sok ülés öregedés jelek

Recseg-ropog, fáj? – Így jelez a tested, ha idő előtt elöregszik

A mozgásszegény, ülő életmód hosszú távon teljesen megváltoztatja a testünket, különféle kellemetlenségeket okoz és gyorsabban is öregszik. Már napi 15 perc elég ahhoz, hogy stabilabb legyen a testtartásunk és jobb legyen a közérzetünk. Szakértővel jártuk körbe, hogy mégis mire elegendő 15 perc.
  • A helyes ülés és a jó testtartás a fizikai és a mentális állapotunkra is pozitívan hat.
  • Sok betegséget megelőzhetünk a helyes testtarstással, az erős, stabil törzsizomzattal.
  • A folyamatosan bennünket érő stresszhatások miatt meg kell tanulnunk a szervezetünk működését kiegyensúlyozni.

Biztosan te is érezted már, hogy pár stresszes nap után mintha minden porcikádban diszkomfortérzet vagy fájdalom, feszülés lenne. A sok ülés pedig csak ront ezen a kibillent állapoton, és minden panasz idővel egyre rosszabb lesz.

„A testtartásnak kulcsfontosságú szerepe van a fizikai és mentális egészségünk megőrzésében. A természetes korosodás és a napi hosszas ülés kombinációja számos problémát okozhat, amelyek miatt gyorsabban öregszik a testünk, és mozgásszervi fájdalmakhoz vezethet. Ezen kívül különböző szervi működési zavarok is kialakulhatnak, amelyek hosszú távon súlyosbodhatnak” – állítja Miasnikov Tímea mozgásterapeuta, a Hormon Balance egyik megalkotója, aki kollégáival kidolgozott egy egész egészségi programot, amivel újra harmóniába hozható a szervezetünk működése.

Sokat ülsz? Így változik a tested!

„Az ülés során a gerincoszlop, a csípő és a vállak helyzete nem optimális, ami hosszú távon sérüléseket és fájdalmat okozhat – részletezi a szakértő. – Az izomzat elgyengülése, a kötőszövetek rugalmasságának csökkenése és a helytelen testtartás mind hozzájárulnak a problémák kialakulásához.”

jó testtartás fiatalít

Szakértőnk, Miasnikov Tímea mozgásterapeuta (Fotó: Mankovics Dávid)

És van még egy kellemetlen hírünk, a rossz testtartás miatt sokkal gyorsabban kezd öregedni a szervezetünk. Ha ugyanis az izmok nem elég erősek és rugalmasak, akkor mindig újabb és újabb mozgásszervi és egyéb panaszaink lesznek. Ahelyett, hogy megtanulnánk fájdalommal együtt élni, fordítsuk vissza a abnormális állapotot!

A rossz testtartás és a mozgás hiánya nemcsak a testünk megjelenésére, hanem annak működésére is kihat. A gerincoszlop görbülete, a nyak- és derékfájdalom, valamint a tartós izomgörcsök mind az ülő életmód és a helytelen testtartás következményei. Az öregedés ezen változásokat felgyorsíthatja, hiszen az izmok és ízületek rugalmassága és ereje fokozatosan csökken. A tornával ezek a negatív folyamatok azonban lelassíthatóak.

Kapcsolódó: A rossz testtartástól a nyaki izmok is feszülnek – 4 módszer lazításukra

Jelek, hogy a sok ülés már árt testünknek

Ha a következőket gyakran, esetleg minden áldott nap tapasztalod magadon, akkor érdemes szakemberhez (gyógytornászhoz, mozgásterapeutához) fordulni, hogy helyrehozzátok az elváltozásokat.

  • derék és lapocka táj fájdalom
  • nyak-, tarkó feszülés
  • fejfájás
  • koncentrációs problémák
  • csípő feszülés
  • nehéz elindulni, felállni és sokszor recseg, kattog az ízület
  • felerősödött emésztőszervi panaszok: fájdalom, görcs, reflux
  • romló a koordináció, egyensúly érzékelés
  • depresszió súlyosbodása
  • neurólógiai betegségek (például Alzheimer-kór) tüneteinek romlása
sok ülés öregedés jelek

Testünk sokféleképpen jelzi, ha idő előtt elkezd öregedni (Fotó: Getty Images)

Ha ezeket a problémákat figyelmen kívül hagyjuk, akkor a szervezetünk nem tud regenerálódni, és idő előtt öregedni kezd. Gyakoriak lesznek az esések, szédülés, ízületi fájdalmak is. Ha nem szeretnéd 40-50 évesen a sok ülés miatt 100 évesnek érezni magad, akkor végezz naponta szakember által összeállított kisebb, erősítő mozgássorozatokat.

Az ülőmunka rossz, de vajon segít testünkön, ha állva dogozunk? A tudomány válasza igencsak meglepő!

Néhány hét alatt óriási változás érhető el

„Aki sportol, annak erősebb az izomzata, könnyen kompenzálja a testre eső nyomást. Enyhe eltérések esetén, rendszeres tornával 6-8 hét alatt elérhető a szimmetria. A páciensek már a második héttől érzik a változást, nincs feszülés sehol az izmokban, könnyedebb a test, energikusabb a mozgásuk, nő a vitalitásuk. Közepes mozgásszervi eltérés esetén, 3-6 hónap után határozott javulás tapasztalható, de teljesen visszahozható a torzulás.

Nagy eltérés esetén 1-1,5 év kell az elváltozások visszafordítására,

és nem biztos, hogy teljes lesz a szimmetria, de számottevő javulást éreznek a páciensek a közérzetükben” – állítja Miasnikov Tímea.

A nagy változásokhoz is elég naponta kis időt arra szánnunk, hogy jó formába lendüljünk és rendbe hozzuk a gerincünket, nyakunkat, vállunkat. „A napi rövid kis mozgásokra nem szabad úgy tekinteni, mint szükséges rossz! Az emberi test mozgásra van tervezve, csak többségünkből kinevelik a mozgásra való igényt. A napi 10-15 perces programot fixen be kell építeni a napi rutinba, és a szervezet nagyon hálás lesz érte” – tanácsolja a mozgásterapeuta.

A jó közérzet és a vitalitás mellett esztétikai szempontból is mindenkinek jót tesz, ha javul a testtartása. Ha figyelünk a helyes tartásra, az arc szerkezete is változik, a bágyadt, nyúzott helyett egy harmóniát sugárzó, kisimult arc nézhet vissza ránk a tükörből.

Kapcsolódó: 7 módszer és 5 konkrét gyakorlat rossz testtartás és hátfájás ellen

Kiemelt kép: Getty Images