egészség köröm körömápolás vitamin

Ezekre a vitaminokra van szükség, ha egészséges körmöket szeretnél

Ha te is azt vetted észre, hogy rosszabb állapotban van a körmöd, mint pár hónappal ezelőtt, nem vagy egyedül.

A hideg idő és a fűtött helyiségek száraz levegője ugyanis kiszárítja a bőrt és a körmöket: törékenyek, repedezettek lesznek. De nem csak a fűtés és a kinti hideg a ludas, ha rosszul néz ki a köröm. Télen gyakori a D-vitamin-hiány is, ami szintén negatívan hat a körmök egészségére. A hidegebb hónapokban ráadásul kevesebb friss gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, ami vitamin- és ásványianyag-hiányhoz vezethet. Ez azonnal meg is látszik az ember körmén. 

Pedig a szép és egészséges köröm nagyon sokat tesz az ember megjelenéséhez. Ha azt szeretnénk, hogy körmünk télidőben is egészséges legyen, érdemes megismerni, melyek azok a vitaminok, amik felelnek a köröm állapotáért. Jó, ha tudjuk azt is, melyek azok az élelmiszerek, amelyekből természetes módon vihetjük be a szükséges mennyiséget, ugyanis nem kell feltétlenül vitaminkészítményekhez nyúlni, ha támogatni szeretnénk szervezetünk egészségét. 

1. Biotin

A biotin (azaz a B7 vitamin) hozzájárul a köröm erősségéhez és rugalmasságához,  emellett serkenti a keratintermelést is, ami a körmök fő építőanyaga.

A biotin hiánya törékeny, repedező körmöket eredményez.

A tojás, a diófélék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonák és az édesburgonya kiváló biotinforrások, ezért ha egészséges körmöket szeretnénk, fogyasszuk ezeket rendszeresen. 

2. E-vitamin 

Az E-vitamin erős antioxidáns hatású és védi a körmöket a szabad gyökök okozta károsodástól. Segít fenntartani a körömágy bőrének hidratáltságát is. Nagy mennyiségben van ott a növényi olajokban, a dióban, spenótban és az avokádóban is, így egy nagy kupac zöldsaláta jó adag olajjal kifejezetten ínycsiklandó körömvédő fogás. 

3. A-vitamin

Az A-vitamin testszerte elősegíti a sejtek regenerálódását, ami nagyon fontos a körmök egészséges növekedéséhez. Hiánya száraz és gyenge körmöket eredményez. Ha pótolni szeretnénk, együnk sok sárgarépát, édesburgonyát, májat, tojássárgáját.

egeszseg-korom-koromapolas-vitamin

Hiába viszünk be elég vitamint, rágással tönkretesszük a körmünket (Fotó: Getty Images)

4. C-vitamin

A C-vitamin részt vesz a kollagéntermelésben, ezáltal javítja körmök erősségét és szerkezetét. Hiányát többek közt a köröm lassú növekedéséről vehetjük észre. Ha ezt tapasztaljuk, hogy körmünk sehogyan sem akar tempósan nőni, jöhetnek a citrusfélék, a paprika, a brokkoli, és a kivi.

5. D-vitamin

A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását, ezáltal erősíti a körmöket, hiánya viszont törékeny körmökhöz vezethet. A napfényszegény időszakokban a zsíros halak, a tojássárgája, és a D-vitaminnal dúsított élelmiszerek lehetnek segítségünkre a pótlásában.

6. Vas

A vas hozzájárul az oxigén szállításához, ami a körmök egészséges növekedéséhez elengedhetetlen. A hiány egyik jellemző tünete a bemélyedő, kanál formájú köröm. Ha szeretnénk biztosítani a megfelelő tápanyagellátást, jó tudni, hogy a húsok, a spenót, a lencse és a tofu nagy mennyiségben tartalmazzák.

7. Cink 

A cink szintén nagy szerepet játszik a sejtosztódásban és regenerációban, ami a körmök növekedéséhez szükséges. Hiánya fehér foltokat és törékenységet okozhat. A tenger gyümölcsei, a tökmag, a hüvelyesek és a dió segíthetnek elegendő mennyiséget bevinni.

8. Kalcium

A kalcium erősíti a körmöket és segít megelőzni a töredezést, ezért nélkülözhetetlen ha egészséges és ápolt körmöket szeretnénk. Kalcium a tejtermékekben, mandulában, brokkoliban és szezámmagban van bőven.

egeszseg-korom-koromapolas-vitamin

Egészséges körmön a manikűr is jobban mutat (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: A köröm egyik leggyakoribb betegségéről korábban is írtunk. 

Téli körömápolás

  • Ha egészséges körmöket szeretnénk a zord időjárásban is, nemcsak a vitaminpótlásról kell gondoskodnunk. Másképpen is védenünk kel a körmöt.
  • Ápoljuk körmünket kívülről is: használjunk E-vitamint vagy sheavajat tartalmazó kézkrémet. Emellett hetente egyszer alkalmazzunk körömápoló olajat a körmök és a körömágy hidratálására.
  • Mindig használjunk kesztyűt házimunka közben, hogy elkerüljük a vegyi anyagokkal való érintkezést, és mindig válasszunk kímélő körömlakklemosót.
  • Fontos, hogy télen mindig viseljünk kesztyűt a hideg ellen, hogy a körmeink ne száradjanak ki, és legyünk mindig óvatosak körmünk ápolásakor. Óvatosan, finom reszelővel reszeljünk és ne vágjuk egészen csutkára a körmöt. 

Amikor beteg a köröm

Előfordul, hogy körmünk szépsége nem vitaminhiány, vagy a nem megfelelő ápolás következtében lesz oda. Érdemes odafigyelni az esetleges betegségekre is, amik speciális kezelést igényelnek. 

A körömgomba gyakori probléma, amely vastag, elszíneződött és törékeny körmöket eredményez, és mindenképpen gyógyszeres kezelést igényel. Az alulműködő vagy túlműködő pajzsmirigy a köröm elvékonyodását vagy töredezését okozhatja. Ha ilyesmit tapasztalsz, és a dolog nem javul a megfelelő vitaminpótlás hatására sem, keresd fel az orvosodat. 

Az olyan betegségek, mint a pikkelysömör, a körmöket is érinthetik, repedést, elszíneződést okozva, míg a különböző autoimmun betegségek a köröm növekedését lassíthatják. Érdemes ezekre a jelekre is odafigyelni. 

A köröm beütése vagy túlzott igénybevétele szintén repedést, beszakadást eredményezhet. A körömágy sérülése után ráadásul baktériumok telepedhetnek meg, ami gyulladást és fájdalmat okozhat. Ha ilyet észlelsz, keresd fel háziorvosodat. 

Kapcsolódó: Ebben a korábbi cikkben részletesen írtunk arról, hogyan árulkodik a köröm az egészségről. 

Kiemelt kép: Getty Images