- Évente 2 fürdőkúrát támogat a társadalombiztosítás.
- Érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, mert a test és a lélek is meghálálja.
- Már csak azért is épp adventkor, mert nincs jobb érzés, mint forró gyógyvízben ázni és relaxálni egy szabadtéri medencében, miközben repkednek a mínuszok.
Idén szóljon az advent a testi-lelki öngondoskodásról! Korábban volt már arról szó, hogy mennyire megéri ilyenkor elkezdeni az önismereti naplózást, most pedig a fürdőzést, egészen pontosan a tb-támogatott fürdőkúrákat ajánljuk olvasóink figyelmébe. Nem is nehéz kitalálni, miért: aki volt valaha gyógyfürdőben (ez a Kárpát-medence természeti adottságainak hála a magyar lakosság túlnyomó részére igaz), az megtapasztalta már, miféle felüdülést is adhat egy, a termálban eltöltött nap.
A gyógyvíz mintha az ember idegeit is kisimítaná, és szinte csak hab a tortán, hogy a testnek milyen jó érzés a meleg vizű medencében ázni, esetleg egy kicsit nyújtózkodni, tornázni. De a gyógyfürdő, ahogy neve is mutatja, nem csupán egy-egy kellemesen eltöltött nappal ajándékozhatja meg vendégeit, hanem bizonyos egészségi gondokra valódi gyógyírként szolgálhat. Bár hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a természetes gyógymódok, csak kevesen tudják, hogy félévente jogosultak tb-támogatott, akár 15 napos fürdőkúrát igénybe venni.
Hogyan igényelhető fürdőkúra?
Ha szeretnénk kipróbálni, milyen is egy fürdőkúra, az első lépésünk, hogy felkeressünk egy társadalombiztosítással szerződött orvost, lehetőleg a háziorvosunkat (vagy rehabilitációs orvost, ortopédorvost, reumatológust), és mondjuk el neki, hogy hallottunk erről a lehetőségről. Ő mindenekelőtt meghallgatja a panaszainkat (például hát-, derék-, váll- vagy ízületi fájdalom) és ezek alapján megítéli, milyen típusú kezelésre lehet szükségünk.
Ha nincs konkrét panaszunk, pusztán egészségmegőrzési, megelőzési célból szeretnénk fürdőkúrát kérni, azt is mondjuk el, hiszen akkor az orvos az ennek az igénynek megfelelő kezeléseket fogja előírni számunkra.
A legtöbb orvos az ilyen pácienseknek kifejezetten örülni szokott, hiszen minél hamarabb elkezdünk odafigyelni magunkra, annál tovább és annál egészségesebben élhetünk. A fürdőkúrát különösképp ajánlani szokták azoknak, akik ülőmunkát végeznek, esetleg csak általánosságban passzívabb életmódot folytatnak.
Amennyiben egy konkrét gyógyfürdőben szeretnénk kipróbálni a fürdőkúrát, érdemes előbb telefonon felhívni az intézményt, és érdeklődni a lehetőségekről. Ha például az adott fürdőben dolgozik fürdőorvos, akkor kérjük, hogy őt kapcsolják, és tudakoljuk meg tőle, miként vehetnénk igénybe a fürdőkúrát. Ennek általában az a módja, hogy a fürdőbe való megérkezésünkkor ő megvizsgál bennünket, és ott helyben kiírja a számunkra megfelelő fürdőkúrát, amit azon nyomban meg is kezdhetünk.
Legtöbbször 15 alkalmas kúrákat írnak fel az orvosok, azaz 15 napig tart egy kúra, de ennél hamarabb is befejezhetjük, ha szeretnénk.
Fontos tudni, hogy a fürdőkúrának csupán egy részét támogatja a társadalombiztosítás, tehát nem arról van szó, hogy teljesen ingyenesen vehetjük igénybe a kezeléseket. A tb-támogatott részen felül valamennyi önrészt is be kell fizetni kezelésenként, ennek az összegnek a nagyságáról az adott fürdő dönt (általában egy teljes napi kezelés így is kijön egy normál fürdőbelépő töredékéből). Érdemes tehát az árakról is előzetesen tájékozódni.
