Ettél már halálos ételt? A thaiföldi konyhának világszerte, így Magyarországon is óriási rajongótábora van. A legfrissebb alapanyagok rafinált felhasználásához, az édes, a savanyú, a sós és a csípős ízek harmóniájához kevesen értenek úgy, mint a thai szakácsok.
Az olyan finomságok, mint a pad thai, a zöld curry vagy a tom yum leves a világ minden táján népszerűek. Még akkor is, ha minden országban egy kicsit a helyi közönség szája ízére szabják őket. Értsd: nem olyan csípősek, nem olyan rafináltak, de így is nagyon-nagyon finomak.
Van azonban ennek a nagyszerű konyhai kultúrának egy olyan fogása is, amiben nem annak csípőssége vagy rafinált fűszerezése az extra. Hanem az, hogy potenciálisan halálos.
A halálos koi pla
A koi pla, egy hagyományos, salátaszerű ételkülönlegesség, ami Thaiföld északkeleti részéről, az Isaan régióból származik. Ez az étel darált/aprított nyers (korábban sóval és rizzsel fermentált) halból, fűszerekből és citromléből készül. Azoknak, akiknek a különböző nyershalas sushik is a napi rutin részét képezik, kifejezetten ínycsiklandó kombináció, nem igaz?
Bár ártalmatlannak, sőt kifejezetten finomnak hangzik, a koi pla fogyasztását régóta összekötik egy igen agresszív májrák-típussal, az úgynevezett cholangiocarcinomával, azaz az epeúti rákkal. Ráadásul nem csak az étel rendszeres, folyamatos fogyasztása jelent óriái kockázatot a májrák szempontjából.
Akár már egyszeri fogyasztása is tragédiába torkollhat.
Halálos métely
A koi pla legfőbb veszélyét a benne található nyers, édesvízi hal jelenti. Az étel elkészítéséhez legtöbbször a Mekong folyóból származó haracsaféléket vagy tilápiát használnak. Ezek a halak nem ritkán hordozzák a májmétely nevű parazitát. Ez az élőlény fogyasztás után az epeutakban élősködhet éveken keresztül, súlyos, sokáig észrevétlen gyulladást okozva.
A folyamat végül halálos epeúti rákhoz vezethet. Az epeúti rák a máj és az epeutak rákos megbetegedése, mely sárgasággal, viszketéssel, alhasi fájdalommal, fogyással, étvágytalansággal és hányingerrel jár. Ez a betegség különösen gyakori abban a régióban, ahol a koi plát generációk óta fogyasztják. Becslések szerint Thaiföldön évente mintegy 20 000 ember hal meg a betegséggel összefüggésben.
Annak ellenére, hogy a veszélyek ismertek, a koi pla sokak számára ma is alapvető étel arrafelé. Az étel gyorsan, olcsón és egyszerűen hozzáférhető alapanyagból, ugyanilyen gyorsan, olcsón és egyszerűen elkészíthető. Így könnyen elérhető az alacsonyabb jövedelmű közösségek számára is. Ráadásul fermentált alapanyaga sokáig eltartható, így egész éven átívelő proteinforrást jelenthet.
Kulturális tényezők is szerepet játszanak abban, hogy sokan ma is fogyasztják az ételt az ismert veszélyek ellenére. Egyesek szerint a hal főzése csak elrontaná az étel jellegzetes ízét. Mások úgy vélik, hogy a sors, sőt a karma dönti el, hogy valaki beteg lesz-e vagy sem. Ráadásul a koi plát gyakran közösen fogyasztják, azaz élvezetének egyfajta rituális, közösségépítő szerepe is van.
A thaiföldi orvosok ma már aktívan oktatják a lakosságot, különösen a gyerekeket annak érdekében, hogy tudatosítsák a nyers hal fogyasztásának veszélyeit, emellett ma már olyan szűrővizsgálatok is elérhetők, melyekkel korán felismerhetők a betegség jelei.
Sajnos azonban az ilyen és ehhez hasonló egészségügyi ellátások éppen a leginkább érintett, szegény régiókban nem érhetők el, emellett a hosszú ideje fennálló étkezési szokások megváltoztatása nehéz feladat, és sokan, főleg az idősebb generációkban a végsőkig ellenállnak az étrendi változtatásoknak. Azaz akár halálos, akár nem, eszik a koi plát.
Annak érdekében, hogy csökkentsék a kockázatokat, szakemberek azt javasolják, hogy fogyasztás előtt mindenképpen fagyasszák le a halat, akik mindenképpen erre a különlegességre vágynak. Akik pedig étteremben fogyasztanának ilyesmit, alaposan nézzenek utána annak, milyen forrásból szerzi be az adott étterem a halat.
És azt tudtad, hogy van egy olyan mindennapos szokásunk, ami halálos betegséghez vezethet?
Kiemelt kép: Getty Images