alkoholizmus kéz gyűrűsujj

Ha ez az ujjad a leghosszabb, különösen óvatosnak kell lenned az alkohollal

Imádunk a testi jellegzetességekből következtetéseket levonni: ha valaki magas, akkor biztosan nyugodt, ha szép, akkor okos is, ha kicsi az orra vagy a lába, akkor biztos más területeken is vannak lemaradásai, és még sorolhatnánk. A legtöbb ilyen játék minden tudományos alapot nélkülöz, de egy, úgy tűnik, mégis beválik. Az ujjaink hossza összefüggésben állhat az alkoholfogyasztási szokásainkkal.

Először is egy nagyon látványos különbséget mutatunk az alkohollal kapcsolatban, amihez nem kell a másik kezét centivel fürkészni: a nők és a férfiak szervezete máshogy bontja az alkoholt. Ez nem csak abból adódik, hogy a nők jellemzően kisebb termetűek és kevesebb alkoholtól is részegek lesznek.

Az ok már az anyaméhben kialakul: minden embrió lányként kezdi, majd az XY kromoszómájú egyedeknél egy hormonkoktélnak köszönhetően alakulnak ki a fiúkra jellemző külső és belső nemi jellegek. Csakhogy ez a hormonális behatás nem csak a megjelenésre van hatással.

Akinek ilyen a keze, hajlamos lehet az alkoholizmusra

Attól függően, mennyi ösztrogénnek és tesztoszteronnak voltunk kitéve még az anyaméhben, változnak az ivási szokásaink is. A tesztoszteron ugyanis komoly változásokat okoz a magzat agyában és más szerveiben. Ennek a többlettesztoszteronnak a jele a mutató- és gyűrűsujj arányaiban is gyakran megmutatkozik.

Minél hosszabb valaki gyűrűsujja, pláne a középső és a mutatóujjhoz képest, annál magasabb a tesztoszteronszintje és alacsonyabb az ösztrogénszintje.

Természetesen ez sem törvény, előfordulnak kivételek, de a jelenség olyan gyakori, hogy a tudósok is foglalkoznak vele. A tesztoszteronnal összefüggő hosszabb gyűrűsujj az állatoknál is megjelenik, illetve állatkísérletekben a férfi nemi hormont kapó embriók szintén hosszabb gyűrűsujjat növesztettek.

alkoholizmus kéz gyűrűsujj

Ujjunk hossza összefüggésben állhat az alkoholfogyasztási szokásaikkal (Fotó: Getty Images)

A férfiak kilencszer nagyobb valószínűséggel halnak meg alkohollal kapcsolatos okok miatt. Egy kutatásból az is kiderült, hogy még közülük is azok a férfiak, akiknek hosszabb a gyűrűsujja (ami a többlettesztoszteron jele lehet), hajlamosabbak az alkoholizmusra.

Az Európában és Ázsiában végzett vizsgálatok szerint az alkoholfüggő betegek gyűrűsujjai nagyon hosszúak a többi ujjhoz képest.

Emellett a hosszabb gyűrűsujj az autizmussal, az ADHD-val, az internetfüggőséggel és a prosztatarákkal is összefüggésbe hozható volt. Cserébe persze előnyök is járnak az elváltozással: kutatások szerint az ilyen kezű férfiak jobban szörföznek, messzebb tudnak futni, jobbak a legtöbb sportban, egészségesebb a szívük.

Semmi sem kötelező

Fontos, hogy megértsük, akármilyen hosszúak is az ujjaink, mindig mondhatunk nemet az alkoholra. Mindegy, hogyan néz ki a kezünk, egyformán érdemes odafigyelnünk a mértéktartásra. Ha pedig ez nem sikerül, kérjünk mielőbb segítséget.

Kapcsolódó: Ez a jel is segíthet észrevenni, ha óvatosan kellene bánnod az alkohollal

Kiemelt kép: Getty Images