Kapcsolódó: A budapesti gyógyfürdők titkai
Nem muszáj azonban az összes felírt alkalmat egyben kiváltani, azt is megtehetjük, hogy előbb csak kipróbáljuk a fürdőkúrát néhány alkalom kifizetésével, és a többiről ezek után döntünk. De még az összes felírt kezelést sem kötelező felvegyük: ha például csak a medencékbe szeretnénk bemenni, ezt esetleg masszázzsal kiegészíteni, azt is megtehetjük. Ilyenkor nem kell kifizetnünk a többi kezelést.
Fontos azonban, hogy tudjuk, az orvos okkal írta fel számunkra az adott kezeléseket,
így mi arra biztatunk mindenkit, hogy a doktor előírásának és javaslatainak megfelelően csinálja végig a kúrát. Heti egy-két fürdőzéstől ugyanis nem váratunk jelentős gyógyulást, érdemes egyhuzamban végigcsinálni a kúrát, akár úgy, hogy szabadságot veszünk ki rá.
Természetesen, ha a kúra közben váratlan probléma adódik, a kezelés – az orvos indoklásával – felfüggeszthető, majd később folytatható. Betegség (például nátha, felfázás) miatt, nők esetében a menses erősebb napjain kihagyhatjuk a kezeléseket, és azokat máskor pótolhatjuk (az elmaradt kezeléseket nem kell kifizetni).
Összesen 10-féle kezelés létezik, ezek közül általában négyfélét írnak fel egy fürdőkúra keretében.
Ezek közül az egyik maga a medencefürdő, azaz, hogy bemegyünk a gyógyvízbe. Ezen felül aztán a leggyakrabban gyógymasszázst, iszappakolást és csoportos víz alatti gyógytornát (különösen a térd, a csípő, a boka és a gerinc gyógyítására) írnak fel az orvosok, de népszerű még a vízsugaras masszázs, az iszapfürdő és a súlyfürdő is. Minden kezelés 20 percig tart, ahogyan a gyógymedencében is egyszerre legfeljebb 20 percet érdemes tartózkodni.
Hogyan hat a gyógyfürdő?
Már fentebb említettük, hogy különböző mozgásszervi bajokra remekül beválik, de vannak ennél kevésbé egyértelmű gyógyhatásai is. Például fejleszti a testtudatot, a masszázs és a gyógytorna endorfint termel, ezen kívül remek lehetőség arra, hogy kiszakadjunk a monoton hétköznapokból. Bármelyik magyarországi termálvíz jót tesz ízületi bajok ellen (kivéve, ha épp gyulladásos fázisban tart a betegség), lazítja a görcsössé vált izmokat, de, ami a további gyógyhatásokat illeti, a gyógyfürdő beválhat
- bizonyos nőgyógyászat betegségek, meddőség (Sisi Bártfafürdőn tett pihenése után esett teherbe újra), krónikus, elhúzódó petefészek-gyulladás kezelésére (kifejezetten a radontartalmú gyógyvizek, például a budapesti Gellért, a Rudas, az egri, a miskolctapolcai, illetve a hévízi fürdő vize),
- pikkelysömör,
- keringési betegségek, érelmeszesedés ellen (ez esetben óvatosan bánjunk vele, ne lépjük túl az előírt fürdőzési időtartamot!),
- tüdőbetegségek kezelésére,
- az ivókúrák pedig gyomor- és bélrendszeri betegségek ellen.
Látható tehát, mekkora kincs, hogy Magyarország bővelkedik a fürdőkben – a mieinkhez hasonló gyógyvizek legközelebb Franciaországban, Izlandon és Japánban találhatók, szóval valóban érdemes élni ezzel a páratlan lehetőséggel és kipróbálni a fürdőkúrát. A magyarországi gyógyvizek főbb kémiai összetételük alapján több csoportba sorolhatók: szénsavas, kénes, jódos-brómos, sós, radonos, glaubersós és keserűvizek, melyek közül utóbbi kettő ivókúra formájában alkalmazandó (ebben a cikkben ezekről nem lesz szó).

