk keresni, ahol nem rázkódik alattunk a jármű. Nagyon kell vigyáznunk ezekre a sérülékeny betegekre” – teszi hozzá.

Az Alapítvány tevékenysége nem csak a mentésre és szállításra korlátozódik; a szakemberek az újszülöttek állapotának stabilizálásában és az életmentő beavatkozások elvégzésében is részt vesznek. A Peter Cerny Alapítvány munkatársai nemcsak szenvedéllyel, de elhivatottan is végzik munkájukat, és folyamatosan frissítik tudásukat, hogy lépést tartsanak a legújabb orvosi technológiákkal és ellátási protokollokkal is.

koraszulott-cerny-koraszulottmento

Vecsey Sarolta a Shell Hungary és Dr. Somogyvári Zsolt a Peter Cerny Alapítvány képviseletében érkezett az eseményre (Fotó: Grayling)

Dr. Somogyvári Zsolt nem kis büszkeséggel a hangjában számolt be arról, hogy dr. Lantos a témában írta PhD dolgozatát. Emellett az alapítvány fontos szerepet vállal a társadalom tájékoztatásában és a koraszülöttek helyzetének megismertetésében is.

A mi segítségünk is létfontosságú

Az Alapítvány munkája elképzelhetetlen lenne nemcsak a vállalatok és az alapítványban dolgozó szakemberek, de a pénzüket, idejüket, munkájukat áldozó civilek nélkül is. A sajtótájékoztatón részt vett Gyöngy-Murányi Zsuzsanna is, érintett szülőként lett az Alapítvány önkéntese, ma pedig már ő felel az Alapítvány social média posztjaiért, és ő figyeli a különböző pályázati lehetőségeket is.

És hogy miről olvas, aki a napokban az Alapítvány közösségi felületeire téved? Arról, hogy

a szervezet új autó vásárlására gyűjt, nem mindennapi módon.

Megkímélt állapotú koraszülöttmentőt kínálnak jótékony-célú, a valódi értékénél magasabb áron való átvételre, annak érdekében, hogy az így befolyt összegből újat vehessenek.

A Peter Cerny Alapítvány fenntartása nagyban függ azoktól a támogatásoktól és adományoktól, amelyek magánszemélyektől, vállalatoktól és különböző egyéb forrásokból érkeznek. A támogatások segítenek abban, hogy a szervezet továbbra is magas színvonalú szolgáltatást nyújtson és elérhetővé tegye ezt a segítséget minden rászoruló koraszülött számára. A Shell most egy újabb támogatási formával a segíti a mentést: a vásárlók gyűjtőpontjaikkal is adakozhatnak. 

Aki szeretné a hiánypótló munkát támogatni, közvetlenül a Peter Cerny Alapítványnak is adományozhat.

Ebben a korábbi cikkünkben a koraszülöttek világnapjáról írtunk.                 

Kiemelt kép: Getty Images