- A közösségi média videói felfedték, néhányan egészen sajátosan mosogatnak.
- Az öblítés elhagyása káros vagy nem káros egészségünkre nézve? A szakértő megmondja!
- Az öblítésnél is fontosabb, hogy lehetőleg szárazon pakoljuk el edényeinket.
A vírusként terjedő videós tartalmakból úgy tűnik, bizonyos felhasználók mosogatáskor egyszerűen csak szivaccsal, szappanos vízben tisztítják meg edényeiket, majd azonnal a szárítórácsra helyezik őket – a rajtuk maradt habréteggel együtt.
Az elsőre döbbenetes módszer megosztotta az internetezőket, főként annak egészségügyi kockázatait illetően. De vajon mit mond erről az alternatív mosogatási technikáról a szakértő? A vendégvárással tarkított ünnepek közeledtével utánajártunk a rejtélynek.
Nem mindenhol öblítik le az edényeket
A már említett TikTok-trend érdekessége, hogy azt sugallja, legfőképp az Egyesült Királyságban dívik ez a különös módszer. Az egyik ott tartózkodó amerikai felhasználó a kommentszekcióban ki is fejtette, már érti, Angliában miért van az ételnek szappanos íze. Maki Yazawa, a Wirecutter háztartási és konyhai cikkeket ajánló vállalat munkatársa a vendéglátásban tapasztalt hasonlót.
„Az éttermekben gyakran látni három rekeszes mosogatót. Az első részben forró, szappanos vízben mossák el az edényeket, a másodikban meleg vízzel öblítik őket, majd a harmadikban egy vegyszeres fertőtlenítő oldatba merítik.
Az utolsó lépés után általában nem öblítik már le a fertőtlenítőt, és az edényeket száradás után azonnal használják is.”
Természetesen az éttermek sokkal gyorsabban forgatják vissza edényeiket, mint az egy átlagos háztartásban történik, ennek ellenére a legtöbben mégiscsak forró vízzel és szappanos szivaccsal mossuk el eszközeinket, majd csak ezután öblítjük le és hagyjuk megszáradni őket.
Míg mások inkább forró, szappanos vízzel teli mosogatóba merítik a tányérokat, majd egyenként leöblítik és szárítják. A TikTok-on felkapott harmadik módszer azonban bármennyire meglepő is, egyáltalán nem újkeletű.
Az öblítés elhagyása biztonságosabb, mint gondolnánk
Dr. Maryann Amirshahi, a National Capital Poison Center igazgatója szerint trendek ide vagy oda, a legfontosabb döntési faktor mindig az, hogy a szóban forgó módszer biztonságos-e. Sajnos az öblítésmentes mosogatás kapcsán nem áll rendelkezésre elegendő tudományos információ, de a szakértő ismeretei szerint ezt a gyakorlatot még nem hozták összefüggésbe káros következményekkel.
„Ez azért van, mert a mosogatószerek általában véve nem számítanak mérgezőnek, és az egyéni expozíció mértéke is igen csekély.”
A szakértő szerint továbbá, ha konyharuhával töröljük át edényeinket, valószínűleg így is, úgy is eltávolítjuk a szappanmaradványokat. Ráadásul a mosogatószerekben azonosított káros összetevők – az 1,4-dioxán vagy a kozmetikumokban is megtalálható ftalátok – mennyisége nem jelent kockázatot a fogyasztók egészségére nézve.
Az iparban elsősorban lágyítószerként használt vegyületek, a ftalátok főként az illatosított mosogatószerekben találhatók meg, így amennyiben ez a tudat aggodalommal tölt el bennünket, válasszunk inkább illatmentes termékeket.
Most akkor öblítsünk vagy sem?
Dr. Maryann Amirshahi hangsúlyozza, azért nem árt tisztában lennünk vele, hogy a nagy mennyiségű mosogatószer lenyelése mellékhatásokat, fulladást vagy gyomor-bélrendszeri irritációt is okozhat.
Tehát ha hosszú távon folyamatosan szappanhabot viszünk be a szervezetünkbe, annak komolyabb egészségügyi következményei is lehetnek, de az alacsony dózisú vegyi anyagok és az egyéni változók miatt nehéz meghatározni a pontos kockázatot.
Hiszen nem mindegy, milyen gyakran és milyen hosszú ideig mosogatunk kézzel, mennyi mosogatószert használunk
és az is fontos, mennyi mosószerhab marad az edényeken. De akkor mégis hogyan járunk el helyesen? Az America’s Poison Centers vezetője szerint attól, hogy megtehetjük, még nem biztos, hogy meg is kellene. Dr. Kaitlyn Brown szakértő javasolja, ha egy mód van rá, inkább öblítsük le edényeinket, hogy teljes mértékben elkerüljük a kockázatokat.
Az öblítés ugyanis nem csupán eltávolítja a habréteget és egyúttal az utólagos szappanízt, de a további kósza ételmaradékoktól is megszabadulunk, melyek viszont már baktériumokat hordozhatnak.
Ügyeljünk továbbá arra is, hogy edényeink szárazok legyenek, mielőtt betesszük őket a szekrénybe. Az egymásra pakolt, nedves tányérok, poharak és evőeszközök ugyanis kedvező közeget teremtenek az elszaporodó baktériumoknak.
12 dolog a tányérokon, poharakon, evőeszközökön túl, amit remekül lehet mosogatógépben tisztítani.
Kiemelt kép: Getty Images