A viszketés az egyik leggyakoribb és legkellemetlenebb érzékszervi élmény. Úgy is mondhatnánk, rettentő idegesítő dolog… Hát még amikor hiába vakarjuk, csak nem akar elmúlni. Utóbbi sajnos sokszor előfordul, hiszen amikor viszketést érzünk, ösztönös reakciónk a vakarózás, ami viszont gyakran csak pillanatnyi megkönnyebbülést nyújt.
Gyakran inkább súlyosbíthatja a helyzetet, még több viszketést, irritációt vagy bőrkárosodást okozva. A hosszan tartó vagy intenzív viszketés akár alvászavarhoz, szorongáshoz, sőt depresszióhoz is vezethet, így fontos feltárni az okokat, majd annak tudatában a megfelelő – a viszketést és az azt kiváltó problémát is orvosoló – kezelést alkalmazni.
Mi a viszketés?
A viszketés a bőr, illetve az idegrendszer összehangolt reakciója, amely egyfajta figyelmeztető jel arra nézvést, hogy valami nincs rendben a szervezetben vagy testünk körül. A viszketés közvetlen kiváltó oka lehet, hogy különböző kémiai anyagok (például hisztamin) jeladásra serkentik az idegeket, amelyek ingerületet küldenek az agyba. A vakarózás ideiglenesen blokkolhatja ezt a jelet (vagy elzavarhatja az épp vidáman szürcsölő szúnyogot), de gyakran csak tovább irritálja a bőrt.
A viszketés okai
A viszketés hátterében számos különböző tényező állhat az egyszerű, átmeneti problémáktól egészen a komolyabb betegségekig, és sajnos olyan is sokszor előfordul, hogy a leggondosabb orvosi vizsgálódás sem fedi fel, mi a probléma valódi oka. De a feltárható okok általában az alábbi csoportokba sorolhatók.
1. Környezeti hatások
A mostanihoz hasonló hideg, száraz időben, vagy nem megfelelő hidratálás esetén a bőr könnyen elveszíti nedvességtartalmát, ami viszketéshez vezethet. Ha mostanában kezdett el gyakrabban viszketni a kezed vagy épp a lábszárad, elképzelhető, hogy ez van a háttérben. Elő a testápolóval és újra rendben lesz minden!
Ezen kívül a különféle szappanok, tisztítószerek, illatanyagok vagy más kozmetikumok mind irritálhatják a bőrt. Ha a viszketést azzal párhuzamosan kezdted tapasztalni, hogy új szépítőszert, esetleg parfümöt vetettél be, gyanakodj! Továbbá a szúnyogok, kullancsok vagy bolhák csípése gyakran okoz heves, lokalizált viszketést. Mivel az évnek ebben a szakában a szúnyogcsípés már egészen ritka, ha rovarcsípésre gyanakszol, mutasd meg a bőrgyógyászodnak.
Derüljön ki mielőbb, ha például ágyi poloskával van dolgod.
A hőség, a fokozott verejtékezés vagy a napégés is kiválthat viszketést. Sajnos-szerencsére télen ennek van a legkisebb esélye, de előfordulhat, ha nagyon beöltözöl. Főleg, ha olyan kötött pulóvert viselsz, ami birizgálja is az izzadt nyakad.
2. Allergiás reakciók
Egyes ételek elfogyasztása (pl. földimogyoró, tenger gyümölcsei) viszketést és bőrkiütést okozhat az arra érzékenyeknek. Ne gondold, hogy az, ha eddig nem volt ételallergiád, örökre megvéd az ilyesmitől. Az allergia felnőtt korban is kialakulhat, ezért ha megmagyarázhatatlan viszketést tapasztalsz, figyeld meg étkezésedet, hátha van összefüggés.
A különféle antibiotikumok, fájdalomcsillapítók vagy más gyógyszerek mellékhatásaként is gyakran viszketés léphet fel. Az évnek abban a szakaszában, amikor kifejezetten sokféle gyógyszert vagyunk hajlamosak bekapkodni, érdemes erre gyanakodni. Illetve ott a csalánkiütés, egy átmeneti bőrreakció, amelyet allergia vagy bizonyos esetekben stressz válthat ki. Ha a semmiből lepnek el a kiütések, és nem gyanakszol rovarcsípésre, lehet, hogy ez áll a háttérben.
