erős orrfújás megfázás tünetei

Megfázás: az orrfújás valóban ront a helyzeten?

Azt hihetnénk, hogy az orrfújás enyhíti a nátha tüneteit, hiszen végre kapunk levegőt. Nem mindegy azonban, hogy hogyan és mekkora lendülettel fújunk...
  • Orrdugulás során azonnal a zsebkendőért nyúlunk, hogy kifújjuk az orrunkat.
  • A helytelen orrfújás azonban káros tüneteket okozhat, akár a náthát is súlyosbíthatja.
  • Próbáljunk ki hatékonyabb eszközöket az állandó zsebkendőhasználat helyett.

Minden vitán felül álló tény, hogy az orrdugulás az egyik legkellemetlenebb állapot, amikor csak arra vágyunk, hogy újra szabadon lélegezhessünk. Ösztönösen nyúlunk a papír zsebkendő után, hogy orrfújással megkönnyebbüljünk. Nem véletlenül. Az emberi orr naponta 1-2 liter nyálkát termel, aminek fontos szerepe van a védekezésben, hiszen elnyeli és feloldja a belélegzett levegőben lévő részecskéket.

Az orr melléküregei nyálkahártyával bélelt légtartalmú üregek, a hártyán található csillószőrök a mozgásukkal mintegy kisöprik a termelt nyákot, így az abban oldott idegen anyagokat is.

Az orrfújás segít eltávolítani ezt a vastag nyálkát, így átmeneti megkönnyebbülést biztosít.

Fontos azonban tudni, hogy csak akkor segít, ha helyesen végezzük. A túlzottan erőteljes orrfújás ugyanis akár ronthatja is a megfázás tüneteit. Ezért hosszú távon a szakértők szerint nem ez a leghatékonyabb módszer: zsebkendő helyett inkább sósvizes spray alkalmazását javasolják. Ha mégis fújni szeretnénk, fontos, hogy jól használjuk a zsebkendőt.

Ártunk magunknak, ha így fújunk orrot

A túlzott orrfújás visszanyomhatja a nyálkát az orrmelléküregekbe, ami súlyosbíthatja a fertőzést. Egy 2000-es kutatás során festékanyagot helyeztek a résztvevők orrába, hogy megfigyeljék a nyálka útját. Az eredmények azt mutatták, hogy erőteljes orrfújás esetén a nyálka visszakerült a melléküregekbe. Különféle tüneteket eredményezhet, ha túlzásba visszük a fújást. 

erős orrfújás megfázás tünetei

Az intenzív orrfújás akár fejfájást is okozhat (Fotó: Getty Images)

1. Fülfájdalom

Az Eustachianus cső egy keskeny cső, amely összeköti a középfület a torok hátsó részével. Döntő szerepe van a nyomáskiegyenlítésben és a folyadék elvezetésében a középfülből. Az orrmelléküregekből származó folyadék ezen a csövön keresztül elérheti a középfület, ami nyomást okozhat. Szélsőséges esetben megrepedhet akár a dobhártya is, ami lehetővé teszi a baktériumok és vírusok bejutását.

Meglepő dolog segíthet a nátha tünetein.

2. Orrvérzés

Az erőteljes orrfújás az ereket is károsíthatja, és orrvérzést idéz elő. A nyálkahártya gyulladása vagy kiszáradása miatt az erek sérülékennyé válnak, és a fújás következtében könnyen elpattanhatnak. A túlzott orrfújás egy keményebb anyagú zsebkendő használatával növelheti az orrvérzés kockázatát.

3. Vestibulitis

A vestibulitis egy bakteriális fertőzés, amely a orr bejáratához közeli területen jelentkezik, és pattanásokat, keléseket okozhat. Az állandó orrfújás, illetve a durva szövetek súrlódása mikrovágásokat eredményezhet, amelyeken keresztül baktériumok juthatnak be, fertőzést okozva.

4. Fejfájás

A szakértők között még mindig vita folyik arról, hogy az erőteljes orrfújás okoz-e fejfájást, mivel a megfázás amúgy is migrénes tüneteket válthat ki. Az viszont lehetséges, hogy a melléküregekben lévő nyomástól úgy érezhetjük, hogy szétpattan a fejünk.

erős orrfújás megfázás tünetei

Orrfújás helyett hatékonyabb lehet a sós vizes öblögetés (Fotó: Getty Images

De akkor hogy kell orrot fújni?

Leginkább gyengéden. Próbáljunk ellenállni a kísértésnek, hogy erősen fújjunk, különben kockáztatjuk a fenti tünetek valamelyikének megjelenését. Fogjuk le ujjunkkal az egyik orrlyukat, miközben kifújjuk a másikat, így biztosítjuk, hogy a nyálka a megfelelő oldalról távozzon.

Ha már a zsebkendő mellett döntöttünk, használjunk puha, lágy anyagú terméket, hogy csökkentsük az irritációt. Az is segíthet, ha aloe vagy mentol tartalmú zsebkendőt használunk, mert hidratálják és nyugtatják a bőrt.

Orrfújás helyett

A sóoldatos öblögetés az egyik legjobb módja az orrdugulás enyhítésének. A sós víz kitisztítja az orrüreget, eltávolítja a nyálkát, a baktériumokat és irritáló anyagokat, enyhítve a megfázás és orrmelléküreg-gyulladás tüneteit.

A népszerű orrduguláscsökkentő szerek, mint a fenilefrin és oximetazolin is segíthetnek az orrdugulás gyors enyhítésében. Emellett a meleg borogatás és a gőz is segíthet fellazítani a nyálkát, lehetővé téve, hogy az természetes módon távozzon. Az éjjeliszekrényen lévő százas zsepicsomagot tehát ne dobjuk ki, de használjuk mértékkel és gyengéden. 

Ezek a leggyakoribb egészségügyi tévhitek télen. 

Kiemelt kép: Getty Images