- Az ekcéma rengeteg embert érint, ám pontos oka nem teljesen tisztázott.
- Egyes típusai eltérő tünetekkel járnak, de mindegyik kellemetlen.
- Ha stressznek vagyunk kitéve, súlyosbodhat az ekcémánk.
Sokak életét már gyerekkorban megkeseríti az ekcéma, amely viszkető, vöröslő és fájdalmas bőrfelülettel jár, de valakinél hámlást, másoknál kiütést is okoz. Van, aki középkorúként találkozik először a betegséggel, és bármilyen ételnaplót vezet is, nem sikerül rájönni, hogy mi váltja ki a tüneteket.
A bőrt irritáló ekcéma egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, ami különböző formákban jelentkezhet. A gyulladás a bőr védelmi mechanizmusának gyengülése, valamint a bőrön keresztüli allergiás reakciók, irritáló anyagokkal való érintkezés, illetve genetikai hajlam következményeként alakul ki. Habár az ekcéma pontos oka nem teljesen tisztázott, egyes tényezők, például genetikai hajlam, környezeti ingerek, immunológiai eltérések és a pszichés stressz mind szerepet játszhatnak a kialakulásában.
Az ekcéma típusai
Az ekcéma alábbi típusai fordulnak elő a leggyakrabban:
1. Atópiás dermatitisz (atópiás ekcéma)
Ez a leggyakoribb típus, amely főként gyermekeknél jelentkezik, de felnőtteknél is előfordulhat. Általában a bőr szárazsága, viszketés és kipirosodás jellemzi, és allergiás reakciók váltják ki. Az atópiás ekcémát az öröklött hajlam és a környezeti tényezők is befolyásolják.
2. Kontakt ekcéma
Ez a típus akkor alakul ki, amikor a bőr közvetlenül érintkezik egy irritáló anyaggal vagy allergénnel, például bizonyos vegyszerek, szappanok, kozmetikai termékek összetevőivel vagy nikkellel. A bőr viszketése, kipirosodása és hámlása jellemzi.
3. Seborrhoeás dermatitisz
Ez a fajta ekcéma a fejbőrön, az arc bőrén és a test más, olajos területein jelenhet meg. Zsíros, pattanásos kiütések és korpásodás jellemzik, és gyakran a túlzott faggyútermelés okozza.
4. Dyshidrotikus ekcéma
A kéz és a láb ujjain jelenik meg kis hólyagok formájában, és jellemzően viszketést, égető érzést vált ki. Az okok között szerepelhet a stressz, a hőmérsékletváltozás és bizonyos allergiák is.
5. Neurodermatitisz
Akkor jelentkezik, amikor a bőr viszketését és dörzsölését nem tudjuk kontrollálni, ami további irritációt okoz. Az érintett terület gyakran duzzadt, piros és vastagabb lesz.
Az ekcéma lelki okai között vezető a stressz
A stressz jelentős szerepet játszik az ekcéma kialakulásában és súlyosbodásában. Legnagyobb szervünkként a bőrünk fokozott érzékenységgel reagál a környezeti és a lelki megterhelésekre. Amikor stresszes helyzetbe kerülünk, a szervezet fiziológiás reakciót vált ki, ez az úgynevezett „harcolj vagy menekülj” reakció. Stressz hatására a testben megnövekvő kortizolszint gyulladást válthat ki, és súlyosbíthatja a meglévő bőrproblémákat.
Emellett a negatív lelki változások hatására az immunrendszer működése is megváltozhat, ami ugyancsak hozzájárulhat az ekcéma tüneteinek fokozódásához.
Legyen szó túlterheltségről, magányról, átmeneti feszültségről, szorongásról vagy kezdődő depresszióról, a mentális egészségünk egyéni hajlamtól függetlenül is hatással lehet az ekcéma kialakulására. A stresszre adott válaszok egyike lehet a viszketés is, ami károsíthatja a bőr védőrétegét, és fokozhatja a tüneteket. A súlyosbodó viszketés alvási nehézségeket okozhat, illetve szorongást válthat ki az egyénből. Az elhúzódó gyógyulási idő pedig további stresszt idézhet elő – ezzel pedig az ördögi kör bezárul.
Ekcéma ellen nem elég a krémezés
Nagyon fontos, hogy ekcéma esetén a fizikai tünetek enyhítése és a bőrápolás mellett ne felejtkezzünk el a stressz kezeléséről sem. Nélkülözhetetlen a jó és rendszeres alvás, hiszen csupán megfelelő pihenéssel tud regenerálódni a szervezet, és a nyugalom a lelki egyensúly megőrzésében is segít.
Alapvető fontosságú a szélsőségeket nélkülöző étrend és a fizikai aktivitás. A rendszeres testmozgás nem csupán a stressz csökkentésében segíthet, de javítja az általános egészségi állapotot is. Érdemes kipróbálni az egyes relaxációs technikákat: a különböző légzőgyakorlatok, a meditáció, vagy izomrelaxáció hasznos eszközök lehetnek a stressz oldásában. Segíthet a kognitív viselkedésterápia is – különösen abban, hogy azonosítsuk a stressz forrását.
Habár a mentális egészség és az ekcéma közötti kapcsolat még mindig nem teljesen tisztázott, a kutatások rávilágítanak arra, hogy a stressz jelentősen hozzájárul a tünetek súlyosbodásához. Érdemes komplex megoldásban gondolkodni. A bőr védőrétegének megerősítése mellett fontos a szorongás és a stressz csökkentését célzó kezelés is.
Kapcsolódó: Ekcéma és forró fürdő? Mutatjuk a választ az örök kérdésre!
Kiemelt kép: Getty Images