A gyógyvíz páráját a vízben ülve belélegezzük, ez pedig a tüdőt is gyógyítja (Fotó: Getty Images)
A fürdőkúra ereje abban rejlik, hogy a kedvező hatások komplex módon erősítik egymást. A gyógyvíz mechanikai hatása miatt a testtömegérzet a tizedére csökken, így (a kopásos betegeknek jelentősen) könnyebb benne mozogni. A kémiai hatás lényege, hogy a gyógyvíz milliliterenként legalább 100 milligramm kémiai anyagot tartalmaz. Ezek a kémiai anyagok aztán a bőr rétegeiben is kifejtik kedvező hatásaikat, de fel is szívódnak, a keringésbe jutnak, illetve be is lélegezzük ezeket.
Okozhat bajt is a gyógyfürdő, a fürdőkúra?
Felmerülhet a kérdés, hogy egy ilyen szerteágazóan hatásos kúra lehet-e akár ártalmas is. Alapvetően nem jellemző, bizonyos óvintézkedéseket azonban érdemes betartani. Először is kulcsfontosságú, hogy az orvosunk alaposan megvizsgáljon, mielőtt fürdőkúrát ír fel nekünk, bizonyos betegségek esetén ugyanis valóban problémák merülhetnek fel. Az orvosnak meg kell állapítania, hogy az adott beteg szíve és tüdeje elbírná-e a szervezetet egyébként bizonyos mértékben megterhelő kúrát.
Legyünk tehát őszinték meglévő panaszainkat illetően!
Gyakran előfordul az is, hogy a kezelés feléhez érve, a hetedik-nyolcadik napra, a meglévő panaszok felerősödnek, mintha a kezelés épp ellenkezően, károsan hatna. Ezt szintén a keringési rendszer terhelése okozhatja. Érdemes tudni, hogy ez egy teljesen természetes jelenség, ami viszonylag hamar elmúlik, és elvonultával érezhetjük meg csak igazán a fürdőkúra előnyös hatásait. Általában túl kell esni ezen, esetleg az orvossal egyeztetve szüneteltethetjük a kúrát, amíg jobban nem leszünk.
Kapcsolódó: Varázslat a medencében – Hogyan hat a gyógyvíz?
Aztán ott van még az úgynevezett fürdőkimerülés, ami szintén kardiovaszkuláris problémák formájában jelentkezhet. Ezt azzal kerülhetjük el, ha a fürdőkúrát az előírásoknak megfelelően végezzük, nem ücsörgünk például a gyógyvízben órákon át. Ahogyan az alábbi videóban szakértőnk, Dr. Dobos Márta Ilona ortopéd szakorvos is említi, a szaunázáshoz hasonlóan érdemes végezni a fürdőkúrát: azaz minden egyes kezelés után érdemes egy kicsit lepihenni.
Végül pedig arról is szót ejtünk, milyen esetekben nem alkalmazható a fürdőkúra. Minden bizonnyal nem fogja az orvos felírni nekünk, ha fertőzéses vagy bőrbetegséggel küzdünk (erről mindig tájékoztassuk őt, már csak azért is, mert vis maior esetben külön kádfürdővel is megoldható a kezelés). Várandósság ideje alatt szintén nem javallott, ahogy 14 éves kor alatt sem. Akkor sem, ha rosszindulatú tumoros vagy bármilyen gyulladásos betegséggel küzdünk.
Amennyiben bármilyen típusú szívbetegséggel küzdünk, az orvos szabályozhatja a fürdőkúra menetét.
Ha tehát megtehetjük, mindenképp látogassunk meg egy hazai gyógyfürdőt az ünnepek alatt. Ha nem is egy teljes fürdőkúra keretében, kicsit ismerkedjünk a hellyel (ha eddig nem tettük), tájékozódjunk a kezelési lehetőségekről, de ami a legfontosabb: élvezzük, ahogy a gyógyvíz segít az év végi kikapcsolódásban, pihenésben és idegrendszerünk áthuzalozásában!
Kapcsolódó: Hazai gyógyfürdőkörkép – Ide utazz, ha lazítanál!
Kiemelt kép: Getty Images