3. Bőrbetegségek
Bizonyos esetekben bőrbetegségek okoznak viszketést. Ilyenkor a viszketés mellett jelentkező egyéb tünetekből következtethetünk arra, mi is a probléma. Az ekcéma például egy viszonylag gyakori krónikus bőrgyulladás, amely száraz, viszkető bőr mellett jellegzetes, foltszerű elváltozásokkal is jár. Ha a viszketés mellé bőrkiütés, foltosodás is érkezik, keress fel egy bőrgyógyászt. Az erősen viszkető pikkelysömör pedig, melyet a túl gyors sejtmegújulás okoz, viszkető, vörös, jellegzetesen hámló foltokat eredményez, és szintén azt jelenti, hogy irány az orvos!
4. Fertőzések
Gyakran előfordul, hogy a viszketés hátterében valamilyen fertőző betegség áll, például gomba. A lábgombásodás a láb hámlásával, a hüvelygomba kellemetlen folyással járhat a viszketés mellett. Ha ilyesmire, vagy épp bakteriális fertőzésre gyanakszol, megpróbálhatod a házi kezelést az erre a célra kínált patikaszerekkel, de ha a dolog nem javul néhány napon belül, keress fel orvost. Rühatka vagy tetű fertőzése szintén gyakran okoz erős viszketést. Egyik sem olyasmi, amivel együtt szeretnél élni, igaz?
5. Krónikus betegségek
Bizonyos esetekben a viszketés valamilyen súlyosabb betegség mellékhatásaként jelentkezik. Például májelégtelenség esetén az epepangás következtében felhalmozódó anyagok a bőr viszketését válthatják ki. Krónikus veseelégtelenség fennállásakor szintén gyakori a viszketés, különösen a bőr szárazsága miatt. A magas vércukorszint megint csak bőrproblémákhoz és viszketéshez vezethet.
A pajzsmirigy-rendellenességei, az alulműködés vagy túlműködés egyaránt okozhat viszketést, csakúgy, mint például a bőrrák. Fontos viszont, hogy viszketés esetén nem kell egyből ilyesmire gyanakodni. A viszketés hátterében sokkal többször áll ártalmatlan ok, és csak ezek kizárása után érdemes további kivizsgálást kérni. Mindenképp kérjük hát ki a háziorvos szakvéleményét a tünet fennállásakor!
6. Hormonális változások
Terhesség alatti hormonális ingadozások, valamint a bőr megnyúlása viszkető érzést kelthetnek. Ehhez hasonlóan a menopauza alatt csökkent ösztrogénszint a bőr szárazságát és viszketését idézheti elő. A legjobb, amit ezekben az esetekben tehetsz, hogy hidratálsz, amennyit csak lehet.
Ismeretlen eredetű viszketés
Bizonyos esetekben a viszketés oka nem egyértelmű, és a legalaposabb orvosi vizsgálat sem akad a nyomára. Ez különösen gyakori az idősebb korosztálynál, mivel a bőr természetes öregedése is hozzájárulhat az állapothoz. Stressz, szorongás vagy mentális betegségek esetén is előfordulhat, hogy a bőr külső hatás, betegség vagy fertőzés nélkül viszket. Ebben az esetben természetesen a szorongás és stressz kiváltó okát kell kezelni.
Mit tehetünk a viszketés ellen?
A viszketés kezelése a kiváltó októl függ. Az egyszerűbb esetekben hidratáló krémek, antihisztaminok vagy hűsítő borogatások segíthetnek, hogy enyhüljön a folyamatos viszketés. Komolyabb problémák vagy fertőzés fennállásakor orvosi kezelés szükséges. Ha a viszketés tartóssá válik vagy súlyosbodik, mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni, hogy kizárhatók legyenek a komolyabb kiváltó okok.
Kapcsolódó: És azt tudod, hogy a fejbőröd mitől viszkethet?
Kiemelt kép: Getty Images