- Nem érdemes drogériában kapható, otthon végezhető pajzsmirigy-tesztre költeni, inkább laborvizsgálatot csináltassunk.
- Az alulműködésnek van néhány nem várt intő jele.
- Akár alul-, akár túlműködik a pajzsmirigy az egész alapanyagcserét felborítja.
Nehéz elképzelni, hogy ez a kicsi szerv, a pajzsmirigy milyen nagy problémákat okozhat, ha nem megfelelően működik. A pajzsmirigy elégtelen működésének egyik legutálatosabb tünete a hirtelen hízás vagy fogyás, attól függően, hogy alul- vagy túlműködik.
Miasnikov Tímea, a Hormon Balance program egyik megalkotója szerint a következő tüneteket kell komolyan venni, ha huzamosabb ideje fennállnak.
A pajzsmirigy rossz működésének jelei
A pajzsmirigy alulműködése esetén tipikus és látványos tünet az indokolatlan hízás, a csökkent testhőmérséklet, a kevés izzadás, az alacsony nyugalmi pulzusszám, a depresszió, a szokatlan fáradtság, a nagyon száraz bőr és a hajhullás.
A mirigy túlműködésekor például gyakori a hirtelen fogyás fokozott étvágy mellett is. Figyelni kell a lelki tünetekre is: jellemző ilyenkor az idegesség, állandó feszültség, alvászavar, de a fokozott pulzus, magas vérnyomás, izomgyengeség is árulkodó lehet. A golyva, azaz a megnagyobodott mirigy szintén a pajzsmirigy túlműködésének tünete.
Mint egy irányítótorony – Miért fontos a pajzsmirigy?
„A pajzsmirigy funkciói nagyon összetettek, és mind az alul-, mind a túl működés egészségkárosító hatású – figyelmeztet Miasnikov Tímea. – Mindkét esetben diabetogén hatással is kell számolni, vagyis az inzulintermelés, a máj és az epe funkciói is romlani fognak. Ha tartósan fennáll a pajzsmirigyprobléma, akkor szervkárosító hatásai is lehet, ezért nagyon fontos, hogy időben észrevegyék a problémát, és az orvos pontos diagnózist állítson fel!”
Teszteljünk vagy ne?
A szakember szerint semmiképpen se alapozzunk otthon végezhető pajzsmirigy-hormontesztek eredményeire.
Mindig laborban csináltassunk vérelemzést, és a hormonértékek alapján bízzuk az endokrinológusra a diagnózis meghatározását. Ha nagyon hosszú a várólista az endokrinológián, akkor a pajzsmirigy-funkciókról csináltassunk vérképet, kérjük laboráns és dietetikus szakember segítségét a véradatok megértéséhez, amíg el nem jutunk specialistához.
„Pajzsmirigyproblémák esetében nagyon fontos az egyénre szabott terápia és a folyamatos konzultáció, hiszen ezzel hosszú távra megalapozzuk az egészségünket” – teszi hozzá a szakember.
Rakoncátlan hormonok
Hashimoto pajzsmirigygyulladás és a Graves-Basedow-kór autoimmun betegségek, amelyek nyolcszor magasabb arányban jelentkeznek a nőknél. Ezeke a szindrómákat általában az ösztrogéndominancia vagy az ösztrogéntermelés megváltozása okozza.
Szülés után vagy azt követő 5 évben nagyobb az esély ezen betegségek a kialakulására,
így nagyon sok fiatal nő szenved a tünetektől. A másik érintett csoport az 50 év feletti nőké, akiknél az ösztrogénszint csökkenése okozhat pajzsmirigyproblémákat. Ezekben az életszakaszokban mindenképp kiemelten figyeljük a test jelzéseire!
Milyen a jól felépített terápia pajzsmirigyre?
Miasnikov Tímea szerint a jól felépített pajzsmirigy-protokoll mindenképpen egyénre szabott. Nem jó ötlet a „barátnőmnek is bevált!” vagy „a szomszéd ajánlotta, hogy próbáljam meg!” vagy a közösségi médiában hirdetett „pajzsmirigy regeneráló vitamin” és hasonló általános megoldások választása, mert
egy ilyen rossz döntéssel akár nagyobb bajt is okozhatunk, mint ami eredetileg volt.
„Egyedi a laborérték, hogy mi mennyire tér el, és ezek egymással milyen összefüggésben vannak. Fontos az életkor, a fittség, a testösszetétel és az életmód is. Például dohányzik-e, iszik-e alkoholt, mennyit alszik, dolgozik és stresszel – sorolja a szakember. – Csak az összes paraméter elemzése, és az összefüggések analízise alapján lehet egy jó diagnózist felállítani. Ha ez megvan, akkor az életvitelbe jól beépíthető életmód programmal, adott esetben gyógyszeres terápiával jó eredményt lehet elérni.”
Kapcsolódó: Hashimoto-szindróma – Minden 5. embert érinti ez a pajzsmirigyprobléma, mégis sokan azt hiszik, divatbetegség
Kiemelt kép: Getty Images