Szervezetünknek télen is szüksége van a mozgásra, ha pedig nem vagyunk betegek, a kinti sporttal tehetjük a legtöbbet az egészségünkért. Ráadásul a korcsolyázás, síelés, szánkózás örömteli téli sportok, amikben az egész család részt vehet.
Ám ha csak évente egyszer-kétszer csatoljuk fel a léceket vagy a korcsolyát, érdemes előbb otthon egy kicsit megerősíteni az izmainkat és bemelegíteni az ízületeket, mielőtt nekivágnánk a téli sportok valamelyikének.
Előzzük meg a téli sportsérüléseket!
A téli sportok legfőképpen az egyensúlyozási képességünket teszik próbára. Szerencsére ez otthon, a négy fal között is fejleszthető és segít, hogy élesben könnyebben korrigáljuk a rossz mozdulatokat és sokkal kevesebbszer essünk el. A legegyszerűbb, ha vásárolunk egy egyensúlyozó párnát, vagy sporteszközt, és azon gyakorlunk naponta kétszer negyed órát.
Figyeljünk, hogy legyen egy szilárd támaszték mellettünk, amiben megkapaszkodhatunk, ha szükséges.
Eszköz nélkül pedig próbáljuk ki, hogy egyenes testtartással, hasizmainkat megfeszítve felemeljük egyik lábunkat térdben behajlítva, a levegőben tartjuk, majd kinyújtva mellé visszük az ellenkező oldali kart. Tartsuk meg a pozíciót és ismételjük a másik oldalra.
5 gyakorlat a far- és combizmok erősítésére
Főleg a síelés előtt érdemes rágyúrni a lábakra és a farizomra, mutatunk hozzá néhány gyakorlatot.
- Kitörés: álló helyzetben, csípőre tett kézzel az egyik lábunkkal lépjünk egy jó nagyot előre, amíg az elöl lévő comb nem lesz párhuzamos a talajjal. A helyben maradó támasztó lábunk is hajlik, de a comb maradjon függőleges. Tartsuk meg a pozíciót, rugózzunk benne egy kicsit, majd ismételjük mindkét lábra tízszer.
- Ugrás egyik lábra: ugorjunk fel állva a levegőbe, majd érkezzünk csak az egyik lábunkra. Ezt ismételjük lábanként tíz alkalommal.
- Egyensúly lábujjhegyen: álljunk csak az egyik lábunkon, törzsünk maradjon függőleges, és próbáljunk a talajon lévő lábon lábujjhegyre emelkedni. Ismételjük lábanként tízszer.
- A combok erősítése: síelő pozícióban, karjainkat magunk előtt tartva, kissé hajlított térdekkel fogjuk meg a kilincset, vagy egy kötelet, engedjük kicsit lejjebb a fenekünket, majd a combjaink erejét használva emelkedjünk vissza majdnem álló helyzetig. Hússzor ismételjük. Ha nehezítenénk, guggoláskor a sarkainkra tegyük a testsúlyt, és emeljük fel a talp elülső részét, felállva pedig emelkedjünk lábujjhegyre.
- Támasszuk a falat: Álljunk olyan közel a falhoz háttal, amennyire csak tudunk, karok maradjanak test mellett. Lábainkat hajlítsuk be addig, amíg úgy nem tűnik, egy láthatatlan széken ülnénk. Csigolyáinkat, különösen figyelve a derék tájékára, igyekezzünk minél inkább a falhoz simítani, majd farizmainkat megfeszítve maradjunk így egy percet. Folyamatosan növeljük az időtartamot, aztán ne felejtsünk el nyújtani.
Melegítsünk be a pálya használata előtt!
A hideg időjárás legtöbbször merevebbé teszi a testünket, ezért nem elég kibattyogni a pályára és felvenni a felszerelést. Élénkítsük fel a keringésünket, melegítsük be az ízületeket, végezzünk kar-, boka- és vállkörzéseket, nyújtsunk, aktiváljuk az izmainkat. Legalább tíz perces bemelegítésre van szükségünk, majd a felszerelés felvétele következik.
Sokat változtak a biztonsági szabályok az utóbbi évtizedekben, és ez így is van jól.
Vegyük fel a sisakot, a vastag kesztyűt, a térdvédőt, a síszemüveget, mert okkal találták ki őket és nagyon súlyos sérülésektől óvhatnak meg minket. Ezek után mehetünk is korcsolyázni vagy síelni, de ne a legnehezebb gyakorlatokkal kezdjük, itt is hagyjunk időt a testünknek, míg újra felidézi, hogyan is mozogjon.
A csúszós utakon is vigyázva közlekedjünk: előzzük meg a téli baleseteket!
Kiemelt kép: Getty Images