Az adventi időszak egyben kényeztetést is jelent, elsősorban az ízlelőbimbóink számára. Szószok, húsok, sütemények, tojáslikőr vagy puncs, na és persze szaloncukor. Ebben a néhány hétben egymást érik a meghívások, köszöntések, amelyek általában eszem-iszomba torkollnak. A lelkes fogyókúrázók ilyenkor felfüggesztik a diétát, mondván azt úgyis lehetetlen volna betartani, de alábbhagy az edzés iránti vágy is.
Valahol érthető, hiszen felborul a napi rutin, nem azt és nem úgy eszünk, mozgunk, ahogy előtte szoktuk. Az egész évben önsanyargatók és testükre odafigyelők bűntudat nélkül engedik át magukat a testi-lelki kényeztetésnek. De még az önmagukkal nagyon szigorúak is elcsábulnak egy tányér töltött káposzta látványára. Friss kenyérrel természetesen.
Aztán az új év elején vagy már a két ünnep között is a lelkifurdalás malmai kezdenek őrölni: jönnek a plusz kilók, a puffadás na meg a szétpattanó farmer. A programlistán az utolsó helyre csúszott edzés újra fontossá válik, de az esetek többségében nem fűlik a fogunk az izzasztó tornához, futáshoz, súlyemeléshez.
5 tipp, hogy megszabadulj a karácsonyi alakodtól
Két eset szokott történni: a motiválatlanok tovább szenvednek, és valahol január derekán eldöntik, hogy megérett az elhatározás az ünnepek utáni formába lendüléshez. Ezzel szemben a bűntudat által hajtott csoport tagjai ész nélkül nekiállnak az edzésnek, hogy legalább a szilveszteri ruha úgy álljon, ahogy kell.
Tévedés azonban azt hinni, hogy pont ugyanolyan edzettségi szintünk lesz, mint amilyen a dionüszoszi lakomák előtt volt.
Célszerű fokozatosan felépíteni a kondinkat,
hogy ne sérüljünk meg, és ne szegje kedvünket az első izomláz.
Az alábbi tippek segítségével szinte fájdalommentesen újraindítható az edzésprogram.
1. Csak nyugalom
Természetes, hogy izmaink elszoknak a terheléstől az adventi pihenő alatt függetlenül attól, hogy előtte mennyit mozogtunk. Ne feszítsük túl a húrt, óvjuk testünket a sérüléstől! Kezdjünk lassabb tempójú edzéssel, és fokozatosan növeljük az időtartamot és az intenzitást.
Naponta vagy kétnaponta egy félórás, könnyed edzéssel biztosíthatjuk a megfelelő energiaszintet, és megalapozható újra az állóképesség. A nyugodt haladás apró sikereket fog eredményezni, és jó eséllyel nem hagyod abba az első alkalom után.
2. Új étrendi szokások
A megfelelő étrend és az edzés kéz a kézben járnak, ezért nagyon fontos, hogy az optimális szénhidrátokat, zsírokat és fehérjéket fogyasszuk. Edzés után negyedórán belül fogyasszunk valami könnyű és tápláló ételt, hogy energiát adjunk a szervezetnek.
A metabolikus rendszer újraindítása érdekében érdemes tervezetten enni, ezt a vércukorszint is meg fogja hálálni. Sokat segít ebben a harcban és az étvágy féken tartásában a hidratálás. A vízfogyasztás segíti az emésztést és a puffadás megakadályozását.
3. Készíts tervet!
Nincs mese, el kell kezdeni a mozgást, de ha jó tervet készítünk, nem fogjuk a kanapén végezni az első öt perc után.
Az elérhető és reális célok kitűzése segít fenntartani a motivációt.
Ha nagyon gyengének érezzük magunkat mentálisan, írjuk le a célokat, és az első hét sikeres teljesítése után lepjük meg magunkat valami aprósággal. A heti minimum három alkalommal hosszú távon újra kialakíthatjuk az egészségtudatos életmódot.
4. Ne ostorozd magad!
Mindenki csal olykor egy-egy vacsorával vagy nassolnivalóval. Az adventi időszak pedig akár heteken át bűnözésre csábít minket, de ne kezdjük el az önostorozást. Semmi értelme annak, ha több órás kardióval akarjuk ledolgozni mindazt, amit elfogyasztottunk az ünnepek alatt. A negatív érzelmek tuningolása helyett inkább tekintsünk lehetőségként az új edzéstervre.
5. Nyújts, és hallgass a testedre!
Habár az edzés iránti lelkesedés dicsérendő, minden eredményt elcsaphatunk azzal, ha spórolni akarunk a bemelegítéssel és a nyújtással. A sérülések kockázatának csökkentése mellett a teljesítményt is fokozhatjuk, ha bemelegítjük az izmokat,
a nyújtással pedig elkerüljük az izmok rövidülését és megnyugtatjuk az egész testet.
Már az első perctől kezdve figyeld a tested jelzéseit, azonnal tudni fogod, ha valami nem stimmel. Ha szokatlan fájdalmat, húzódást tapasztalsz, függeszd fel az edzést, és konzultálj szakértővel, mielőtt újra mozgásba lendülsz.
A legjobb gyakorlatok az oldalháj ellen.
Kiemelt kép: Getty Images