alvás meleg fűtés

Ha ezt elolvasod, többet nem akarsz majd melegben aludni

Kutatások bizonyítják, hogy hűvösebb hálószobában jobban lehet aludni. De kinek mi a hideg?
  • A környezetnek és a szervezetünknek is az az ideális, ha 18–19 Celsius-foknál nincs melegebb éjjel az otthonunkban.
  • A lehető legrosszabbak a melegítő takarók és palackok. Ezek becsapják a szervezetet és rossz alvásminőséget okoznak.
  • Ha mindig túl melegben alszunk, annak hosszú távon egészségkárosító hatása lehet.

Rengeteg okot fel lehet sorolni, hogy miért jó télen is meleg lakásban lenni: otthonos, kényelmes, mert nem kell sok rétegbe burkolózni, gyorsan megszáradnak a kiteregetett ruhák, nem fázik meg a derekunk, ha lerúgjuk éjjel a takarót, és a trópusi dísznövényeink is élvezni fogják a benti klímát.

Viszont meleg lakás elleni érv is rengeteg van. Az első, hogy rettenetesen terheli a természetet és a szervezetünket is. Ha sokat vagyunk a 25 Celsius-fokra felfűtött lakásban, akkor állandóan kiszárad a nyálkahártyánk (fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre), főleg a torkunk és a szemünk száradhat ki. És nem utolsó sorban az alvás is jobb minőségű lehet, ha alacsonyan tartjuk hőmérsékletet.

Mi az egészséges hőfok alváshoz?

Tehát rengeteg érv szól a finom, meleg hálószoba mellett és ellen is. De ki mondja ki az utolsó szót? Egy klinikai kutatás! Az amerikai National Sleep Foundation kutatása szerint szigorúan 18,1 fokban lehet a legjobbat aludni, más szakmai ajánlások megengedőbbek.

Azok szerint 20–21 Celsius-fok az ideális a kielégítő alváshoz.

Az alvási kísérletekben általában azt vizsgálják, mennyire pihentető az alvás, és ezt az alvás ciklusainak váltakozásából tudják meghatározni. A kutatások kimutatták, hogy mind a mélyalvási, mind a gyors szemmozgásos REM-fázisban romlik az alvásminőség, ha túl melegben alszunk.

alvás meleg fűtés

Nappal lehet jó meleg, de alváshoz vigyük le a hőfokot! (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: Sokszor felriadsz éjjel? Ez a gyors trükk segíthet visszaaludni

Az alvás alatti hőszabályozásunkat teljesen összekuszálja, ha meleg szobában és pluszban dunyha alatt durmolunk, márpedig ez utóbbi határozza meg többek között az alvás-ébrenlét ciklusunkat. Elég, ha az egyik fázis sérül, máris sokkal fáradtabban fogunk ébredni reggel. 

Leegyszerűsítve, ha a testünk meleget érzékel, akkor felszínessé teszi az alvást, fel is ébredhetünk az izzadásra, vagy arra, hogy melegünk van. Az egész negatív folyamat hosszú távon alvászavarhoz vezethet, ami pedig a szervezet működését több ponton aláássa. (Sok cikkben foglalkoztunk már az alvászavar romboló hatásairól, a linkre kattintva eléred ezeket az írásokat.)

Hogyan aludj, ha fázós vagy?

Nem kell teljes síöltözetbe bújni, sőt, tilos! Eláruljuk, hogyan szoktasd magad át a hűvös hálószobára „fájdalommentesen”:

  • Vegyél fel kényelmes pamutpizsamát vagy hálóinget, és válassz olyan paplant, párnát, ami a lehető legkényelmesebb számodra. 
  • A zoknit felejtsd el, a fent említett hőszabályozás miatt jobb, ha türelmesen megvárod, hogy a takaró alatt magától felmelegedjen a lábad.
  • Ha zavar a tollpaplan zörgése, akkor vegyél gyapjú felhasználásával készült súlyozott takarót, ami teljesen átölel egész éjjel.
  • Fázós lábbal az a legjobb, ha meleg, flanel lepedőt használsz, ha ez sem elég, akkor tehetsz magad alá vékony pokrócot is.
  • Már lefekvés előtt egy órával kapcsold le a fűtést 18–20 fokos hőmérsékletre!
  • Ha annyira utálod a hideg lakást, hogy nem akarod előbb lehűteni, akkor mindenképp szellőztess legalább 10 percet lefekvés előtt.
  • Nagyon népszerűek az elektromos melegítőtakarók. Ezek is teljesen összezavarják a hőszabályozást alvás közben, ha egész éjszakára bekacsolva hagyod, és még tűzveszélyes is lehet. Melegítsd elő az ágyadat az elektromos melegítőtakaróval, ha nagyon zavar a hideg lepedő, de amint bebújtál, kapcsold is ki és tedd félre!

Kapcsolódó: Így ágyazz meg estére, ha fázós vagy! Remekül fogsz aludni hideg szobában is

Kiemelt kép: Getty Images