A krónikus székrekedés világszerte milliókat érintő probléma, amely a világ nyugati részén a lakosság körülbelül 20%-át sújtja.

A székrekedés hátterében több tényező, olykor több kiváltó ok együttes hatása állhat. Az étrend, az életmódbeli szokások, a különféle gyógyszerek és egészségügyi állapotok mind felelősek lehetnek az állapot kialakulásáért.

Az esetek jelentős részében a krónikus székrekedés oka ismeretlen, ezt az állapotot idiopátiás székrekedésnek nevezi a szakirodalom.

Mindenkivel előfordul, hogy alkalmanként gondja akad székletével. Ha azonban rendszeres, hogy heti háromnál kevesebbszer van székletünk, ami ráadásul kemény, száraz, vagy csomós, az problémára utal.

Ha emellett nehézségeket vagy fájdalmat érzünk ürítés közben, és az az érzésünk, hogy a bélmozgás nem teljes, székrekedésünk van. 

10 módszer székrekedés ellen

A következő természetes, székrekedés elleni megoldások és háziszerek otthoni környezetben is alkalmazhatók, és sokuk hatékonyságát tudományos kutatások támasztják alá.

1. Szennalevél

A szennalevél egy biztonságos és hatékony gyógynövény, amely intenzíven serkenti a bélmozgásokat. Rövid távú használatra ajánlott, de ha a tünetek pár nap alatt nem múlnak el, érdemes orvoshoz fordulni. Gyógynövényboltban szerezhetjük be, teaként érdemes fogyasztani.

2. Több rost

A rostbevitel növelése elősegíti a széklet lágyítását és a bélmozgások rendszerességét. Az oldható rostok, mint a psyllium (útifűmaghéj), különösen hatékonyak lehetnek a székrekedés kezelésében. Gyógynövény-készítményeket, illetve táplálékkiegészítőket forgalmazó boltokban juthatunk hozzá. 

3. Víz

A dehidratáció székrekedést okozhat. A széklet lágyítására (egyes beszámolók szerint legalábbis) a szénsavas víz hatékonyabb lehet, mint a csapvíz, viszont kerülni kell a cukros üdítőitalokat, amelyek ronthatják a helyzetet. Egy egészséges felnőttnek, ha nem végez megterhelő fizikai munkát, a mostanihoz hasonló hűvös időben mintegy 2,5 liter vízre van szüksége naponta.

székrekedés ellen otthon házilag ital

Nemcsak a víz, de mindenféle (nem cukros) folyadék segíthet a székrekedés kezelésében (Fotó: Getty Images)

4. Mozgás

A rendszeres, mérsékelt testmozgás, például sétálás, úszás vagy biciklizés, segíthet a bélmozgások serkentésében és a székrekedés tüneteinek enyhítésében. Ha hosszú edzésre, sétára nincs időnk, akkor napi 100-150 hasizomgyakorlat (hasprés, felülés, lábemelés) is segíthet a belek átmozgatásában.

5. Probiotikum

A probiotikumok javíthatják a bélben bélbaktériumok egyensúlyát, ami elősegítheti az emésztést és a rendszeres székletürítést.

Több joghurt, savanyú káposzta és kimchi fogyasztása ajánlott,

nemcsak a székrekedés kezelésére, de általános egészségmegőrzésre is. 

6. Magnézium-citrát

Ez a vény nélkül elérhető étrendkiegészítő szer ozmotikus (azaz a székletbe vizet vonzó) hatása révén hatékonyan segíthet a székrekedés enyhítésében.

7. Kevesebb tej

A laktózintolerancia vagy a tejfehérje-érzékenység székrekedést okozhat. Ilyen esetekben érdemes más kalciumban gazdag ételeket keresni. Ráadásul intolerancia nélkül is észlelhetünk hasfogó hatást tej fogyasztásakor, ilyenkor megint csak érdemes felhagyni az itallal. 

8. Prebiotikum

Az olyan prebiotikus rostok, mint például az inulin, elősegítik az emésztőrendszer egészségét és a bélbaktériumok egyensúlyát.

Magas inulintartalmú ételek például a csicsóka, fokhagyma, hagyma és banán.

9. Szilva

A szilva és a szilvalé, pláne az aszalt szilva természetes hashajtó hatású, köszönhetően a benne lévő rostnak és szorbitolnak. Napi 7 közepes szilva fogyasztása hatékony lehet a székrekedés ellen. 

10. Kávé

A koffein stimulálja, azaz mozgásra serkenti  a bélizmokat, ami elősegítheti a székletürítést. A kávé kis mennyiségben oldható rostokat is tartalmazhat, amelyek megint csak hozzájárulnak az emésztés megfelelő ritmusához.

székrekedés hashajtó gyógymod

A kávé is sokat segíthet a székrekedés kezelésében (Fotó: Getty Images / Canva)

Alacsony FODMAP

Az alacsony FODMAP diéta különösen hasznos lehet azok számára, akik IBS-hez társuló székrekedéssel küzdenek.

Kapcsolódó: Erről a székrekedést is enyhítő diétáról itt olvashatsz. 

Érdemes kipróbálni, mert az alacsony FODMAP diéta székrekedés enyhítése mellett számos egyéb kedvező élettani hatással jár. 

Vény nélkül

Ma már orvosi recept nélkül is a legkülönbözőbb hashajtók, például térfogatnövelő rostok, székletlágyítók, stimulánsok és ozmotikus hashajtók állnak rendelkezésre. Noha ezek vény nélkül elérhetők, fontos, hogy konzultálj orvossal vagy gyógyszerésszel a legmegfelelőbb választás érdekében, és hogy elkerülhető legyen a szerekhez való hozzászokás. 

Ha a házi praktikák nem vezetnek eredményre, megint csak fordulj orvoshoz, hogy azonosítható legyen a pontos kiváltó ok, és megfelelő kezelésben részesülj.

És végül: ne feledkezz meg arról sem, hogy a megfelelő székletürítési póz nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy ha székrekedésünk is van, könnyebben jöjjön ki, aminek ki kell jönnie!

Kapcsolódó: Ebből a cikkünkből az is kiderül, miért küzd több nő székrekedéssel, mint férfi. 

Kiemelt kép: Getty Images