- Több nő hal meg agyi érkatasztrófában, mint férfi, de a tünetek is eltérőek lehetnek.
- Ha napi rendszerességgel fogyasztunk ebből az italból, csökkenthetjük a stroke kockázatát.
- Egészséges életmóddal máris sokat tettünk a rizikótényezők visszaszorításáért.
A stroke, más néven agyi érkatasztrófa főként akkor következik be, amikor az agy vérellátása valamilyen oknál fogva, például érelmeszesedés vagy vérrög miatt megszakad. A női stroke azonban a kockázati tényezőket, a tüneteket és a következményeket tekintve is eltérhet a férfiaknál előforduló érkatasztrófától.
A nőknél jellemző hormonális változások – a várandósság, a szülés, a fogamzásgátló tabletták szedése vagy például a menopauza – mind növelhetik a stroke veszélyét, főként, ha a felsoroltak mellé még magas vérnyomás vagy más alapbetegségek is társulnak. A klasszikus jelek, mint a féloldali gyengeség vagy a beszédzavar mellett a nőknél gyakoribbak lehetnek az olyan atipikus tünetek is, mint a hirtelen fellépő gyengeség, a zavartság, a hányinger, a légszomj vagy a mellkasi fájdalom.
Mivel ezek a tünetek nem mondhatók túlzottan specifikusnak, legtöbben nem kötik őket azonnal a stroke-hoz, ami még tovább késleltetheti a diagnózist és a kezelést. Sajnos a nők esetében emiatt a felépülési időszak is elhúzódhat, mi több, gyakran súlyosabb életminőség-romlást is eredményezhet, ezért minél nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a megelőzésre.
Már napi egy csésze ebből az italból segíthet a stroke ellen
Az Amerikai Stroke Társaság szerint a stroke a harmadik leggyakoribb halálok a nők körében, ami egyúttal azt is jelenti, hogy több nő hal meg agyi érkatasztrófában, mint férfi. A terhesség, a fogamzásgátlók használata és a menopauza okozta hormonális változások is tovább növelhetik a magas vérnyomás kockázatát, ami a stroke illetve más szív- és érrendszeri betegségek egyik vezető rizikófaktora.
Ám szakértők szerint az akut agyi érkatasztrófák többsége megelőzhető lenne, és ezt egy új tanulmánnyal is alátámasztották, mely a Frontiers in Nutrition című folyóiratban jelent meg. A témában végzett vizsgálat kimutatta, hogy nőknél a rendszeres teafogyasztás segíthet csökkenteni a stroke kockázatát.
„Az epidemiológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy jelentős nemi különbségek vannak a stroke előfordulásában: a nőknél lényegesen magasabb az arány, mint a férfiaknál. Ezért elengedhetetlen olyan megelőző intézkedéseket találni, amelyek kifejezetten a nőkre irányulnak” – írják a kutatók, akik 5731, 20 és 60 év közötti nő adatait használták fel elemzéseikhez. Eredményeik szerint a stroke valószínűsége 9%-kal csökkent minden 100 gramm tea elfogyasztásával.
Kapcsolódó: Előzd meg a stroke-ot! – Ez a 10 dolog növeli az esélyét
A kutatók az elfogyasztott tea cukortartalma és a stroke közötti összefüggést is megvizsgálták. Azt találták, hogy azok a nők, akik cukor nélkül isszák a teát, kevésbé lesznek kitéve az agyi érkatasztrófa veszélyének. A kérdés már csak az, milyen fajta teával járunk a legjobban. A korábbi kutatásokból kiderül, mind a zöld, mind a fekete tea csökkentheti a stroke kockázatát, de a zöld tea magas antioxidáns-tartalma miatt különösen hatékony lehet a megelőzésben.
Egy 2021-ben végzett másik tanulmány szerint a stroke-on átesett túlélőknek is érdemes bekészíteni a napi teaadagjukat. A vizsgálatból ugyanis kiderült, azoknál, akik napi hét vagy több csészényi zöld teát fogyasztottak, 62%-kal csökkent a stroke miatti halálozási kockázat.
Így is csökkentheted a stroke kockázatát
A női stroke veszélye természetesen más módokon is jelentősen csökkenthető, például, ha odafigyelünk az egészséges életmódra, máris sokat tettünk a rizikótényezők visszaszorításáért. A rendszeres testmozgás, már napi 30 perc séta, az úszás vagy más aerob tevékenységek csökkenthetik a vérnyomást, ezáltal közvetve az érrendszer egészségéhez is hozzájárulhatnak.
Támogassuk szervezetünket egészséges, kiegyensúlyozott étrenddel, zöldségekkel, gyümölcsökkel, teljes kiőrlésű gabonákkal és ómega-3 zsírsavakkal. Mérsékeljük a sóhasználatot, és ha egy mód van rá, kerüljük a telített zsírokban gazdag, feldolgozott élelmiszereket. A cigaretta elhagyása és az alkoholfogyasztás visszaszorítása ugyancsak kulcsfontosságú a megelőzés során, hiszen mindkettő jelentősen növeli az érkatasztrófa kockázatát.
Ne feledkezzünk meg az orvosi szűrésekről, melyek idejekorán lehetőséget adnak, hogy felismerjük a szövődményekhez vezető alapbetegségeket. Végül, de nem utolsó sorban, az elegendő alvás, a stressz csökkentése, valamint a szellemi és lelki egészség megőrzése sem elhanyagolható. Szánjunk ezekre is kellő figyelmet és időt, biztosak lehetünk benne, hogy szervezetünk és érrendszerünk hosszú távon meghálálja majd.
Kapcsolódó: Felállni a stroke után – A budapesti Szent Margit Kórház mozgásszervi-rehabilitációs osztályán jártunk
Kiemelt kép: Getty Images