egészség test fittség

10 egyszerű teszt, amiből kiderül, mennyire fitt a tested

Testünk egészségi állapotát, fittségét nem árt időről-időre felmérni.

Vajon egészséges vagy? Úgy értem: képes vagy például megérinteni a lábujjaidat, felállni egy székről anélkül, hogy a kezeidet is használnád, vagy 30 másodpercig tartani egy planket?

Ha szeretnéd megőrizni a tested egészségét, az első lépés, hogy felmérd, hogy az milyen állapotban van. Ha korához képest kevésbé fitt, itt az ideje dolgozni az ügyön. 

Milyen gyakran nézel végig alaposan a saját testeden? Na nem csak abból a szempontból, hogy jól néz-e ki, hanem hogy képes-e ellátni azokat a feladatokat, amik a mindennapi életben feltétlenül szükségesek lehetnek.

Fontos lenne, hogy időről-időre felmérd tested és egészséged állapotát, hogy időben közbe tudj lépni. 

Az alábbiakban 10 egyszerű módot találsz arra, hogy teszteld saját erőd, egyensúlyod és mozgékonyságod tesztelésére. 

Felsőtest mobilitás 

Egyenesen kinyújtva próbáld a hátad mögött összeérinteni a kezeidet. Ha nem tudod összefogni kettőt, az jelentősen csökkent mobilitást jelez, érdemes foglalkozni vele. 

Felsőtest erő 

Állj meg egy fal előtt, kezeddel nyújtsd ki vállmagasságban és érintsd meg a falat a tenyereddel. Hajlítsd be a könyöködet (mintha fekvőtámaszoznál), amíg az orrod szinte hozzáér a falhoz és tartsd meg a helyzetet. Ha több mint 30 másodpercig képes vagy tartani, jó formában vagy.

Egyensúly 

Állj meg egy lábon, emeld fel a másikat behajlítva magad előtt úgy, hogy azonos oldali kezeddel átfogod a térdedet. Tartsd meg az egyensúlyi helyzetet, és próbáld ki mindkét lábaddal. Ha nehezen megy, az egyensúlyproblémákat jelezhet. 

Gerincstabilitás 

Ha zárt lábbal egyenesen előrehajolva nehezedre esik, hogy elérd a lábujjaidat, az nemcsak a combhajlító izmok, hanem a gerinc egészséges mobilitásának hiányát is jelezheti.

Törzserő

Tartsd meg a plank pozíciót minél tovább (30 másodperc minimum). Ez remekül teszteli a törzsed erejét és stabilitását. Ha nem tudod 30 másodpercig tartani, dolgoznod kell a stabilitásodon.

egeszseg-test-fittseg

A plank jó fokmérője a fittségnek (Fotó: Getty Images)

Alsótest-mobilitás

Ha nehezen tudsz felállni a földről, pláne egy székből a kezeid használata nélkül, az azt jelzi, hogy lábizmaid ereje gyenge.

Alsótest erő

Az úgynevezett pistol squat, vagyis amikor fél lábon guggolsz le, segít megbizonyosodni arról, hogy mindkét lábad kellően erős-e. Fontos, hogy az erőkülönbség a lábaid között ne legyen jelentős.

A talp ereje

Próbáld meg felemelni csak a nagylábujjad, anélkül, hogy a többi ujj megmozdulna. Ha ez jól meg, talpad és lábfejed izmai erősek és jól koordináltak. 

Vádlierő 

Áll csípőszéles terpeszben, az egyik lábadat emeld fel, majd a lent lévő lábaddal emelkedj a lábujjaidra. Ha könnyedén végrehajtasz 25 ismétlést, az egészséges vádlierőt jelez.

Séta

A gyors séta segíthet tesztelni az aerob állóképességedet. Ha képes vagy tempósan sétálni 10 percig anélkül, hogy nagyon kifulladnál, állaóképességed egészen jó állapotban van. 

Mit tehetsz? 

Ha a fenti tesztek egyikén-másikán elvéreztél, az arra utal, hogy többet kell törődnöd a testeddel. Ehhez nem szükséges feltétlenül edzőterembe járni (bár nagyon ajánljuk, hogy járj).

Kezdetnek az is remek, ha minden nap beiktatsz 30 perc sétát, és heti 1-2-3 alkalommal otthon végzel célzott súlyzós edzést. 

Ne feledd. Az erődre amiatt van szükséged, hogy egészséges maradj és a midennapokban jól el tudj boldogulni. 

Egészséged megőrzése érdekében töltsd fel most a házipatikát!

Kiemelt kép: Getty Images