Nos, ilyesmi nemcsak a mesében létezik: egy Costa Ricán, a Poás hegység peremén elhelyezkedő barlang például, amit a helyiek csak a „halál barlangjaként” említenek, tényleg halálos. Pillanatok alatt elveszi bárki életét.
A barlang nagyon kicsi, mindössze két méter mély és három méter széles, azonban hatalmas veszélyt rejt. Nem egy ember már attól rosszul lett, hogy csak közel ment a barlang bejáratához, és híradások szerint barlangba tévedt állatok tömegei múltak ki.
A barlang neve – a halál barlangja – igencsak sokatmondó.
A helyi legendák és történetek szerint a barlang környéke balesetekért, rejtélyes eltűnésekért és egyéb tragikus eseményekért felel. Ezek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek félelemmel vegyes kíváncsisággal tekintsenek rá.
Sokak szerint a barlang valamilyen módon kapcsolatban áll a természetfeletti erőkkel, és akik túl közel merészkednek hozzá, azok halálos veszélybe sodorhatják magukat.
Az egyik legismertebb történet, amely hozzájárult a barlang kétes hírnevéhez, egy expedíció során történt balesethez kapcsolódik. Egy geológus kutatócsoport 1990-es évek végén próbált feltérképezni egy addig ismeretlen barlangrendszert és a hozzá tartozó, szóban forgó barlangot is. Az expedíció tragikus véget ért, mert a csapat tagjai közül többen eltűntek, és soha nem találták meg őket.
A barlang egyébként ma is viszonylag könnyen elérhető, de már a környékre vezető utat is csak tapasztalt túrázóknak és barlangászoknak ajánlják. Ugyanis a környék veszélyes és nehezen navigálható, a barlang szűk szája előtt pedig tábla is felhívja a figyelmet a veszélyre.
A halál barlangját egyébként nem csak veszélyessége miatt övezi élénk tudományos érdeklődés. Azért is, mert a környéken élő különleges állatfajok, a barlang környékének ökológiája és geológiai felépítése is jelentős kutatási terület.
Veszélyes barlang
De mi a csoda okozza a veszélyt?
Nos, természetesen nem valamilyen rejtélyes szörnyeteg, hanem egy teljesen normális, bár emberre és állatra is veszélyes természeti jelenség.
A barlangban szinte nincs oxigén, helyette szén-dioxid van jelen, ami miatt az emberek és állatok számára is halálos hely.
A Poás vulkán közeli kráterében forró gázok és szakadozó vulkáni gőzök törnek fel, amelyek többek között szén-dioxidot és szén-monoxidot is tartalmaznak. Mivel a szén-dioxid nehezebb a levegőnél, leülepszik, így a barlangokban és mélyedésekben magas koncentrációban gyűlik össze. Mivel pedig az oxigén sokkal könnyebb, annak szintje gyorsan lecsökkenhet az ilyen helyeken.
A geotermális aktivitás, a föld alatt felhalmozódó gázok és forró víz miatt az ilyen helyeken gyakori szén-dioxid és szén-monoxid együttes, nagy koncentrációjú jelenléte. A gázok egy része az aktív vulkáni kúpok és a talaj repedésein keresztül a felszínre törnek, mások a kapcsolódó üregekben kötnek ki, és az alacsony oxigénszinttel együtt hozzájárulnak a veszélyes légkör kialakulásához.
Az internetet több alkalommal bejárta egy érdekes felvétel, amivel egy kutató azt demonstrálta, mennyire nincs oxigén a halálos barlangban: egy annak szájához tartott fáklya pillanatok alatt aludt el.
A magas koncentrációjú szén-dioxid előbb megnöveli a légzésszámot, majd tachycardiát, szívritmuszavart és zavart tudatállapotot okoz. A 10 százalék fölötti koncentrációk görcsöket, kómát és halált is eredményezhetnek.
A szén-dioxid ráadásul azért is veszélyes, mert égési sérüléseket okozhat közvetlen érintkezéskor.
Noha a barlang halálos volta ma már nemcsak köztudott, de tudományosan is igazolt, azt gondolnánk, hogy az emberek nagy ívben elkerülik. Az igazság ezzel szemben az, hogy a barlang bejárata szinte zarándokhely, amit kalandvágyó turisták ezrei keresnek fel évente, fittyet hányva a veszélyre.
Nemrégiben egy halálos ételféleségről írunk!
Kiemelt kép: Getty Images