- Szitokszóként használjuk, pedig valójában mi is bármikor megfertőződhetünk rühességgel.
- De hogyan kaphatjuk el, és mik a tünetei?
- Eláruljuk, mi a teendő, ha megtörtént az elképzelhetetlen, és egy családtagunk (vagy mi magunk) rühes lett.
A bőrt érintő fertőzésekkel kapcsolatban nagyon erős szégyenérzet él bennünk, a tetű, a bolha, a rühatka okozta fertőzés ugyanis a koszossággal, a higiéniai szabályok be nem tartásával függ össze a fejünkben. Az állatokkal szemben már megértőbbek vagyunk, a kijárós macskát vagy kutyát a vakarózás és a szőr kihullásának észlelése után hamar állatorvoshoz visszük, aki gyógyszerrel és jellemzően az érintett fül kitisztításával kezeli a betegséget.
A vadállatoknál (jellemzően rókáknál, madaraknál) a rühösség komolyabb problémát jelent, főleg télen az állat elpusztulását is okozhatja. No de embereknél melyek a rühesség tünetei, és hogyan kezelhető a betegség?
Mitől lehetünk rühösek?
A rüh a rühatkák által okozott betegség. Ezek az apró élősködők a bőr felső rétegébe fúrják be magukat, fél-egy centis járatokat vájva maguknak. Ott aztán hámsejteket esznek és szaporodni kezdenek, petéket raknak le. Ezekből egy hét múlva lárva lesz, majd abból pár vedlés után kifejlett atka. Az immunrendszer észleli a betolakodókat és küzdeni kezd ellenük,
maga a járatfúrás sem marad észrevétlen sem embernél, sem állatnál.
A jó hír az, hogy az atkák fajspecifikusak, azaz állatról nem terjednek emberre és fordítva sem. Az embernek is létezik külön rühatkája, a Sarcoptes scabiei nevű faj. Így a rühatkákat csak egy másik emberrel való érintkezés során, esetleg annak ágyneműjéről, ruhájáról kaphatjuk el. Az embereknél évente több mint 100 millió rühességet jegyeznek fel.
A rühesség tünetei
A legtöbb rühösség csak a bőrt érinti, és kezelhető, de azonnali orvosi segítségre van hozzá szükség. A betegség tüneteit ezért mindenkinek érdemes ismernie. Ezek:
- Csillapíthatatlan viszketés, különösen éjszaka, ami meleg hatására fokozódik.
- Bőrpír.
- Piros hólyagok, kiütések.
- Allergiás reakció a rühatkák ürülékére.
- A bőr felszínén megjelenő kiemelkedő, bőrszínű vagy szürkésfehér dudorok.
- A bőrredőkkel borított testrészek, azaz az ujjak köze, a hónalj, a mellek alja, a csukló, a térd, a könyök, a fenék és a nemi szerv területe és a talp alsó része lehet érintett. Gyerekeknél viszont a test bármelyik része.
Mi történik azzal, aki rühes lesz?
A vakarózással óhatatlanul is sebeket nyitunk, és kórokozókkal fertőzzük meg a bőrünket, ezért nem ritkák a sebek, vagy azok elgennyesedése sem. Már az első tünetekkel érdemes orvoshoz fordulni, a rüh ugyanis fokozatosan terjed át az egész testre. Az orvos a fertőzés felismerése után az atkákat elpusztító kenőcsöket ad, illetve, ha a viszketést semmivel nem lehet csillapítani, antihisztamint is felírhat.
A vakarózás sajnos hetekkel az atkák elpusztítása után is fennmaradhat.
Nekünk az a dolgunk, hogy otthon mindent kimossunk legalább hatvan fokon, vagy a szárítógépben tegyük ki magas hőmérsékletnek. A nem kimosható felületeket érdemes tisztítószerrel fertőtleníteni.
Így védekezhetsz a rüh ellen
A fertőzést jellemzően az óvodából, iskolából hozza haza a gyerek, aztán ha nem fedezik fel időben, a rühesség az egész családra átterjedhet. Fontos, hogy azonnal értesítsük az intézményvezetőt, a gyerekorvost és a védőnőt is, mert át kell vizsgálni az egész közösséget, és megtalálni azt, aki az atkák forrását jelentette.
Felnőtteknél inkább fertőzött ágynemű, törülköző, ruha terjeszti az atkákat,
bár azok ember nélkül csupán rövid ideig életképesek, 2-10 nap alatt elpusztulnak. 60 fokos vagy feletti hőmérsékletű mosás teljesen kipusztítja őket az adott anyagból. Fokozott rüh-veszélynek vannak kitéve azok, akik zsúfolt körülmények között élnek, legyengült az immunrendszerük, idősek otthonában vagy kórházban dolgoznak, élnek. A gyerekek megfertőződését nehezen tudjuk megakadályozni, hiszen pont az érintett családnál nehéz kiirtani az élősködőket, de ha összefog a közösség, semmi sem lehetetlen.
Ahhoz, hogy a gyerek ne legyen folyton beteg, itt adtunk tippeket.
Kiemelt kép: Getty Images